dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
U hlavního nádraží v Praze se kupí problémy s uživateli drog, kteří se tam stahují z celé republiky
Aplikace drogy občas probíhá v rušném parku před zraky kolemjdoucích. Foto: P1

U hlavního nádraží v Praze se kupí problémy s uživateli drog, kteří se tam stahují z celé republiky

Od vyhlášení jarního nouzového stavu výrazně narostl v oblasti Vrchlického sadů počet uživatelů drog, kteří často zároveň patří mezi osoby bez domova. Stahují se sem z celé Prahy, České republiky, ale i ze zahraničí. Vyhledávají nízkoprahové služby, které jsou zde koncentrovány, a za nimi sem zase přicházejí drogoví dealeři. Radnice Prahy 1 naposledy počátkem letošního září upozornila na problémy v parku před hlavním nádražím a její závěry potvrdily i poznatky Policie ČR.

„Situaci se nám ve spolupráci s Policií ČR a Městskou policií Praha podařilo částečně zklidnit v letních měsících, přesto je nadále vážná, narušuje veřejný pořádek a ohrožuje bezpečnost našich občanů i návštěvníků naší městské části. Proto chceme o dalším postupu jednat s vedením hlavního města i s neziskovými organizacemi poskytujícími v uvedené lokalitě nízkoprahové služby,“ popsal starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Jak upozornila i Policie ČR, vedlejším dopadem terénních nízkoprahových služeb, nízkoprahového centra v Bolzanově ulici a výdeje stravy před vstupem do nádražní haly je to, že se do lokality stahují uživatelé drog a lidé bez domova z jiných městských částí i mimopražských míst, tedy ti, kteří do centra Prahy jinak nemají důvod jezdit. Této skutečnosti pak využívají i dealeři, kteří jsou tak pro své zákazníky dostupnější.

Velký problém rovněž představuje značné množství injekčního materiálu, který uživatelé v rámci služeb dostávají a po aplikaci drog pohazují po cestách a na trávníky. Díky jeho výdeji mezi hlavním nádražím a Václavským náměstím se zde každé odpoledne vyskytují ve velké míře uživatelé drog, aplikující si dávky v bezprostřední blízkosti výdeje a procházejících lidí, včetně rodin s dětmi, docházejícími na místní dětské hřiště.

„Dlouhodobě se nám po drobných krůčcích dařilo problémy ve Vrchlického sadech řešit, ale po vyhlášení jarního nouzového stavu a po omezení činnosti některých sociálních služeb nám koncentrace uživatelů drog opět výrazně narostla, a to je třeba ve spolupráci s hlavním městem systémově řešit,“ prohlásil radní Prahy 1 Richard Bureš (ODS), do jehož gesce spadají životní prostředí a úklid.

Uživatelé drog a lidé bez domova tak po načerpání služeb využívají prostor Vrchlického sadů jako svého druhu základnu, kdy obsadí lavičky v parku i jeho okolí, a samotný park jim poté slouží jako WC, místo aplikace či snahy opatřit si peníze různými nezákonnými způsoby.

„Vnímáme vážnost situace a jsme připraveni ji společně s Prahou 1, Městskou policií Praha a nízkoprahovými službami řešit tak, aby se prostor před Hlavním nádražím stal opět bezpečným,“ ujistil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), do jehož gesce spadají bezpečnost a životní prostředí.

Praha 1 ve spolupráci s neziskovými organizacemi i policejními orgány dlouhodobě bojuje s negativními projevy závislosti na návykových látkách a aktivně řeší prevenci i důsledky užívání drog. Pravidelným sběrem a bezpečnou likvidací použitých injekčních stříkaček je rovněž snižováno riziko kontaktu s infikovanou jehlou a následného virového onemocnění.

„Nezisková organizace Progressive, naši pracovníci a městští strážníci nasbírají kolem 300 použitých injekčních stříkaček týdně. V exponovaných místech zajišťujeme i pravidelný úklid a dezinfekci zasažených prostor. V roce 2016 jsme také v rámci projektu Fixpoint, realizovaného organizací Progressive, instalovali kovové kontejnery, které slouží k bezpečnému odložení použitých stříkaček. Tento projekt realizujeme doposud,“ vysvětlil vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Úřadu MČ Praha 1 a jeho bývalý protidrogový koordinátor Ladislav Varga.

Nejčastěji užívanou drogou je konopí, ze stimulancií převažuje pervitin, z drog opiátového typu jde o substituční lék Subutex.


Praha 5: Inzerce v časopisu Pětka pro provozovatele podniků

Dnes v 10:28

Radnice Prahy 5 nabízí podnikatelům, provozovatelům restaurací, kaváren nebo bister pomoc v podobě stručné prezentace v časopisu Pětka. Podmínkou je provozovna na území páté městské části, funkční výdejní okénko či nabídka rozvozu jídel.

Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Včera ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Včera ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Po zákazu vycházení si ustlal u vchodu

Včera ve 12:35

Muž si ustlal před vchodem do domu v Lamačově ulici na Praze 5. Na strážníky, kteří se dostavili hodinu před půlnocí na místo, zareagoval po probuzení útokem zaťatými pěstmi. Hlídka musela použít donucovacích prostředků včetně pout. 

Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

29. října 2020 ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Vjel do zákazu, testu na drogy se odmítl podrobit

28. října 2020 v 18:02

V Praze 8 strážníci zastavili auto, jehož řidič vyslovený zákaz řízení do roku 2021, protože řídil pod vlivem omamných a návykových látek.

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Další články
Nahoru