Dnes Úterý - prehanky-dest 11°C
Zítra Středa - prehanky-dest 8°C
Úterý 18. 5. 2021
Svátek má Nataša
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Tvůrce čokoládové hvězdy se narodil na nádraží, svůj život ukončil ještě před čtyřicítkou skokem pod vlak
Zdenek Rykr na jednom z mála dochovaných snímků.

Tvůrce čokoládové hvězdy se narodil na nádraží, svůj život ukončil ještě před čtyřicítkou skokem pod vlak

Před 120 lety se 26. října 1900 narodil významný avantgardní malíř Zdenek Rykr, který se inspiroval svými cestami za exotikou. Po první světové válce nastavil novou vizualizaci značky Orion, která byla v mnoha ohledech nadčasová. Mezi jeho nejvýznamnější díla, kromě čtyřcípé hvězdy, patří také například ikonický mouřenín s kávou na obale Kofily. 

Malíř samouk s cestovatelskou duší Zdenek Rykr se narodil 26. října 1900 v nádražní budově v Chotěboři. Vystudoval dějiny umění a klasickou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, avšak víc než archeologie ho zajímalo malování. I když byl malíř samouk, pravidelně přispíval kresbami do novin, vystavoval svá díla a svou tvorbou se stal i průkopníkem zdejší reklamní tvorby.

Již od mládí spolupracoval s nejznámějšími československými značkami. V roce 1921 si ho pro jeho umění vybrala i firma Františka Maršnera, budoucí továrna na čokoládu Orion.

„Zdenek Rykr byl nesmírně významnou osobností při formování značky. Svou tvorbou zachránil výrobu čokolády a obrovský úspěch jeho navržené vizualizace způsobil, že se celá tehdejší firma nechala přejmenovat na Orion,“ uvedl Radomír Šlechta, Senior Brand Manager značky Orion.

Navzdory úspěchům v pracovním i osobním životě však 15. ledna 1940 svůj život v nedožitých 40 letech ukončil skokem pod rychlík na pražském Barrandově.

Inspirace orientem

Poptávka po čokoládě po konci 1. světové války sice začala pozvolna opět stoupat, vedení podniku Orion se rozhodlo vytvořit velkou reklamní kampaň. A tak začal v roce 1921 pro čokoládovnu pracovat Zdenek Rykr. Známou čtyřcípou hvězdu navrhl hned první den, co se s firmou dohodl na spolupráci.

Obrovský úspěch nové vizualizace značky i čtyřcípé hvězdy způsobil, že se v roce 1928 firma nadobro přejmenovala z „Výroba orientálních cukrovinek na Královských Vinohradech“ na krátký a zapamatovatelný Orion.

Během dvacetileté spolupráce s firmou navrhl obaly všech výrobků, řadu balicích papírů a stál také za časopisem Čokoládový svět, který firma vydávala a ve kterém se pravidelně objevovaly výrobky se svými obaly. Vzhled obalů byl velmi oblíbený, proto byla platnost ochranných známek na obaly a loga, které Zdenek Rykr navrhl, obnovována i po jeho smrti v roce 1940.

Umělecký styl Zdenka Rykra se dá označit za přinejmenším různorodý – vedle zaujetí orientem tvořil také ve stylu art deco, funkcionalismu nebo různými způsoby abstrakce. Často a rád cestoval, proto se na obalech čokolád obvykle objevovaly motivy inspirované právě jeho zážitky a vzpomínkami z různých krajin.

Odlišná místa a kultury mu pomáhaly v tvoření. Obaly výrobků bral Rykr nejen jako způsob podpory prodeje, ale i jako vyjádření názoru. Své grafické návrhy inspirované především orientem a cizinou Rykr přizpůsoboval pro československé spotřebitele.

Orion se stal v první republice nejvýznamnějším producentem čokolády v zemi, v roce 1934 třetinového podílu na trhu. Ačkoliv byl v roce 1947 znárodněn a přesunut do pražských Modřan, výroba pod národním podnikem Pražské čokoládovny pokračovala nadále.

V sedmdesátých letech vznikly výrobky  Studentská pečeť nebo arašídová čokoláda Barila. O dekádu později pak světlo světa spatřily tyčinky Deli a Koko. Během privatizace v roce 1991 byla založena akciová společnost Čokoládovny Praha, kterou o rok později koupila společnost Nestlé.


V dubnu začalo v Česku podnikat 4732 lidí, nejméně od začátku roku

Dnes v 10:45

V dubnu si v České republice založilo živnost 4732 lidí, o 1684 méně než v březnu a zároveň nejméně od začátku roku. Svoji živnost zároveň přerušilo 6242 podnikatelů a 1525 podnikatelů ji ukončilo. I v těchto případech jde o nejnižší čísla od začátku...

Tahounem spotřeby CNG jsou rozvážkové služby

8. května 2021 v 07:58

Spotřeba zemního plynu v dopravě ani v posledních měsících neklesá, naopak v některých segmentech roste. Tahounem jsou rozvážkové služby, které kvůli rok trvajícím omezením obchodů a restaurací čelí zvýšené poptávce zákazníků po online nákupech s dovážkou až domů. Právě zvýšené poptávce musely...

Praha 6 znovu podpoří místní podnikatele

5. května 2021 ve 21:11

Radní Prahy 6 na mimořádném jednání schválili podmínky pro poskytnutí podpory podnikatelům, kteří si od městské části pronajímají provozovnu a ve své činnosti byli postiženi koronavirovou pandemií. Za čtvrté čtvrtletí roku 2020 je Praha 6 připravena poskytnout místním podnikatelům slevu 50 % ze...

JRD zahájila výstavbu projektu Bohdalecké kvarteto

4. května 2021 v 08:35

Společnost JRD Development, člen skupiny JRD Group, zahájila výstavbu energeticky úsporného projektu Bohdalecké kvarteto, který vyroste nedaleko rodného domu houslového virtuosa Kubelíka. 

On-line kulatý stůl „Kontribuce investorů: ano či ne?“

4. května 2021 v 08:27

Kulatý stůl k tématu „Konstribuce investorů“ se pod patronací poslankyně Moniky Červíčkové koná dnes na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR od 9:30 hodin on-line. 

Zájemci o výboru elektřiny ze slunce se mohou obracet na innogy

29. dubna 2021 v 09:09

innogy nabízí zájemcům o výrobu elektřiny ze slunce proces realizace solární elektrárny a k tomu i vyřízení dotace z programu Nová zelená úsporám na celém území České republiky.

V prvním čtvrtletí přerušilo podnikání 43 667 živnostníků

28. dubna 2021 v 11:45

V březnu podnikání pozastavilo 10 366 OSVČ, což je o 3 % více než ve srovnatelném období loňského roku. Celková bilance za první kvartál je však podstatně méně optimistická – živnost přerušilo necelých 44 000 fyzických osob. To je téměř o čtvrtinu víc než v roce 2020, o 63 % víc než v roce 2019 a...

Praha 11 odpustí nájemné za restaurační předzahrádky

26. dubna 2021 v 15:05

Stejně jako v loňském roce se i letos vedení Prahy 11 rozhodlo podpořit restauratéry, kteří kvůli protiepidemickým opatřením bojují se složitou ekonomickou situací. Městská část coby pronajímatel nebude účtovat nájemné za umístění restauračních předzahrádek od května do července...

Další články
Nahoru