Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - oblacno 17°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
U hlavního nádraží v Praze se kupí problémy s uživateli drog, kteří se tam stahují z celé republiky
Aplikace drogy občas probíhá v rušném parku před zraky kolemjdoucích. Foto: P1

U hlavního nádraží v Praze se kupí problémy s uživateli drog, kteří se tam stahují z celé republiky

Od vyhlášení jarního nouzového stavu výrazně narostl v oblasti Vrchlického sadů počet uživatelů drog, kteří často zároveň patří mezi osoby bez domova. Stahují se sem z celé Prahy, České republiky, ale i ze zahraničí. Vyhledávají nízkoprahové služby, které jsou zde koncentrovány, a za nimi sem zase přicházejí drogoví dealeři. Radnice Prahy 1 naposledy počátkem letošního září upozornila na problémy v parku před hlavním nádražím a její závěry potvrdily i poznatky Policie ČR.

„Situaci se nám ve spolupráci s Policií ČR a Městskou policií Praha podařilo částečně zklidnit v letních měsících, přesto je nadále vážná, narušuje veřejný pořádek a ohrožuje bezpečnost našich občanů i návštěvníků naší městské části. Proto chceme o dalším postupu jednat s vedením hlavního města i s neziskovými organizacemi poskytujícími v uvedené lokalitě nízkoprahové služby,“ popsal starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Jak upozornila i Policie ČR, vedlejším dopadem terénních nízkoprahových služeb, nízkoprahového centra v Bolzanově ulici a výdeje stravy před vstupem do nádražní haly je to, že se do lokality stahují uživatelé drog a lidé bez domova z jiných městských částí i mimopražských míst, tedy ti, kteří do centra Prahy jinak nemají důvod jezdit. Této skutečnosti pak využívají i dealeři, kteří jsou tak pro své zákazníky dostupnější.

Velký problém rovněž představuje značné množství injekčního materiálu, který uživatelé v rámci služeb dostávají a po aplikaci drog pohazují po cestách a na trávníky. Díky jeho výdeji mezi hlavním nádražím a Václavským náměstím se zde každé odpoledne vyskytují ve velké míře uživatelé drog, aplikující si dávky v bezprostřední blízkosti výdeje a procházejících lidí, včetně rodin s dětmi, docházejícími na místní dětské hřiště.

„Dlouhodobě se nám po drobných krůčcích dařilo problémy ve Vrchlického sadech řešit, ale po vyhlášení jarního nouzového stavu a po omezení činnosti některých sociálních služeb nám koncentrace uživatelů drog opět výrazně narostla, a to je třeba ve spolupráci s hlavním městem systémově řešit,“ prohlásil radní Prahy 1 Richard Bureš (ODS), do jehož gesce spadají životní prostředí a úklid.

Uživatelé drog a lidé bez domova tak po načerpání služeb využívají prostor Vrchlického sadů jako svého druhu základnu, kdy obsadí lavičky v parku i jeho okolí, a samotný park jim poté slouží jako WC, místo aplikace či snahy opatřit si peníze různými nezákonnými způsoby.

„Vnímáme vážnost situace a jsme připraveni ji společně s Prahou 1, Městskou policií Praha a nízkoprahovými službami řešit tak, aby se prostor před Hlavním nádražím stal opět bezpečným,“ ujistil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), do jehož gesce spadají bezpečnost a životní prostředí.

Praha 1 ve spolupráci s neziskovými organizacemi i policejními orgány dlouhodobě bojuje s negativními projevy závislosti na návykových látkách a aktivně řeší prevenci i důsledky užívání drog. Pravidelným sběrem a bezpečnou likvidací použitých injekčních stříkaček je rovněž snižováno riziko kontaktu s infikovanou jehlou a následného virového onemocnění.

„Nezisková organizace Progressive, naši pracovníci a městští strážníci nasbírají kolem 300 použitých injekčních stříkaček týdně. V exponovaných místech zajišťujeme i pravidelný úklid a dezinfekci zasažených prostor. V roce 2016 jsme také v rámci projektu Fixpoint, realizovaného organizací Progressive, instalovali kovové kontejnery, které slouží k bezpečnému odložení použitých stříkaček. Tento projekt realizujeme doposud,“ vysvětlil vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Úřadu MČ Praha 1 a jeho bývalý protidrogový koordinátor Ladislav Varga.

Nejčastěji užívanou drogou je konopí, ze stimulancií převažuje pervitin, z drog opiátového typu jde o substituční lék Subutex.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Tatínek a děti si zvolili ke sprejování nesprávnou zeď

7. dubna 2021 v 09:16

V Podolské ulici si hlídka strážníků 3. dubna během kontrolní činnosti všimla muže se dvěma dětmi, které vytvářely barevnými spreji obrazce na zeď vedle plaveckého stadionu. Pětačtyřicetiletý otec dětí strážníkům jejich počínání vysvětlil tím, že se jeho 12letý syn zajímá o graffiti a...

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru