Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Týmy školáků budou soutěžit se svými roboty
Týmy soutěží s roboty ze stavebnice LEGO Mindstorms. Foto: ČVUT

Týmy školáků budou soutěžit se svými roboty

Největší koncentrace mladých talentů v oblasti robotiky bude příští týden k vidění při tradiční Robosoutěži – přesně řečeno v její jarní části určené pro základní školy a odpovídající stupně víceletých gymnázií. V Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se na Karlově náměstí ve středu, čtvrtek a v pátek utká celkem 138 robotických vozítek z lega. Letošní soutěžní úloha má název Ping-pong a organizátoři soutěže slibují nejlepším týmům kromě výher ještě něco navíc – postup do superfinále na festivalu Maker Faire Prague, který se koná v červnu na pražském Výstavišti.

Kluci, nebo holky? Ze základních škol, nebo víceletých gymnázií? Z velkých, nebo menších měst? Budoucnost robotiky Česka bude možné potkat tento týden při Robosoutěži na FEL ČVUT. 

„Každý rok vymýšlíme nové úlohy pro roboty ze stavebnice LEGO Mindstorms, která je oblíbenou pomůckou v robotických kroužcích a předmětech ve školách po celém Česku. Tříčlenné týmy žáků a studentů se pak můžou ve dvou věkových kategoriích přihlásit do jarní nebo podzimní části naší Robosoutěže,“ říká Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT, který je hlavním organizátorem soutěže již 15 let. 

„Zveme vás tedy příští týden na souboj týmů ze 2. stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Letos se ve třech nezávislých kolech utká 138 robotů a soutěžní úloha pro ně má název Ping-pong. Jsme moc zvědaví, jak si s ní poradí,“ dodal. 

Soutěžní úloha Ping-pong 

Žáci z 2. stupně ZŠ nebo víceletých gymnázií mají letos sestavit a naprogramovat robota tak, aby v časovém limitu 90 vteřin dokázal samostatně a bez jakékoliv další pomoci (tedy bez ovládání robota pomocí hlasu, Bluetooth či jiných komunikačních kanálů) přemístit a případně roztřídit co nejvíc barevných pingpongových míčků rozmístěných na soutěžní ploše do předem definovaných úložišť. 

Soutěž se organizuje jako vzájemný zápas dvou robotů na symetricky rozděleném hracím plánu, o vítězství pak rozhodne počet získaných bodů. 

Tři samostatná soutěžní kola letošní Robosoutěže pro ZŠ se budou konat v Zengerově posluchárně budovy FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí 13. Během soutěžních jízd se posluchárna otevře i veřejnosti, a to mezi 11.00–15.00 v následujících dnech: 

  • středa 26. 4. 2023 (přihlášených je 42 týmů a jejich robotů),
  • čtvrtek 27. 4. 2023 (46 robotů),
  • pátek 28. 2. 2023 (50 robotů). 

Letošním zpestřením bude superfinále na festivalu tvůrců a inovátorů Maker Faire Prague, který proběhne o víkendu 10. a 11. června v areálu Výstaviště Praha. Z každého samostatného kola Robosoutěže příští týden do superfinále postoupí 4 nejlepší týmy – na „velkém pódiu“ festivalu tak na konec návštěvníci uvidí exhibici 12 nejlepších robotů. 

Přesný časový harmonogram Robosoutěže 2023 pro základní školy, soutěžící týmy, popis úlohy i další podrobnosti najdete na webových stránkách nebo Facebooku Robosoutěže.


Autor: puc

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

Včera v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

Včera v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru