Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Typická alkoholička v roce 1978 a dnes? Je v tom docela rozdíl
Nadměrné pití alkoholu jde nezřídka ruku v ruce s psychickými problémy. Zdroj foto: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

Typická alkoholička v roce 1978 a dnes? Je v tom docela rozdíl

Ženské oddělení pro léčbu závislosti ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) si letos připomíná 50. výročí od zahájení činnosti prvního specializovaného zařízení pro ženy v tehdejším Československu. Od října 1971 prošlo léčebným programem téměř pět a půl tisíce pacientek. Deset let po léčbě dnes abstinuje třetina přijatých žen a skoro dvě třetiny těch, které léčbu řádně dokončily. Server Pražský patriot o tom informovala mluvčí VFN Martina Voráčková.

Zhruba 60 procent léčených žen je aktuálně závislých na alkoholu, 10 procent kombinuje alkohol s návykovými léky a skoro 30 procent ještě s pervitinem, marihuanou či sedativy. 

První ženské oddělení specializované na léčbu závislosti zahájilo činnost pod vedením Jaroslava Skály a Jiřího Hellera v Lojovicích u Prahy. Šlo o pobočku protialkoholního oddělení Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty UK (1. LF UK). Na Oddělení pro léčbu závislostí VFN „U Apolináře“ se léčba žen přesunula až v roce 2002.

„Léčebný systém byl tehdy postaven na základě programu pro muže, ale lékaři jej přizpůsobili ženským potřebám. Inspirovali se v Německu a prodloužili léčbu na čtyři měsíce. Dále kladli důraz na rodinnou terapii, atmosféru na oddělení, na zpětnou vazbu, doléčovací program nebo svépomocnou organizaci pro abstinující závislé ženy. Bodovací systém byl rozšířen na zpětnovazebný informační systém. Takto vybudovaný komplexní program funguje nepřetržitě padesát let a dosud jím prošlo téměř pět a půl tisíce pacientek,“ uvedl Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK a proděkan 1. LF UK pro nelékařské studijní programy a celoživotní vzdělávání. 

Průměrná žena v Česku vypije přes šest litrů čistého lihu za rok 

O pacientky rozhodně není nouze. Jen alkohol pije v České republice asi každá desátá žena. V přímé souvislosti s alkoholem zemřelo v roce 2019 575 žen a alkoholické onemocnění jater je druhou nejčastější příčinou úmrtí u žen ve věku od 20 do 54 let. Česko stále patří mezi evropské i světové státy s nejvyšší spotřebou alkoholu. 

Statistika Světové zdravotnické organizace (WHO) nás ve spotřebě alkoholu na člověka zařadila na třetí místo za Litvu a Moldavsko. Průměrný Čech nad 15 let podle této studie vypije 14,4 litrů čistého lihu za rok. U žen je to přes 6 litrů.

„Na ženském oddělení léčíme všechny závislosti, pořád ale dominuje závislost na alkoholu, někdy v kombinaci s užíváním návykových léků, hypnotik a sedativ. Je to asi šedesát procent. Občas se u nás objeví i ženy závislé na opiátech, které často uvíznou v substitučních programech a k nám se dostanou až s velkým poškozením. Výjimkou nejsou ani hráčky a vyléčili jsme dokonce ženu, které ničilo život nepřetržité sledování televize,“ přiblížil primář Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK Petr Popov. Před padesáti lety podle něj bylo 45 procent pacientek závislých na alkoholu, 45 procent na alkoholu a lécích a 10 procent tvořily toxikomanky. 

Každá pátá pacientka léčebny pracuje ve zdravotnictví 

V roce 1978 byla podle lékařů typickou pacientkou ženského oddělení pro léčbu závislostí vdaná alkoholička ve věku 31 až 40 let zneužívající návykové léky se středoškolským vzděláním a jedním dítětem. 

V letošním roce je již typickým příkladem pacientky alkoholička ve věku 41 až 50 nebo 51 až 60 let s dospělými dětmi a většinou bez partnera nebo s partnerem, který také pije. Je absolventkou střední školy a v době nástupu do léčebného programu je již často nezaměstnaná. 

Právě ztráta zaměstnání je často tou poslední kapkou k nástupu léčby. Bez ohledu na současnost či minulost pracuje každá pátá pacientka ve zdravotnictví a sociálních službách. 

„Alkohol dominuje i u mužů, a to nejčastěji v kombinaci s nikotinem. Oproti ženám máme více pacientů závislých na nelegálních drogách, mezi kterými převládá pervitin. Ženy většinou pijí kvůli psychickému stavu. Snaží se odstranit potíže. U mužů je vývoj spíše společenský. Konzumují pravidelně alkohol s přáteli a později se přidají psychické potíže,“ vysvětlil primář Petr Popov.

Ženské oddělení disponuje v současnosti čtyřiadvaceti lůžky a řádná léčba trvá čtyři měsíce. Oproti situaci před třiceti lety zahrnuje program mnohem více farmakoterapie. Antidepresiva měla v minulosti mnoho nežádoucích účinků, jejich podávání bylo proto extrémně výjimečné. 

„Změnil se zároveň hierarchický přístup. Dříve jsme pacientky oslovovali příjmením a titulem, dnes je to osobnější a používáme jen křestní jméno. Změnil se i terapeutický tým. V minulosti vedl oddělení psychoterapeut a pedagog v jedné osobě. Kromě něj vedl psychoterapii i psycholog nebo zdravotní sestry, psychiatr zprvu dojížděl jednou týdně. Dnes vedou terapie psycholožky, psychiatrička a adiktoložky. Všichni musí absolvovat psychoterapeutický výcvik. Sestry se do terapie zapojují jako koterapeutky a vedle svých ošetřovatelských povinností provázejí pacientky programem. Od počátku platilo, že všichni musí umět všechno, ale že každý má svou specializaci,“ sdělila Olga Pecinovská, vedoucí lékařka ženského lůžkového oddělení Kliniky adiktologie VFN a 1. LF UK. 

Jaké množství alkoholu je ještě bezpečné? 

Podle odborníků je člověk závislý v případě, když začne za alkohol platit ještě jinak než penězi. Začíná se mu hroutit partnerský vztah, rodina nebo třeba práce. Jak ale rizikovému pití předejít a existuje bezpečná hranice? 

Lékaři nedoporučují pít alkohol vůbec nebo alespoň dodržovat určité zásady, které riziko snižují. Za nízkorizikové pití u nás lékaři považují maximální denní dávku 16 g etanolu pro dospělé ženy a 24 g etanolu pro dospělé muže, přičemž nejméně dva dny v týdnu bychom měli alkohol zcela vynechat. 

Při nárazovém pití při jedné příležitosti by pak neměla spotřeba překročit 40 g etanolu. Pro představu 16 g etanolu přibližně odpovídá 1 půllitru piva, 2 dcl vína nebo 0,05 l destilátu.


Autor: Lucie Rychlá

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru