dnes
Sobota - skorojasno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
U Hermesu zakotví další loď pro bezdomovce, Prahu to přijde na více než 20 milionů
Nocléhárna pro bezdomovce funguje na lodi Hermes už deset let. Foto: archiv CSSP

U Hermesu zakotví další loď pro bezdomovce, Prahu to přijde na více než 20 milionů

Nedostatečné zajištění nízkoprahových denních center pro osoby bez přístřeší v hlavním městě hodlá Praha řešit pořízením další lodě. Nové mobilní denní centrum s kapacitou do 50 klientů by mělo zajišťovat obdobné služby jako zařízení v ulici U Bulhara či Tusarova. Rozšíření pomoci v této oblasti by naopak mělo těmto zařízením výrazněji odlehčit.

„Zoufalý nedostatek nízkokapacitních denních center komplikuje intenzivnější práci s lidmi bez přístřeší, jim poskytovanou pomoc, a tím snižuje účinnost celého nastaveného systému služeb napomáhajícímu návratu těchto lidí z ulice do běžné společnosti. Výrazně odlehčit by se tím mělo i přetíženým nízkoprahovým zařízením v okolí centra Prahy,“ uvedl radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

Nové mobilní denní centrum by mělo být umístěno pod Štefánikovým mostem vedle stávající lodi Hermes. Návaznost na již zřízené kotviště lodě Hermes umožňuje i jednodušší technické řešení a napojení.

„Další loď se ukazuje jako ideální řešení zejména kvůli dobré poloze a docházkové vzdálenosti z centra města, dostupnosti MHD a také bez narušování soužití s ostatní společností. Navíc mobilní zařízení se bude moci v případě potřeby přesunout i na jiná místa,“ upřesnil radní Hodek.   

Technické i provozní zkušenosti z provozu lodě Hermes pracovníků Centra sociálních služeb Praha (CSSP) by měly napomoci i při přípravě a požadavcích na přestavbu nové lodě.

„Zároveň blízkost obou lodí umožní provázanost kooperujících sociálních služeb pro osoby bez přístřeší, a to bez většího narušování života obyvatel bydlících v okolních oblastech. Tím by se mohly snížit i provozní náklady. Výhodou nové lodi bude i to, že bude schopna plavby, což umožní snadnější přesuny v případě zvýšení hladiny Vltavy nebo jejího přesunu do přístaviště kvůli zajištění pravidelné údržby,“ doplnil ředitel CSSP Tomáš Ján.

V Praze je v současné době registrováno celkem 6 nízkoprahových denních center. Stěžejní činnost této nízkoprahové služby je ale situována převážně do dvou denních center. Jednak je to centrum U Bulhara, které provozuje nezisková organizace Naděje. Druhé zařízení je v ulici Tusarově a provozuje ho Armáda spásy.

„Akutní nedostatek nízkoprahových center je obsažen i ve schválené koncepci bezdomovectví. Záměrem je vytvořit tato nízkokapacitní zařízení na většině městských částí, aby se lidé bez přístřeší nemuseli přesouvat za těmito službami po celé Praze,“ uvedl radní Hodek.

Náklady na pořízení vysloužilé lodě původně určené pro přepravu nákladu a zboží, její přestavbu a vybavení se odhadují na 22 milionů korun bez DPH. Další investice jsou předpokládány s úpravami kotviště a břehu. 


Další krátké zprávy
Nahoru