dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
16°C
pozítří
Neděle - skorojasno
14°C
U Hradu proběhla demonstrace na podporu šéfa ČSSD Sobotky
Jeroným Tejc (vlevo) na předvolební akci s Bohuslavem Sobotkou. Nyní se postavil Tejc mezi ty, kteří žádají Sobotkovo odstoupení. Foto: bohuslavsobotka.cz

U Hradu proběhla demonstrace na podporu šéfa ČSSD Sobotky

Zhruba tisícovka lidí přišla v pondělí odpoledne na demonstraci v historickém centru Prahy. Na Hradčanském náměstí se sešli lidé podpořit předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, kterého vyzvalo bezprostředně po volbách předsednictvo strany k rezignaci.

Sociální demokracie sice volby vyhrála, ale se ziskem 20,5 % hlasů zůstala daleko za očekáváním. Společně s komunisty se ji ani zdaleka nepodařilo získat v Poslanecké sněmovně většinu. Před konáním předčasných voleb přitom po levicové většině v dolní komoře parlamentu toužila.

Lidé z vedení strany, seskupeni kolem místopředsedy ČSSD Michala Haška, vyzvali předsedu Bohuslava Sobotku k rezignaci a chtějí ho vyšachovat z povolebních jednání s dalšími stranami. Sobotka si to nechce nechat líbit, otevřený rozkol strany je tak na světě.

Demonstranti si přinesli k soše T. G. Masaryka transparenty, kterými vyjadřovali Sobotkovi podporu. Objevovaly se na nich hesla jako například „Hašek není budoucnost“. Sobotka demonstrantům slíbil, že neodstoupí. Připomněl, že je legitimně zvoleným předsedou. Nevidí důvod, proč by měl ustoupit dvěma desítkám lidí z vedení strany.

Sobotku přišli na demonstraci podpořit někteří jeho spolustraníci, mezi nimi například senátor Jiří Dienstbier a odborový předák Jaroslav Zavadil, který vedl ve volbách sociální demokraty z prvního místa kandidátky a stal se poslancem. Sobotka by do března příštího roku rád svolal sjezd ČSSD, který by měl zvolit nové vedení.

Na konci tohoto pracovního týdne se sejde grémium strany. To rozhodne o tom, kdy bude jednat ústřední výbor. Zdá se tedy, že situace se v ČSSD jen tak neuklidní.


Autor: Dalibor Kracík

Zástupci Pirátů a nezávislých, ODS a ANO podepsali koaliční smlouvu v Praze 5

17. října 2018 v 19:17

Piráti a nezávislí (SNOP 5), ODS a ANO dnes podepsali v Praze 5 koaliční smlouvu s názvem Za lepší Prahu 5. Koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu 27 hlasů.

Další články
Nahoru