dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
U Belvederu instalují skleněný billboard, který místo reklamy ukazuje okolní svět
Skleněný billboard bude k vidění před Královským letohrádkem od pátku 20. září. Foto: archiv

U Belvederu instalují skleněný billboard, který místo reklamy ukazuje okolní svět

Před Královským letohrádkem se připravuje instalace objektu Zrcadlo Kláry Horáčkové, sklářky a asistentky Ateliéru sklo na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Dílo představuje mechanický billboard, který má místo reklamního obrazu zrcadla.

Pro projekt využila umělkyně mechanický billboard o rozměrech pět krát dva a půl metru, místo reklamního obrazu na lamely nalepila zrcadla, čímž vznikla minimalisticky působící instalace a význam i funkce objektu se posunuly.

„Billboard ukazuje okolní svět, který díky pohyblivého mechanismu cyklicky rozkládá a skládá,“ říká autorka. Záměrem je podle ní nabídnout divákovi jiný pohled na obrazy, které nás obklopují, a obrátit jeho pozornost namísto prezentování manipulativní reklamní informace zpět do reality.

“Ani tento pohled však není věrný. Díky pohybu lamel vzniká jakási koláž složená z jednotlivých segmentů. Odraz se stále rozkládá a skládá v opakujících se cyklech. Každý nový obraz je obdobný jako předchozí, ale nikdy stejný,” podotýká Klára Horáčková.

Objekt Zrcadlo vznikl jako autorčina reakce na přesycenost vizuálními podněty. „Všudypřítomnost vytvořených obrazů ovlivňuje naše vnímání světa. Bereme jako přirozené trávit velké množství času ponořeni do představ někoho jiného, mnohdy takto strávený čas dokonce převažuje a vědomé hranice mezi osobním a cizím,vnuceným, nebo i virtuálním a reálným se stírají,“ říká.

Instalace Zrcadla je v rámci výstavy Stanislav Libenský Award 2013, která se uskuteční v Královském letohrádku na Pražském hradě od 20. září do 1. prosince. Budou zde vystavena díla mladých umělců z celého světa, kteří ve své závěrečné práci bakalářského nebo magisterského studia použili sklo.

Výstava Stanislav Libenský Award 2013

Královský letohrádek na Pražském hradě

20. 9. – 1. 12. 2013

každý den od 10 do 18 hodin

vstupné: základní – 100 Kč, snížené (děti 7–15 let, senioři, studenti) – 60 Kč, skupinové vstupné nad 20 osob – 50 Kč, rodinná vstupenka (2 dospělí+2 děti) – 250 Kč


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru