Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Volný čas

U dětských hřišť v Kobylisích byly vysazeny stromy

Sdružení Arnika společně se spolkem Krásné Kobylisy včera vysadilo stromy v blízkém okolí dětských hřišť v Kobylisích, na kterých se paradoxně právě v letních měsících nedá kvůli vedru vydržet. Jedno z nich (hřiště v Burešově ulici) dokonce získalo nechvalně známou přezdívku Sahara.

Výsadba na sídlišti Ďáblice v Kobylisích vyšla na necelých 15 000 korun. Další náklady na údržbu se odhadují na 3 000 korun. Sdružení Arnika na ni díky sponzorům mohlo přispět celou částkou, tedy 18 000 korun. Další výsadba je v plánu na jaro 2022, konkrétně jde o výsadbu dalších dvou stromů na dětských hřištích. 

 „Vegetace ochlazuje své okolí lépe a efektivněji než veškerá klimatizační zařízení. Vzrostlý, vodou dobře zásobený strom, může během jednoho dne odpařit až 400 litrů vody. Z ovzduší tak odčerpá téměř 280 kWh tepelné energie. Pod stromy lze proto ve dne naměřit až o tři stupně nižší teplotu než v okolí,” vysvětluje za Arniku Martina Valášková, projektová manažerka kampaně Praha – město pro život

„Pokud by se naším spolkem chtěl někdo nechat inspirovat a vylepšit si okolí svého domova, určitě mu rádi poradíme, jak na to. Je to samozřejmě oficiální proces, který zahrnuje například zjištění pravidel pro výsadbu od místního OŽP, zajištění financování na nákup stromů, tyčí či hlíny. Dále je nutné zjistit, kdo spravuje pozemek, kde se chystáte sázet, a domluvit se se správcem (prověřit, že dané místo není zasíťované). Po výsadbě je také třeba zajistit následnou péči na zhruba pět let a po těchto pěti letech předat stromy správci,” popsal za spolek Krásné Kobylisy Jakub Reschke.


Autor: TZ, red

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

Další články
Nahoru