
Typické příznaky onemocnění ledvin jsou nenápadné, lidé by neměli otálet s návštěvou praktického lékaře
3. srpna 2020 13:25
Spojením moderní kardiologie zabývající se chorobami srdce a moderní nefrologie zaměřené na nemoci ledvin se daří zlepšovat kvalitu života nemocných, aplikovat moderní léčbu a vyladit organismus na optimální fungování po řadu let.
„Čas hraje zásadní roli. Mladí lidé, kteří k nám přicházejí se selháním ledvin, obvykle ještě nemají další závažná onemocnění. Když správně určíme typ dialyzační léčby a nastavíme dialyzační parametry tak, aby měli vyrovnanou bilanci tekutin, můžeme dobře ovlivnit jejich prognózu a minimalizovat zatížení srdce. Vždycky je potřeba ve spolupráci s kardiology hledat dlouhodobé řešení s výhledem do budoucna,“ vysvětlila Vladimíra Bednářová, vedoucí Kardionefrologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN).
Pacienti s chronickým onemocněním ledvin by měli podle ní podstupovat pravidelně ultrazvuk a EKG srdce. Při vyšetřeních se zachytí včas řada problémů. Měli by jej provádět lékaři, kteří znají problematiku a mají zkušenosti s tím, jak zhoršená činnost ledvin a dialýza ovlivňuje srdce.

Třicet až čtyřicet procent pacientů přichází podle lékařů takzvaně z ulice. Netuší, že mají chronické onemocnění ledvin. Trápí je bolesti hlavy, dušnost, únava, otoky a teprve následně lékaři zjistí, že mají nemocné ledviny. Následkem i příčinou nemocných ledvin může být i vysoký krevní tlak. Spolu s ukládáním vápníku v cévách a další metabolickou nerovnováhou organismu zhoršuje stav cév i samotného srdce.
Typické příznaky onemocnění ledvin jsou nenápadné – oteklá lýtka, kotníky nebo obličej, vysoký krevní tlak, únava, poruchy soustředění, ztráta chuti k jídlu a zapáchající i zadýchávání. Lidé s příznaky by proto neměli otálet s návštěvou praktického lékaře.
„Důležité je, aby i potenciální rizikoví pacienti, jako jsou například lidé s cukrovkou, u nichž se výrazně zvyšuje riziko srdečních nemocí, byli zachyceni co nejdřív. Doporučení na odborné pracoviště by jim měli dát praktičtí lékaři a nefrologové,“ uvedl kardiolog Jan Malík z III. interní kliniky VFN.
Správná diagnostika
Zásadní vliv na stav obou nemocných orgánů má množství tekutin včetně krve v jednotlivých částech krevního oběhu. Velmi často dochází ke kardiovaskulárním komplikacím dvěma zásadními mechanismy, a sice dlouhodobým převodněním v důsledku nesprávného odhadu tělesných tekutin a příliš vysokým průtokem cévním zkratem při hemodialýze.
„Až třetina pacientů má špatně nastavenou dialyzační léčbu. Nejen u nás, je to problém celé Evropy,“ sdělil Malík. Při pravidelné hemodialýze, která zbavuje tělo nadbytku vody, solí a odpadních látek, je třeba pravidelný vstup do krevního řečiště s dostatečně vysokým průtokem. Protože jsou takové cévy uloženy v lidském těle hluboko, zakládá cévní chirurg takzvaný cévní zkrat či spojku.
Obvykle na předloktí. U zdravého člověka proteče například žilami asi dvacet mililitrů krve za minutu, u speciálních spojek až litr krve. Někteří pacienti mají ale průtok cévní spojkou i pět litrů za minutu. Tak velký tlak krve na srdce způsobuje nedomykavost srdečních chlopní, zvětšování srdce, dušnost, zvyšuje tlak v plicích. Srdce nevhodně dialyzovaného pacienta je v permanentní zátěži jako při běhu. Přitom stačí malá úprava spojky na předloktí a problém je vyřešen.

Díky komplexní péči se dá předejít náročným operacím a zhoršení celkového stavu pacienta, což dokládá i případ jednoho z pacientů. „Osmačtyřicetiletý chronicky hemodialyzovaný pacient se výrazně zadýchával už při výstupu do prvního patra. Lékaři mu zjistili sníženou funkci levé srdeční komory a nedomykavost dvojcípé chlopně. Byla mu doporučena náročná operace srdce. My jsme zjistili, že je převodněn o osm litrů a má vysoký průtok dialyzační spojkou. Upravili jsme mu nastavení hemodialýzy a dušnost okamžitě vymizela stejně jako nedomykavost chlopně a stažlivost levé komory. Vše bez operace a zbytečné zátěže,“ uzavřel profesor Malík.
Onemocnění ledvin
Časný záchyt onemocnění je extrémně důležitý. Vyšetření bílkoviny v moči a stanovení filtrační funkce ledvin je snadné. Kontrolou krevního tlaku, inhibicí systému renin-angiotenzin a léčbou dalších kardiovaskulárních a metabolických komplikací se dá riziko vývoje selhání ledvin výrazně snížit a u řady nemocných k němu nikdy nedojde.
Chronická onemocnění ledvin u dospělých jsou nejčastěji způsobena vysokým krevním tlakem a cukrovkou. V raném stádiu často nemívají žádné příznaky a nezpůsobují žádné obtíže. Člověk může ztratit až 90 procent funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky.
Nemoci ledvin se chovají jako tichý zabiják, který je schopen významně narušit kvalitu života. Existuje však několik cest, jak snížit riziko vzniku ledvinných chorob. Je potřeba se udržovat v dobré kondici a mít dostatek pohybu, pravidelně si kontrolovat hladinu krevního cukru a krevní tlak. Jíst zdravě a udržovat si správnou tělesnou hmotnost.

Nechte si vyšetřit ledviny, pokud máte cukrovku, hypertenzi, jste obézní a máte výskyt ledvinných chorob v rodině. Ledviny jsou životně důležitý orgán, který filtrací krve odstraňuje z těla odpadní produkty metabolismu a udržují stabilitu vnitřního prostředí. Každý den očistí 180 litrů krve, což znamená, že pročistí všechnu krev až padesátkrát za den.