Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Týmy školáků budou soutěžit se svými roboty
Týmy soutěží s roboty ze stavebnice LEGO Mindstorms. Foto: ČVUT

Týmy školáků budou soutěžit se svými roboty

Největší koncentrace mladých talentů v oblasti robotiky bude příští týden k vidění při tradiční Robosoutěži – přesně řečeno v její jarní části určené pro základní školy a odpovídající stupně víceletých gymnázií. V Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se na Karlově náměstí ve středu, čtvrtek a v pátek utká celkem 138 robotických vozítek z lega. Letošní soutěžní úloha má název Ping-pong a organizátoři soutěže slibují nejlepším týmům kromě výher ještě něco navíc – postup do superfinále na festivalu Maker Faire Prague, který se koná v červnu na pražském Výstavišti.

Kluci, nebo holky? Ze základních škol, nebo víceletých gymnázií? Z velkých, nebo menších měst? Budoucnost robotiky Česka bude možné potkat tento týden při Robosoutěži na FEL ČVUT. 

„Každý rok vymýšlíme nové úlohy pro roboty ze stavebnice LEGO Mindstorms, která je oblíbenou pomůckou v robotických kroužcích a předmětech ve školách po celém Česku. Tříčlenné týmy žáků a studentů se pak můžou ve dvou věkových kategoriích přihlásit do jarní nebo podzimní části naší Robosoutěže,“ říká Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT, který je hlavním organizátorem soutěže již 15 let. 

„Zveme vás tedy příští týden na souboj týmů ze 2. stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Letos se ve třech nezávislých kolech utká 138 robotů a soutěžní úloha pro ně má název Ping-pong. Jsme moc zvědaví, jak si s ní poradí,“ dodal. 

Soutěžní úloha Ping-pong 

Žáci z 2. stupně ZŠ nebo víceletých gymnázií mají letos sestavit a naprogramovat robota tak, aby v časovém limitu 90 vteřin dokázal samostatně a bez jakékoliv další pomoci (tedy bez ovládání robota pomocí hlasu, Bluetooth či jiných komunikačních kanálů) přemístit a případně roztřídit co nejvíc barevných pingpongových míčků rozmístěných na soutěžní ploše do předem definovaných úložišť. 

Soutěž se organizuje jako vzájemný zápas dvou robotů na symetricky rozděleném hracím plánu, o vítězství pak rozhodne počet získaných bodů. 

Tři samostatná soutěžní kola letošní Robosoutěže pro ZŠ se budou konat v Zengerově posluchárně budovy FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí 13. Během soutěžních jízd se posluchárna otevře i veřejnosti, a to mezi 11.00–15.00 v následujících dnech: 

  • středa 26. 4. 2023 (přihlášených je 42 týmů a jejich robotů),
  • čtvrtek 27. 4. 2023 (46 robotů),
  • pátek 28. 2. 2023 (50 robotů). 

Letošním zpestřením bude superfinále na festivalu tvůrců a inovátorů Maker Faire Prague, který proběhne o víkendu 10. a 11. června v areálu Výstaviště Praha. Z každého samostatného kola Robosoutěže příští týden do superfinále postoupí 4 nejlepší týmy – na „velkém pódiu“ festivalu tak na konec návštěvníci uvidí exhibici 12 nejlepších robotů. 

Přesný časový harmonogram Robosoutěže 2023 pro základní školy, soutěžící týmy, popis úlohy i další podrobnosti najdete na webových stránkách nebo Facebooku Robosoutěže.


Autor: puc

Žižkovské pivobraní

Dnes v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

Včera v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

Včera v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

25. května 2024 v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

25. května 2024 v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Žižkovské mezidvorky 2024

25. května 2024 v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Přijďte si s námi zahrát. Nedělní open air koncert

24. května 2024 ve 12:30

Devátý ročník open air koncertu s názvem Přijďte si s námi zahrát v neděli 26. května na Střeleckém ostrově.

Další články
Nahoru