Dnes Středa - prehanky-snih 2°C
Zítra Čtvrtek - snih 3°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
U hlavního nádraží v Praze se kupí problémy s uživateli drog, kteří se tam stahují z celé republiky
Aplikace drogy občas probíhá v rušném parku před zraky kolemjdoucích. Foto: P1

U hlavního nádraží v Praze se kupí problémy s uživateli drog, kteří se tam stahují z celé republiky

Od vyhlášení jarního nouzového stavu výrazně narostl v oblasti Vrchlického sadů počet uživatelů drog, kteří často zároveň patří mezi osoby bez domova. Stahují se sem z celé Prahy, České republiky, ale i ze zahraničí. Vyhledávají nízkoprahové služby, které jsou zde koncentrovány, a za nimi sem zase přicházejí drogoví dealeři. Radnice Prahy 1 naposledy počátkem letošního září upozornila na problémy v parku před hlavním nádražím a její závěry potvrdily i poznatky Policie ČR.

„Situaci se nám ve spolupráci s Policií ČR a Městskou policií Praha podařilo částečně zklidnit v letních měsících, přesto je nadále vážná, narušuje veřejný pořádek a ohrožuje bezpečnost našich občanů i návštěvníků naší městské části. Proto chceme o dalším postupu jednat s vedením hlavního města i s neziskovými organizacemi poskytujícími v uvedené lokalitě nízkoprahové služby,“ popsal starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Jak upozornila i Policie ČR, vedlejším dopadem terénních nízkoprahových služeb, nízkoprahového centra v Bolzanově ulici a výdeje stravy před vstupem do nádražní haly je to, že se do lokality stahují uživatelé drog a lidé bez domova z jiných městských částí i mimopražských míst, tedy ti, kteří do centra Prahy jinak nemají důvod jezdit. Této skutečnosti pak využívají i dealeři, kteří jsou tak pro své zákazníky dostupnější.

Velký problém rovněž představuje značné množství injekčního materiálu, který uživatelé v rámci služeb dostávají a po aplikaci drog pohazují po cestách a na trávníky. Díky jeho výdeji mezi hlavním nádražím a Václavským náměstím se zde každé odpoledne vyskytují ve velké míře uživatelé drog, aplikující si dávky v bezprostřední blízkosti výdeje a procházejících lidí, včetně rodin s dětmi, docházejícími na místní dětské hřiště.

„Dlouhodobě se nám po drobných krůčcích dařilo problémy ve Vrchlického sadech řešit, ale po vyhlášení jarního nouzového stavu a po omezení činnosti některých sociálních služeb nám koncentrace uživatelů drog opět výrazně narostla, a to je třeba ve spolupráci s hlavním městem systémově řešit,“ prohlásil radní Prahy 1 Richard Bureš (ODS), do jehož gesce spadají životní prostředí a úklid.

Uživatelé drog a lidé bez domova tak po načerpání služeb využívají prostor Vrchlického sadů jako svého druhu základnu, kdy obsadí lavičky v parku i jeho okolí, a samotný park jim poté slouží jako WC, místo aplikace či snahy opatřit si peníze různými nezákonnými způsoby.

„Vnímáme vážnost situace a jsme připraveni ji společně s Prahou 1, Městskou policií Praha a nízkoprahovými službami řešit tak, aby se prostor před Hlavním nádražím stal opět bezpečným,“ ujistil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), do jehož gesce spadají bezpečnost a životní prostředí.

Praha 1 ve spolupráci s neziskovými organizacemi i policejními orgány dlouhodobě bojuje s negativními projevy závislosti na návykových látkách a aktivně řeší prevenci i důsledky užívání drog. Pravidelným sběrem a bezpečnou likvidací použitých injekčních stříkaček je rovněž snižováno riziko kontaktu s infikovanou jehlou a následného virového onemocnění.

„Nezisková organizace Progressive, naši pracovníci a městští strážníci nasbírají kolem 300 použitých injekčních stříkaček týdně. V exponovaných místech zajišťujeme i pravidelný úklid a dezinfekci zasažených prostor. V roce 2016 jsme také v rámci projektu Fixpoint, realizovaného organizací Progressive, instalovali kovové kontejnery, které slouží k bezpečnému odložení použitých stříkaček. Tento projekt realizujeme doposud,“ vysvětlil vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Úřadu MČ Praha 1 a jeho bývalý protidrogový koordinátor Ladislav Varga.

Nejčastěji užívanou drogou je konopí, ze stimulancií převažuje pervitin, z drog opiátového typu jde o substituční lék Subutex.


Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Ostří nůžek připevněné k ruce měl muž v Sherwoodu

25. ledna 2021 v 17:16

Policisté ze speciální pořádkové jednotky pražské policie hlídkovali v pátek 22. ledna ve Vrchlického sadech kde se rozhodli zkontrolovat muže. Ten ale na jejich výzvy nereagoval, začal se chovat agresivně a vyhrožovat, že kdyby je chtěl pobodat, tak by mohl.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

25. ledna 2021 v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

25. ledna 2021 v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Další články
Nahoru