Dnes Pondělí - zatazeno 1°C
Zítra Úterý - snih 2°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Týden italské kuchyně ve světě. Praha oslavuje Federica Felliniho a Pellegrina Artusiho

Od 23. do 29. listopadu se koná V. ročník Týdne italské kuchyně ve světě. Projekt na podporu a zhodnocení agropotravinářského sektoru a italské kuchyně připravuje italské Ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce spolu s mnoha dalšími partnery.

Kuchyně je plným právem jedním ze základních prvků italské identity a kultury a Italský kulturní institut v Praze za podpory Velvyslanectví Itálie se rozhodl představit některé její významné aspekty v rámci oslav stého výročí narození Federica Felliniho a dvoustého výročí narození Pellegrina Artusiho. Až do 30. listopadu je na webu (https://iicpraga.esteri.it/iic_praga/it/gli_eventi/calendario/il-cibo-nei-disegni-di-federico.html) a na Facebooku Institutu k dispozici výstava Jídlo v kresbách Federica Felliniho sestávající z 19 prací, které tento významný režisér vytvořil v různých obdobích své kariéry.

Jedna podstatná část těchto kreseb je převzata ze slavné knihy „Libro dei sogni“, snáře, který si Fellini vedl téměř třicet let a který je v současné době vystaven v městském muzeu v Rimini. Jestliže dětství a snění tvoří základ celého Felliniho díla, pak také jídlo, jak je zobrazeno ve vystavených kresbách, se ocitá ve stejně výjimečném světě. Tato akce se koná ve spolupráci s odborem kultury pro oblast Emilia-Romagna a filmotékou radnice města Rimini.

24. listopadu, od 18 hodin na platformě Zoom IKI, uspořádá profesor Massimo Montanari, docent na katedře dějin, kultur a civilizací univerzity v Boloni, seminář nazvaný „Pellegrino Artusi, první gastronomický blogger“, ve kterém se bude věnovat slavnému italskému gastronomovi a spisovateli u příležitosti oslav 200. výročí jeho narození.

Kniha Věda v kuchyni a umění dobrého jídla vyšla v roce 1891 po dvaceti letech jejího sestavování a doplňování: nakonec bylo publikováno celkem 15 odlišných vydání, která vznikala ve spolupráci se čtenáři a čtenářkami, od nichž Artusi dostával recepty a kteří se aktivně podíleli na vytvoření tohoto díla. I proto přispěl Artusiho manuál k vybudování národní kultury země krátce po jejím sjednocení. V rámci Týdne kuchyně bude toto setkání příležitostí k zamyšlení nad prospěšností středomořské zdravé výživy, která v době zdravotního ohrožení představuje jeden z obranných nástrojů proti riziku onemocnění. Seminář bude probíhat v italském jazyce se simultánním tlumočením do češtiny.Divadlo v Dlouhé: O nepotřebných věcech a lidech

15. ledna 2021 v 11:57

Divadlo v Dlouhé připravilo sérii nedělního pohádkového čtení. V 15 hodin vám některý z herců či hereček přečte jednu pohádku z knihy Arnošta Goldflama O nepotřebných věcech a lidech.

Anders de la Motte: Jarní oběť

11. ledna 2021 v 11:01

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny...

Národní technické muzeum připomene osobnost Vladimíra Mandla, zakladatele kosmického práva

8. ledna 2021 v 18:34

Dnes, 8. ledna 2021, si v souvislosti s 80. výročím jeho úmrtí připomínáme osobnost docenta práv Vladimíra Mandla, jenž je světové veřejnosti znám jako zakladatel kosmického práva a který byl vlastníkem československého patentu z roku 1935 na „vysokostoupající raketu“. Národní technické muzeum...

Gardnerová Lisa: Hledej mě

6. ledna 2021 v 11:22

Dům pětičlenné rodiny je momentálně místem činu: čtyři z nich jsou brutálně zavražděni, zbývající – šestnáctiletá dívka – zmizela. Měla štěstí a podařilo se jí uniknout? Nebo je její zmizení důkazem něčeho děsivého?

Osobnosti Prahy 2 a výročí v lednu 2021

5. ledna 2021 v 10:17

Jiří Dienstbier, Jaroslav Seifert, Jiří Cieslar, Jan Palach, Milan „Mejla“ Hlavsa a mnozí další. Osobnosti Prahy 2, které v měsíci lednu mají výročí.

Online: Novoroční koncert z radnice

30. prosince 2020 ve 12:59

Praha 4 zve k poslechu Novoročního koncertu z Nuselské radnice.

Kulturní centrum Průhon hostí rekordní počet umělců

29. prosince 2020 v 07:26

Celkem 28 umělců ze spolku Jednota umělců výtvarných vystavuje 123 uměleckých děl v Kulturním centru Průhon na Praze 17. Tolik umělců a uměleckých děl najednou zatím galerie v pražských Řepích nehostila. Výstava JUV je netradiční nejen velkým zastoupením výtvarníků, ale i možností virtuální...

Národní muzeum zůstane částečně otevřeno

18. prosince 2020 v 05:17

Mezinárodní výstava o době starověkého Egypta Sluneční králové bude za přísných hygienických podmínek i nadále přístupná pro návštěvníky muzea. Dohodl se na tom ministr kultury Lubomír Zaorálek s Hlavní hygieničkou ČR Jarmilou Rážovou. 

Další články
Nahoru