Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
U Jiráskova mostu na Smíchově vzniknou přechody, dopravu to omezí na měsíc
Jiráskův most. Foto: Palickap / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

U Jiráskova mostu na Smíchově vzniknou přechody, dopravu to omezí na měsíc

V sobotu 4. března začne rekonstrukce vozovky a chodníků na křižovatce Janáčkovo nábřeží – Jiráskův most v Praze 5. Během prací dojde k přestavbě křižovatky a doplnění tří přechodů pro chodce. Počítá se i s obnovou a modernizací semaforů. Práce budou trvat měsíc. Informovala o tom mluvčí Technické správy komunikací v Praze Barbora Lišková.

Povrch vozovek zůstane asfaltový v celém opravovaném úseku. Upraví se nebo vymění kamenné obruby a přestaví se navazující chodníky, které budou převážně z kamenné mozaiky.

„V severní části křižovatky do ulice Janáčkovo nábřeží budou nároží vytažena směrem do křižovatky a doplněny přechody pro chodce přes zbývající ramena křižovatky. Stávající směrový ostrůvek ve směru z mostu bude odstraněn,“ popsala Lišková.

Nový přechod pro chodce bude vybudován i mezi ostrůvkem oddělující výjezd a nájezd na Jiráskův most a východním chodníkem podél nájezdu na most. Jižně od tohoto přechodu pro chodce bude vytvořena plocha pro nájezd cyklistů mimo vozovku.

Nový přechod pro chodce ve směru z Jiráskova mostu bude proveden jako sdružený přechod pro chodce a přejezd pro cyklisty. „Takto bude upraven i přechod v jižní části křižovatky mezi hotelem Riverside Prague a chodníkem podél nábřeží. Severně od hotelu dojde k vytažení nároží křižovatky a zkrácení délky přechodu pro chodce mezi hotelem a Dienzenhoferovými sady,“ pokračovala mluvčí.

Na přechodu budou zřízeny bezbariérové rampy s nášlapem obrubníku. Doplněné budou varovnými a signálními pásy, které budou provedeny z kostek ze stejného přírodního kamene jako dlažba nebo z materiálu polymer-beton s upraveným povrchem pro nevidomé.

„Lem dlažby bude proveden z přírodního kamene s hladkým povrchem. Signální i varovný pás budou vyskládány ve stejném vzoru a barevnosti jako navazující mozaiková dlažba,“ podotkla Lišková.

Dopravní omezení

V průběhu stavebních prací, v termínu od 4. března do 3. dubna, bude doprava omezena pouze částečně a křižovatka zůstane po celou dobu stavby průjezdná. Uzavře se pouze vjezd do ulice Janáčkovo nábřeží, kde se nově napojují uliční vpusti na stávající kanalizaci, což si vyžádá velké výkopové práce a průjezd tak nebude možný.

„Zásadní dopravní omezení bude směřováno vždy na víkendy, kdy se provoz zúží do jednoho jízdního pruhu. V týdnu se pak provoz povede ve více jízdních pruzích,“ dodala Lišková. 


Autor: Jan Puci

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Další články
Nahoru