dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Týden Astrid Lindgrenové představí život autorky Pipi Dlouhé punčochy
Od narození Astrid Lindgrenové letos uplyne 110 let. Foto: archiv

Týden Astrid Lindgrenové představí život autorky Pipi Dlouhé punčochy

Skandinávský dům pořádá minipřehlídku s názvem Týden Astrid Lindgrenové, která připomene nejznámější díla této slavné švédské spisovatelky, ale zaměří se také na méně známé okolnosti jejího života a tvorby. Festival se koná od 1. do 8. června v Praze.

„Kdo by neznal Pipi Dlouhou punčochu a Děti z Bullerbynu? Možná jste ale nevěděli, že od narození Astrid Lindgrenové letos uplyne 110 let. Proto jí ve Skandinávském domě věnujeme minipřehlídku, která světoznámou švédskou autorku představí v literatuře i ve filmu,“ říká organizátorka Týdne Astrid Lindgrenové Anežka Chrudinová.

Dospělým návštěvníkům bude určena beseda u příležitosti vydání Válečných deníků, jejímž tématem budou nejen spisovatelčiny názory na válku, ale také její aktivity v oblasti ochrany zvířat. Jedinečnou knihu, která v češtině vychází u příležitosti 110. výročí narození umělkyně, představí překladatelka Jitka Herčíková. Večer doplní předčítání vybraných úryvků z knihy.

Poutavý vhled do příběhu Astrid Lindgrenové nabídne promítání dokumentárního filmu Astrid z roku 2015, které se uskuteční v rámci Severských filmových čtvrtků. Unikátní snímek, který v roce 2015 získal švédskou cenu Kristallen za nejlepší dokument, nabízí divákům množství dříve nezveřejněných fotografií, filmových záběrů, deníkových zápisků a rozhovorů se spisovatelkou i jejími blízkými a známými.

Skandinávský dům však nezapomene ani na dětské návštěvníky, jimž byla ostatně tvorba Astrid Lindgrenové určena především. Ve spolupráci s cyklem Ponrepo dětem je připraveno promítání adaptace knihy Emila z Lönnebergy s českým názvem Michal dělá pořádek. Na promítání naváže 45minutová tematická dílna s rozličnými tvořivými aktivitami na motivy knih a postaviček Astrid Lindgrenové a zábavným kvízem o věcné ceny.

Program festivalu:
1. 6.  19:00  Dvojí život Astrid Lindgrenové: O Válečných denících a ochraně zvířat | Literární kavárna Řetězová, vstup volný
4. 6.  15:00  Ponrepo dětem: Michal dělá pořádek  Kino Ponrepo  vstupné 80 korun (dospělí), 60 Kč (děti)
8. 6.  19:00  Severské filmové čtvrtky: Astrid  Kino Evald  vstupné 120 korun

Skandinávský dům, Dejvická 3, Praha 6.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Včera ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Včera v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru