Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
U Hradu proběhla demonstrace na podporu šéfa ČSSD Sobotky
Jeroným Tejc (vlevo) na předvolební akci s Bohuslavem Sobotkou. Nyní se postavil Tejc mezi ty, kteří žádají Sobotkovo odstoupení. Foto: bohuslavsobotka.cz

U Hradu proběhla demonstrace na podporu šéfa ČSSD Sobotky

Zhruba tisícovka lidí přišla v pondělí odpoledne na demonstraci v historickém centru Prahy. Na Hradčanském náměstí se sešli lidé podpořit předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, kterého vyzvalo bezprostředně po volbách předsednictvo strany k rezignaci.

Sociální demokracie sice volby vyhrála, ale se ziskem 20,5 % hlasů zůstala daleko za očekáváním. Společně s komunisty se ji ani zdaleka nepodařilo získat v Poslanecké sněmovně většinu. Před konáním předčasných voleb přitom po levicové většině v dolní komoře parlamentu toužila.

Lidé z vedení strany, seskupeni kolem místopředsedy ČSSD Michala Haška, vyzvali předsedu Bohuslava Sobotku k rezignaci a chtějí ho vyšachovat z povolebních jednání s dalšími stranami. Sobotka si to nechce nechat líbit, otevřený rozkol strany je tak na světě.

Demonstranti si přinesli k soše T. G. Masaryka transparenty, kterými vyjadřovali Sobotkovi podporu. Objevovaly se na nich hesla jako například „Hašek není budoucnost“. Sobotka demonstrantům slíbil, že neodstoupí. Připomněl, že je legitimně zvoleným předsedou. Nevidí důvod, proč by měl ustoupit dvěma desítkám lidí z vedení strany.

Sobotku přišli na demonstraci podpořit někteří jeho spolustraníci, mezi nimi například senátor Jiří Dienstbier a odborový předák Jaroslav Zavadil, který vedl ve volbách sociální demokraty z prvního místa kandidátky a stal se poslancem. Sobotka by do března příštího roku rád svolal sjezd ČSSD, který by měl zvolit nové vedení.

Na konci tohoto pracovního týdne se sejde grémium strany. To rozhodne o tom, kdy bude jednat ústřední výbor. Zdá se tedy, že situace se v ČSSD jen tak neuklidní.


Autor: Dalibor Kracík

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru