Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Tvůrčí dům Elišky Peškové na Smíchově zahajuje činnost
Interiéry Tvůrčího domu Elišky Peškové. Foto: P5

Tvůrčí dům Elišky Peškové na Smíchově zahajuje činnost

Na Smíchově byl ve stejnojmenné ulici otevřen Tvůrčí dům Elišky Peškové, pojmenovaný po manželce Pavla Švandy ze Semčic. Jedná se o nové kreativní centrum Švandova divadla, které vzniklo rekonstrukcí nedalekého domu ve vnitrobloku ve vlastnictví Prahy 5. V upravených prostorách se budou konat sousedská setkávání, tematická odpoledne nebo třeba kurzy kreslení. Již v této sezóně zde bude k vidění studentské, dětské a amatérské umění. Informoval o tom PR referent páté městské části Marcel Pencák.

Praha 5 i Švandovo divadlo tak získaly zázemí pro kulturu s multifunkčním sálem pro 60 diváků, v němž budou probíhat divadelní představení, koncerty, improvizované večery a další formy živého umění nebo filmové projekce. Kromě umělecké tvorby bude v dalších prostorách možné pořádat i různé přednášky, diskuze a vzdělávací kurzy. 

„Připravujeme také tematická odpoledne, při nichž se budeme vracet do historie a přihlásíme se k často opomíjeným tradicím. Například při akci ´Smíchov 1918´ účastníci na vlastní kůži zažijí období, kdy tato čtvrť ještě nebyla součástí Prahy,“ uvedl vedoucí centra Vojtěch Nejedlý. 

Komunitnímu životu bude sloužit klubovna se samoobslužným občerstvením. V letních měsících se aktivity centra budou moci rozšířit i do dvora, který je určený pro společenské události a neformální setkávání, ale je zamýšlen také jako letní scéna. V suterénu se počítá s truhlářskou a krejčovskou dílnou. 

Kutilové si mezi nimi jistě vyberou tu pravou, když např. potřebují upravit drobný konstrukční a stavební materiál. Nejen dílny ale také klubovna a dvůr budou přístupné pro veřejnost, podkrovní ateliér bude fungovat jako zkušebna nebo místo pro kreativní workshopy. 

„Prolnutí kultury, komunitního života, vzdělávání a řemesel je v Tvůrčím domě opravdu unikátní. A je potěšující, že tento záměr nezůstal jen u umělecké tvorby pro pasivní diváky, ale nabídne i pestrou škálu možností pro aktivní zapojení návštěvníků. Jde navíc o projekt, který se na radnici připravoval několik let, napříč volebními obdobími. Městská část rekonstrukci centra zafinancovala vynaložením významných prostředků,“ uvedl radní Prahy 5 pro kulturu Štěpán Rattay (Piráti).      

Při rekonstrukci městského domu vzniklo rovněž osm nových malometrážních bytů. „Zčásti jsme je vytvořili přestavbou dříve nevyužívaného půdního prostoru. Věřím, že zde nájemníci budou spokojení. V rámci obnovy objektu jsme nezapomněli ani na opravu střechy, obou fasád a prostoru dvora. Celá rekonstrukce byla dokončena v letošním roce a její náklady přesáhly 50 milionů korun,“ shrnul investiční akci místostarosta Radek Janoušek (Praha 5 Sobě).


Autor: puc

Poznávejte krásy Prahy 10 na kole

Včera v 16:26

Cyklojízdy Prahy 10 s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času.

Prosecco piknik & Itálie v parku Sacré Coeur

Včera ve 13:27

Chutě Itálie v parku Sacré Coeur v Praze 5 v pátek 3. a v sobotu 4. května.

Praha 6: Setkání k unikátní lokalitě Baba

Včera v 11:59

Jak chránit unikátní lokalitu Baba, řešit dopravu v místě a jak dát důstojnou podobu vstupní části architektonicky cenné lokality? Zajímají-li vás odpovědi na tyto otázky nebo máte další, přijďte na setkání, které se koná 25. dubna od 15 hodin v Ballingově sále Národní technické...

Vítání čarodějnic na ostrově

Včera v 10:34

Těšit se 26. a 27. dubna můžete na světelnou show a degustaci vín. Co vinař a co láhev to originál. K degustaci zahraje živá hudba a zážitek dotváří moderní gastronomie a tematické soutěže na podiu.

Festival Praha žije hudbou opět zaplní ulice metropole

Včera v 09:50

Veřejná prostranství hlavního města opět po roce rozezní a roztančí festival Praha žije hudbou. Na více než dvaceti místech v centru i v přilehlém okolí se 7. a 8. června představí hvězdy rapu, folku, jazzu a popu, písničkáři, dechové bandy i soubory oživující odkaz lidové...

Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

20. dubna 2024 v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna 2024

20. dubna 2024 v 07:42

Během odpoledne 25. dubna budou prezentovány ukázky činnosti bezpečnostních a záchranných složek.

Projekt Vektor Technická opět ožil

19. dubna 2024 v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

19. dubna 2024 v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

19. dubna 2024 v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

19. dubna 2024 v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Další články
Nahoru