Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT povede výzkum pokročilých senzorových sítí, získal prestižní grant
Grant získal tým vedený prof. Stanislavem Zvánovcem. Foto: ČVUT

Tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT povede výzkum pokročilých senzorových sítí, získal prestižní grant

Prestižní evropský grant ve výši 2,7 milionu eur (cca 63,5 milionu korun) na výzkum systémů pro sítě 6G získal mezinárodní tým vedený prof. Stanislavem Zvánovcem z katedry elektromagnetického pole FEL ČVUT. Projekt, do něhož jsou zapojeny univerzity a firmy z různých zemí Evropy, uspěl v soutěži o granty z akce Marie Skłodowska-Curie v rámci programu Horizon 2020. 

„Umístili jsme se mezi dvěma až pěti procenty nejlepších projektů,“ uvedl prof. Zvánovec. Ambiciózní čtyřletý projekt právě začíná a podle vědce také představuje zajímavou kariérní šanci pro budoucí doktorand(k)y v souvisejících oborech.

„Projekt se jmenuje Optical and Wireless Sensors Networks for 6G scenarios (OWIN6G) a jde o doktorský projekt. Je tam 10 partnerů, sedm týmů z univerzit a tři z průmyslu, ale ti z průmyslu musí být zároveň navázáni na nějakou další univerzitu. Tyto týmy dostanou část financí, každý z nich na jednoho nového doktorského studenta, a vznikne takto síť týmů spolupracujících na jednotlivých pracovních balíčcích,“ popsal Stanislav Zvánovec, jenž je se svou skupinou bezdrátové a vláknové optiky zároveň hlavním řešitelem a koordinátorem celého projektu.

Vědec popsal, že grant podpoří výzkum senzorových sítích pro šestou generaci a bude zaměřen na bezdrátovou optiku i rádiový milimetrový přenos. „Pro to zároveň budeme vyvíjet buď samotné senzory, solární články pro získávání energie a optickou detekci a hybridní RF-optické bezdrátové technologie či aplikace strojového učení ke zlepšení příjmu signálu,“ uvedl prof. Zvánovec. Tyto senzory budou podle mít podle jeho slov v budoucnu využití jak v bezdrátových senzorových sítích (WSN), v zařízeních tzv. chytré domácnosti, tak i domácí péče či inteligentního města a budou integrovat internet věcí (IoT) a internet všeho (IoE) jako součást 6G technologií. „Mimo zaměření na nové senzory se budeme věnovat i bezpečnostním aspektům v senzorových sítích,“ doplnil expert.

K organizaci projektu pak Zvánovec uvedl, že každý zapojený student či studentka stráví až 12 měsíců ze svého doktorského studia na vědeckých stážích na vysokých školách či u průmyslových partnerů v jiných zemích. „Proto, aby získal(a) co nejlepší znalosti sdílené odborníky napříč celým projektem,“ podotkl vědec.  „Je to velká příležitost i pro student(k)y končící u nás na FELu. K nám sice nebudou moci přímo jít do týmu, vzhledem k podmínce předchozího magisterského studia v jiné zemi, ale mají otevřených dalších devět míst na zahraničních univerzitách ve Španělsku, Francii, Německu, Velké Británii, Portugalsku či Řecku,“ zdůraznil pak Zvánovec.

Výběr spolupracujících doktorandů a doktorandek se uskuteční prostřednictvím výběrového řízení na evropském portálu Euraxess. Předvýběr byl podle vědce již zahájen. Sám prof. Zvánovec jako vedoucí či specialista v projektu povede čtyři nové doktorské student(k)y. 

