Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražská kultura

Týden italské kuchyně ve světě. Praha oslavuje Federica Felliniho a Pellegrina Artusiho

Od 23. do 29. listopadu se koná V. ročník Týdne italské kuchyně ve světě. Projekt na podporu a zhodnocení agropotravinářského sektoru a italské kuchyně připravuje italské Ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce spolu s mnoha dalšími partnery.

Kuchyně je plným právem jedním ze základních prvků italské identity a kultury a Italský kulturní institut v Praze za podpory Velvyslanectví Itálie se rozhodl představit některé její významné aspekty v rámci oslav stého výročí narození Federica Felliniho a dvoustého výročí narození Pellegrina Artusiho. Až do 30. listopadu je na webu (https://iicpraga.esteri.it/iic_praga/it/gli_eventi/calendario/il-cibo-nei-disegni-di-federico.html) a na Facebooku Institutu k dispozici výstava Jídlo v kresbách Federica Felliniho sestávající z 19 prací, které tento významný režisér vytvořil v různých obdobích své kariéry.

Jedna podstatná část těchto kreseb je převzata ze slavné knihy „Libro dei sogni“, snáře, který si Fellini vedl téměř třicet let a který je v současné době vystaven v městském muzeu v Rimini. Jestliže dětství a snění tvoří základ celého Felliniho díla, pak také jídlo, jak je zobrazeno ve vystavených kresbách, se ocitá ve stejně výjimečném světě. Tato akce se koná ve spolupráci s odborem kultury pro oblast Emilia-Romagna a filmotékou radnice města Rimini.

24. listopadu, od 18 hodin na platformě Zoom IKI, uspořádá profesor Massimo Montanari, docent na katedře dějin, kultur a civilizací univerzity v Boloni, seminář nazvaný „Pellegrino Artusi, první gastronomický blogger“, ve kterém se bude věnovat slavnému italskému gastronomovi a spisovateli u příležitosti oslav 200. výročí jeho narození.

Kniha Věda v kuchyni a umění dobrého jídla vyšla v roce 1891 po dvaceti letech jejího sestavování a doplňování: nakonec bylo publikováno celkem 15 odlišných vydání, která vznikala ve spolupráci se čtenáři a čtenářkami, od nichž Artusi dostával recepty a kteří se aktivně podíleli na vytvoření tohoto díla. I proto přispěl Artusiho manuál k vybudování národní kultury země krátce po jejím sjednocení. V rámci Týdne kuchyně bude toto setkání příležitostí k zamyšlení nad prospěšností středomořské zdravé výživy, která v době zdravotního ohrožení představuje jeden z obranných nástrojů proti riziku onemocnění. Seminář bude probíhat v italském jazyce se simultánním tlumočením do češtiny.Julie Clark: Poslední let

13. dubna 2021 ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Podpořte RockOperu Praha, vzkazuje grantové komisi Společnost Richarda Wagnera

29. března 2021 ve 20:55

RockOpera Praha získává ke své petici proti jednání grantové komise hlavního města Prahy podporu také od Společnosti Richarda Wagnera. Ta divadlu poslala dopis, ve kterém mimo jiného RockOperu Praha označuje za pokračovatele v myšlence Gesamtkunstwerku, tedy souborného uměleckého díla,...

Katalog umění ve veřejném prostoru je dostupný jako mapa i jako otevřená data

29. března 2021 ve 12:52

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) na pražském portálu otevřených dat nově zveřejnila data týkající se umění ve veřejném prostoru. Galerie mapuje jak existující, tak zaniklá díla. Otevřená městská data jsou dostupná veřejným i soukromým subjektům k dalšímu využití, například k tvorbě mapových...

Anglická konverzace 50+ online

28. března 2021 v 09:02

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Noc divadel letos s podtitulem Fresh Air

26. března 2021 v 08:10

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla tak nejen naváží na loňské téma udr-život-elnost, ale představí také čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy nebo reflexi situace spojené...

Klaunovy názory ve filmové verzi

24. března 2021 v 11:00

Pro derniéru dramatizace románu Heinricha Bölla Klaunovy názory zvolilo pražské A studio Rubín netradiční formu. Vytvořilo speciální filmovou verzi, jejíž prostor se z jeviště Rubínu přenesl do autentického bytu hlavního představitele „smutného“ klauna Šimona Krupy. 

Další články
Nahoru