dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C

Týden komunikace osob se sluchovým postižením: Jak dopadla vycházka za legendami Malé Strany?

Je 11 hodin, krásné sobotní dopoledne, slunce pálí a já přicházím na místo setkání, abychom vyrazili po stopách legend a povídek pražské Malé Strany na komentovanou procházku s využitím online simultánního přepisu. Sraz je u kostela Sv. Jana Křtitele Na Prádle. Sešla se nás skupinka včetně kameramana a fotografa.

Nejprve jsme věnovali 10 minut přípravě tabletů, vyzkoušeli jsme si on-line přepis v praxi! Paní průvodkyně Bojana Škaroupková byla nejprve překvapena a prozradila nám, že ještě takovouto procházku nedělala, ale chopila se toho skvěle. Dokonce artikulovala tak dobře, že občas nebylo ani třeba sledovat psaný přepis. Ono krásné počasí ukázalo, že má i své nevýhody, monitory tabletů se ve slunečním svitu leskly, avšak vyřešili jsme to, ve stínu vysokých stromů.

Od kostela Sv. Jana Křtitele Na Prádle, který byl údajně v době vlády Josefa II. prádelnou, odtud jeho pojmenování, jsme se přesunuli na začátek ostrova Kampa. Název Kampa vychází z latinského Campus, což znamená planina či pole a přeci jen planina a park je na Kampě dodnes.

Mně se moc líbilo pojmenování Čertovky – jedno z vysvětlení je, že když voda stoupala při povodni, místní říkali, že se „čertí voda“, ale kdo ví, třeba je původ názvu Čertovky v něčem jiném…Já se spokojím s tímto vysvětlením. Obešli jsme Sovovy mlýny a podél nízké zídky na břehu Vltavy si někteří z účastníků ochutnali letošní burčák.

Na Kampě bylo již přichystáno mnoho stánků na večerní oslavy vinobraní. Za zvuku splavu jsme udělali skupinovou fotku, přičemž na hlavu nám málem spadly kaštany – z vysokých stromů, kde právě dozrávaly kaštany, jich sem tam několik spadlo.

U Karlova mostu měla paní průvodkyně připravenou číselnou pyramidu, která dokládá numerologicky vytipované datum, které mostu dodalo pevnost a sílu. Po šesti stech letech to můžeme jen potvrdit, že se numerologové asi nespletli a číselná řada 135797531 byla dobrou volbou (most byl založen 5:31, 9.7. 1357).

Pokračovali jsme již trochu unavení okolo busty Josefa Dobrovského a Lichtenštejnského paláce. Na rohu domu U modré lišky byla na omítce znamení, kam až vystoupala voda v roce 1890, a druhá značka byla zhruba ve výšce dvou metrů, ta označovala rok 2004, což budilo velký respekt.

Procházku jsme zakončili za Velkopřevorským mlýnem u takzvané Lennonovy zdi, která je dnes barevně pomalovaná a všichni na ní nechávají vzkazy. U zdi stál mladík s kytarou a hrál písně Beatles, škoda, že to nebylo zapsáno v přepisu.

Procházka byla hezkou zkušeností nejen pro neslyšící účastníky, kteří byli nadšení z nových zážitků, ale i pro paní průvodkyni, která se dozvěděla, co oni zažili, a hlavně byla ráda, že si mohla vyzkoušet takovouto formu výkladu.

Sama zjistila, že nebylo čeho se bát a nemusela svůj výklad nijak přizpůsobovat. Přepis fungoval perfektně!

Další procházka je naplánována opět na sobotu 27. září 11 hodin, tentokrát na Vyšehradě. Moc se těším!

Autorkou textu je Petra Vondrová 

prochazky-prahou-nahled

* plakát lze kliknutím zvětšit


Neděle: Zimní blešák ve fabrice

Dnes v 07:04

Nové kousky do zimního šatníku můžete pořídit v neděli 26. listopadu od 12 do 17 hodin na blešáku. Přes padesát prodejců secondhandového zboží – oblečení, boty, módní doplňky, knihy, hračky, desky, nádobí bude v MeetFactory.

Muzikanti na cestě: Workshop a koncert pro děti

Dnes v 06:56

Workshop Já muzikant vzbudí v mladém publiku radost z hraní na různé hudební nástroje, které jsou obvykle spojovány s klasickou hudbou, a seznámí děti s různými hudebními styly prostřednictvím jejich aktivní účasti.

Zábavné kurzy bruslení pro děti s Monkey´s

Včera v 17:34

Jakmile začne mrznout a na venkovním hřišti na střeše pražského obchodního centra je připraven led, opět zde vypuknou úspěšné kurzy ledního bruslení pro děti, které pro děti od 4 let pořádá pohybové centrum Monkey´s Gym.

Radní Ropková představila plnění memoranda o podpoře inovativních projektů ve vzdělávání

Včera v 17:27

V prostorách Kongresového centra Praha, kde se v těchto dnech koná 22. ročník tradiční přehlídky pražského školství Schola Pragensis, představila radní pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková plnění memoranda o digitálním vzdělávání mezi ministerstvem školství, hlavním městem a Czech...

Sobota: Změny tras a zastávek pro linky číslo 143, 149, 176 a 191

Včera v 17:16

Z důvodu konání motoristických závodů na Strahově dochází v sobotu 25. listopadu přibližně do 8.30 do 16.00 hodin k dočasné změně trasy a zastávek pro autobusové linky číslo 143, 149, 176 a 191.  

Sobotní dopravní opatření na Strahově

Včera v 17:02

V sobotu 25. listopadu se v Praze 5 a 6 uskuteční XXII. TipCars Pražský Rallysprint. Závod se pojede po komunikacích v oblasti Strahova, které budou v době od 9 do 16 hodin uzavřeny pro dopravu.

Dnes v 17 hodin: Podvečerní Běžecká škola Prahy 6

Včera ve 12:54

Běžecký trénink po práci pod odborným vedením v Praze 6 u sochy Jana Roháče z Dubé. Ať začínáte nebo běháte či dokonce závodíte pravidelně, je dobré, aby na vás občas někdo dohlédl a poradil.

Vánoční Lemarket představí rekordní počet prodejců i hostinu pro gurmány

Včera ve 12:04

Tři dny plné lokálních tvůrců a autorských značek ve dvou patrech pražské Galerie Mánes přinese již tradiční vánoční Lemarket. Během druhého prosincového víkendu se na tomto moderním tržišti představí více než sto prodejců, což je nejvíce od vzniku akce. 

Růst cen benzinu i nafty v Praze se zastavil

Včera v 11:34

Nafta v uplynulém týdnu zlevnila o tři haléře na průměrných 30,35 koruny za litr, benzin Natural 95 stál ve středu v metropoli v průměru 31,28 Kč/l, což bylo o dva haléře méně než před týdnem. V předchozích dvou týdnech se ceny zvyšovaly o desítky haléřů.

Adventní dny na Žižkově

Včera v 11:28

Radnice Prahy 3 připravila adventní program pro dětské i dospělé návštěvníky. Těšit se můžete na rozsvícení vánočního stromu na náměstí Jiřího z Poděbrad, živý betlém nebo celou řadu koncertů a vystoupení.

Festival sportu Pro dvojku

Včera v 10:51

Sport na vlastní kůži si mohou děti i dospělí vyzkoušet na přehlídce sportovních aktivit městské části Praha 2.

Další krátké zprávy
Nahoru