Stanislav Zvánovec také podotkl, že i pro jeho „ostřílený“ výzkumný tým je téma projektu velkou výzvou. „Je to pro mě nové v tom, že se dostáváme mimo svou komfortní zónu samotné optické komunikace či milimetrových spojů. Například mé doktorské téma kombinuje vše dané i s přesahem do vytváření virtuálního prostoru, který se snaží kombinovat na principu tzv. digital twins veškeré znalosti jak z komunikačních, tak i síťových technologií a celé řadě kritických situací pak předcházet,” vysvětlil prof. Zvánovec. „Ve většině standardních projektů se snažíme rozvíjet technologie, jež máme velmi dobře zmapované například pro následné využití v průmyslu. OWIN6G projekt jde ale již na hranu současného poznání bezdrátových optických spojů a senzorů,” konstatoval vědec.

Z větší částí v projektu zapojených špičkových odborníků tým z FELu podle vědce spolupracoval už v minulosti – na společných měřeních, publikacích i v mezinárodních projektech. Jde například o Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Ecole Centrale Marseille, či Northumbria University v Newcastlu. „Kromě společné vědecké práce jsem i školitelem specialistou jejich studentů,” řekl prof. Zvánovec.

„Se dvěma třetinami partnerů máme například společnou publikaci v impaktovaných časopisech, naši studenti jezdí na vědecké stáže do jejich týmů,” sdělil prof. Zvánovec. „A co je zajímavější, v posledních letech pak naprostá většina spolupracujících studentů jezdí realizovat experimenty k nám, protože se nám podařilo vybudovat špičkové laboratorní zázemí kombinující optickou a mikrovlnnou techniku – takové není dostupné většině evropských týmů,” uzavřel vědec.


Autoři: Alo, TZ

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se opět představí na Stavebním veletrhu

14. dubna 2024 v 18:57

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným...

innogy pořádá setkání Klubu seniorů s energií

5. dubna 2024 ve 20:29

Společnost innogy pořádá pravidelné setkání Klubu seniorů s energií. „Vážíme si našich bývalých zaměstnanců, kteří v minulosti svoji pracovní dráhu spojili právě s innogy. Každoročně se s našimi seniory potkáváme v lokalitách po celé ČR, abychom s nimi a vedením firmy strávili příjemné chvíle, kdy...

Kariérní dny ČVUT spojí šest tisíc studentů se stovkou firem

5. dubna 2024 ve 12:31

Poptávka po absolventech informatických, elektrotechnických a strojírenských oborů ČVUT na trhu práce neustává. Fakulta strojní (FS) a Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT v Praze vycházejí vstříc uspořádáním již třetího ročníku Kariérních dnů. Cílem akce, která se koná 9. a 10. dubna...

Podnikatelské fórum v H55

1. dubna 2024 v 06:57

Praze 14 letos končí platnost stávajícího strategického plánu rozvoje. Proto aktuálně připravuje nový, opět desetiletý plán, s názvem „Strategie udržitelného rozvoje 2025+“.

Velikonoce v Praze příjemně překvapily hoteliéry

31. března 2024 ve 20:54

V letošním roce se opět potvrdilo, že s příchodem velikonočních svátků startuje v České republice hlavní turistická sezóna. Jak ukazují aktuální data společnosti HotelTime Solutions, během Velikonoc budou ubytovací kapacity takřka vyprodané (prodáno je...

VIG Re uzavřela 15. rok působení s rekordními výsledky a položila základy pro budoucí růst

28. března 2024 v 06:15

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, hlásí za fiskální rok 2023 významný nárůst jak na straně příjmů, tak i na straně zisku. Rok 2023 také znamená první reporting VIG Re podle nového účetního standardu IFRS 17/9.

Retailový Oscar míří do Prahy. Ocenění za nejlepší prodejnu získala česká společnost Potten & Pannen – Staněk

25. března 2024 ve 21:08

Skvělým úspěchem se může pyšnit česká společnost s prémiovým kuchyňským vybavením Potten & Pannen – Staněk, která si z amerického Chicaga odnáší tu nejprestižnější cenu ve světové soutěži Global Innovation Awards (GIA). Mezinárodní porotu uchvátila svou unikátní prodejnou Atelier Potten &...

Další články
Nahoru