Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Tvůrčí dům Elišky Peškové na Smíchově zahajuje činnost
Interiéry Tvůrčího domu Elišky Peškové. Foto: P5

Tvůrčí dům Elišky Peškové na Smíchově zahajuje činnost

Na Smíchově byl ve stejnojmenné ulici otevřen Tvůrčí dům Elišky Peškové, pojmenovaný po manželce Pavla Švandy ze Semčic. Jedná se o nové kreativní centrum Švandova divadla, které vzniklo rekonstrukcí nedalekého domu ve vnitrobloku ve vlastnictví Prahy 5. V upravených prostorách se budou konat sousedská setkávání, tematická odpoledne nebo třeba kurzy kreslení. Již v této sezóně zde bude k vidění studentské, dětské a amatérské umění. Informoval o tom PR referent páté městské části Marcel Pencák.

Praha 5 i Švandovo divadlo tak získaly zázemí pro kulturu s multifunkčním sálem pro 60 diváků, v němž budou probíhat divadelní představení, koncerty, improvizované večery a další formy živého umění nebo filmové projekce. Kromě umělecké tvorby bude v dalších prostorách možné pořádat i různé přednášky, diskuze a vzdělávací kurzy. 

„Připravujeme také tematická odpoledne, při nichž se budeme vracet do historie a přihlásíme se k často opomíjeným tradicím. Například při akci ´Smíchov 1918´ účastníci na vlastní kůži zažijí období, kdy tato čtvrť ještě nebyla součástí Prahy,“ uvedl vedoucí centra Vojtěch Nejedlý. 

Komunitnímu životu bude sloužit klubovna se samoobslužným občerstvením. V letních měsících se aktivity centra budou moci rozšířit i do dvora, který je určený pro společenské události a neformální setkávání, ale je zamýšlen také jako letní scéna. V suterénu se počítá s truhlářskou a krejčovskou dílnou. 

Kutilové si mezi nimi jistě vyberou tu pravou, když např. potřebují upravit drobný konstrukční a stavební materiál. Nejen dílny ale také klubovna a dvůr budou přístupné pro veřejnost, podkrovní ateliér bude fungovat jako zkušebna nebo místo pro kreativní workshopy. 

„Prolnutí kultury, komunitního života, vzdělávání a řemesel je v Tvůrčím domě opravdu unikátní. A je potěšující, že tento záměr nezůstal jen u umělecké tvorby pro pasivní diváky, ale nabídne i pestrou škálu možností pro aktivní zapojení návštěvníků. Jde navíc o projekt, který se na radnici připravoval několik let, napříč volebními obdobími. Městská část rekonstrukci centra zafinancovala vynaložením významných prostředků,“ uvedl radní Prahy 5 pro kulturu Štěpán Rattay (Piráti).      

Při rekonstrukci městského domu vzniklo rovněž osm nových malometrážních bytů. „Zčásti jsme je vytvořili přestavbou dříve nevyužívaného půdního prostoru. Věřím, že zde nájemníci budou spokojení. V rámci obnovy objektu jsme nezapomněli ani na opravu střechy, obou fasád a prostoru dvora. Celá rekonstrukce byla dokončena v letošním roce a její náklady přesáhly 50 milionů korun,“ shrnul investiční akci místostarosta Radek Janoušek (Praha 5 Sobě).


Autor: puc

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

Včera v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Zvony paměti pro Františku Zemínovou

Včera ve 12:38

Probouzení dějinné paměti a zvyšování povědomí o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století je smyslem projektu Zvony paměti.

Zámek Veleslavín i jeho park se otevřou veřejnosti

Včera v 11:43

V rámci Dne architektury si lidé mají možnost v sobotu a neděli 30. září a 1. října prohlédnout i zámek Veleslavín na Praze 6. Dny architektury jsou v posledních letech prakticky jedinou příležitostí, kdy lze park i zámek navštívit.

Haló ven!

Včera v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Včera v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Včera v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

25. září 2023 ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

25. září 2023 v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

25. září 2023 v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

24. září 2023 ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

Další články
Nahoru