dnes
Středa - mlha
0°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
1°C
U koho nejvíce hrozí nemoc, která se chová jako tichý zabiják? Při určitých faktorech se nechte vyšetřit
Ledviny. Ilustrace: archiv ZN

U koho nejvíce hrozí nemoc, která se chová jako tichý zabiják? Při určitých faktorech se nechte vyšetřit

Chronická onemocnění ledvin postihují 10 procent světové populace, trpí nimi jeden z pěti mužů a jedna ze čtyř žen ve věku 65 až 74 let a ve věkové kategorii nad 75 let trpí různě závažným onemocněním ledvin celá polovina lidí. Při péči o dlouhodobé zdraví ledvin je především zapotřebí nepodceňovat prevenci.

V České republice je odhadem asi 5 procent obyvatel s významně sníženou filtrační funkcí ledvin. Nemocní mají zvýšené riziko onemocnění srdce a cév, především infarktu myokardu, srdečního selhání, cévní mozkové příhody a ischemické choroby dolních končetin.

Jsou také ohroženi vývojem selhání ledvin, které vyžaduje náhradu jejich funkce dialýzou či transplantací. Většina pacientů s chronickým onemocněním ledvin se ale selhání ledvin nedožije, protože umírá předčasně na kardiovaskulární onemocnění. Dialýzou či transplantací ledvin se léčí sice jen méně než 0,1 procenta obyvatel, náklady na tuto léčbu ale představují několik procent celkových nákladů na zdravotní péči.

Chronické onemocnění ledvin patří mezi civilizační onemocnění, vyskytuje se výrazně častěji u hypertoniků, diabetiků a pacientů s kardiovaskulárním onemocněním. Výskyt proto významně stoupá s věkem.

Časný záchyt onemocnění je proto extrémně důležitý. Vyšetření bílkoviny v moči a stanovení filtrační funkce ledvin je snadné. Kontrolou krevního tlaku, inhibicí systému renin-angiotenzin a léčbou dalších kardiovaskulárních a metabolických komplikací se dá riziko vývoje selhání ledvin výrazně snížit a u řady nemocných k němu nikdy nedojde.

Chronická onemocnění ledvin u dospělých jsou nejčastěji způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou. V raném stádiu často nemívají žádné příznaky a nezpůsobují žádné obtíže. Člověk může ztratit až 90 procent funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky. K příznakům onemocnění v pokročilém stádiu patří otoky kotníků, únava, poruchy soustředění, ztráta chuti k jídlu a zapáchající moč

Nemoci ledvin se chovají jako tichý zabiják, který je schopen významně narušit kvalitu života. Existuje však několik cest, jak snížit riziko vzniku ledvinných chorob. Je potřeba se udržovat v dobré kondici a mít dostatek pohybu, pravidelně si kontrolovat hladinu krevního cukru a krevní tlak. Jíst zdravě a udržovat si správnou tělesnou hmotnost.

Dále je potřeba dbát na správný přísun tekutin a ideálně také nekouřit. Vyplatí se předcházet nachlazení, které může způsobit zánět ledvin. Důležitou součástí jsou rovněž pravidelné preventivní prohlídky.

Nechte si vyšetřit ledviny, pokud máte cukrovku, hypertenzi, jste obézní a máte výskyt ledvinných chorob v rodině. Ledviny jsou životně důležitý orgán, který filtrací krve odstraňuje z těla odpadní produkty metabolismu a udržují stabilitu vnitřního prostředí. Každý den očistí 180 litrů krve, což znamená, že pročistí všechnu krev až padesátkrát za den.


Autor: Lucie Rychlá

Lidé s migrénou mají svoji první konferenci

19. listopadu 2020 v 15:56

Pacienti trpící migrénou mají svoji historicky první konferenci. Seznámí se na ní s novinkami v léčbě, a to jak od lékařů, tak i z pohledu čínské medicíny. Svoji nemoc mohou jednotlivě probrat s psychoterapeutem, který poradí, jak s migrénou pracovat s pomocí různých technik, včetně relaxace....

Hlavní město hledá ředitele Městské nemocnice následné péče

4. listopadu 2020 v 07:59

Praha schválila vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitel/ředitelka Městské nemocnice následné péče (MNNP).  Uchazeči o tuto pozici v této příspěvkové města mohou podávat své přihlášky do 25. listopadu 2020.

Další články
Nahoru