Dnes Sobota - oblacno 7°C
Zítra Neděle - zatazeno 11°C
Sobota 5. 12. 2020
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Tvůrce čokoládové hvězdy se narodil na nádraží, svůj život ukončil ještě před čtyřicítkou skokem pod vlak
Zdenek Rykr na jednom z mála dochovaných snímků.

Tvůrce čokoládové hvězdy se narodil na nádraží, svůj život ukončil ještě před čtyřicítkou skokem pod vlak

Před 120 lety se 26. října 1900 narodil významný avantgardní malíř Zdenek Rykr, který se inspiroval svými cestami za exotikou. Po první světové válce nastavil novou vizualizaci značky Orion, která byla v mnoha ohledech nadčasová. Mezi jeho nejvýznamnější díla, kromě čtyřcípé hvězdy, patří také například ikonický mouřenín s kávou na obale Kofily. 

Malíř samouk s cestovatelskou duší Zdenek Rykr se narodil 26. října 1900 v nádražní budově v Chotěboři. Vystudoval dějiny umění a klasickou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, avšak víc než archeologie ho zajímalo malování. I když byl malíř samouk, pravidelně přispíval kresbami do novin, vystavoval svá díla a svou tvorbou se stal i průkopníkem zdejší reklamní tvorby.

Již od mládí spolupracoval s nejznámějšími československými značkami. V roce 1921 si ho pro jeho umění vybrala i firma Františka Maršnera, budoucí továrna na čokoládu Orion.

„Zdenek Rykr byl nesmírně významnou osobností při formování značky. Svou tvorbou zachránil výrobu čokolády a obrovský úspěch jeho navržené vizualizace způsobil, že se celá tehdejší firma nechala přejmenovat na Orion,“ uvedl Radomír Šlechta, Senior Brand Manager značky Orion.

Navzdory úspěchům v pracovním i osobním životě však 15. ledna 1940 svůj život v nedožitých 40 letech ukončil skokem pod rychlík na pražském Barrandově.

Inspirace orientem

Poptávka po čokoládě po konci 1. světové války sice začala pozvolna opět stoupat, vedení podniku Orion se rozhodlo vytvořit velkou reklamní kampaň. A tak začal v roce 1921 pro čokoládovnu pracovat Zdenek Rykr. Známou čtyřcípou hvězdu navrhl hned první den, co se s firmou dohodl na spolupráci.

Obrovský úspěch nové vizualizace značky i čtyřcípé hvězdy způsobil, že se v roce 1928 firma nadobro přejmenovala z „Výroba orientálních cukrovinek na Královských Vinohradech“ na krátký a zapamatovatelný Orion.

Během dvacetileté spolupráce s firmou navrhl obaly všech výrobků, řadu balicích papírů a stál také za časopisem Čokoládový svět, který firma vydávala a ve kterém se pravidelně objevovaly výrobky se svými obaly. Vzhled obalů byl velmi oblíbený, proto byla platnost ochranných známek na obaly a loga, které Zdenek Rykr navrhl, obnovována i po jeho smrti v roce 1940.

Umělecký styl Zdenka Rykra se dá označit za přinejmenším různorodý – vedle zaujetí orientem tvořil také ve stylu art deco, funkcionalismu nebo různými způsoby abstrakce. Často a rád cestoval, proto se na obalech čokolád obvykle objevovaly motivy inspirované právě jeho zážitky a vzpomínkami z různých krajin.

Odlišná místa a kultury mu pomáhaly v tvoření. Obaly výrobků bral Rykr nejen jako způsob podpory prodeje, ale i jako vyjádření názoru. Své grafické návrhy inspirované především orientem a cizinou Rykr přizpůsoboval pro československé spotřebitele.

Orion se stal v první republice nejvýznamnějším producentem čokolády v zemi, v roce 1934 třetinového podílu na trhu. Ačkoliv byl v roce 1947 znárodněn a přesunut do pražských Modřan, výroba pod národním podnikem Pražské čokoládovny pokračovala nadále.

V sedmdesátých letech vznikly výrobky  Studentská pečeť nebo arašídová čokoláda Barila. O dekádu později pak světlo světa spatřily tyčinky Deli a Koko. Během privatizace v roce 1991 byla založena akciová společnost Čokoládovny Praha, kterou o rok později koupila společnost Nestlé.


Počet návrhů na firemní bankrot zůstal v listopadu velmi vysoký

Včera ve 14:00

V listopadu letošního roku bylo vyhlášeno 44 bankrotů obchodních společností, 538 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1347 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 100 návrhů na bankrot obchodních společností, 530 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1318 návrhů na osobní...

Plyn i elektřinu lze opět vyřídit v zákaznické kanceláři

3. prosince 2020 ve 12:02

V rámci dlouho očekávaného rozvolňování se znovu otevřela také zákaznická centra energetické skupiny innogy. V běžné otevírací době je veřejnosti opět k dispozici rozsáhlá síť poboček dodavatele energií po celé zemi, která čítá více než čtyři desítky kontaktních míst. Veškeré záležitosti spojené...

Nouzový stav pomohl růstu datových schránek, využívá ji už přes milion Čechů

2. prosince 2020 v 07:04

Koronavirová pandemie mění mnohé a jedním ze sektorů, který už během první vlny zaznamenal 160 % nárůst, byl počet zřízení datových schránek fyzických osob. Omezení otevírací doby úřadů přimělo lidi ke komunikaci s veřejnou správou on-line. Jen za květen prošlo datovými schránkami 9 miliónů...

Praha má vlastní realitní portál, který pomáhá i v době covidové

30. listopadu 2020 ve 13:20

Pražský magistrát zprovoznil Realitní portál hl. m. Prahy před dvěma roky s cílem zvýšit transparentnost veřejné správy a zajistit přehled o dostupných nemovitostech v hlavním městě. Kromě bytů, pozemků či budoucích plánovaných projektů je zde i nabídka výhodných nebytových prostor, které mohou...

Žádné drama na trhu nemovitostí se zatím nekoná. Jaký je aktuální vývoj za času pandemie?

23. listopadu 2020 v 06:30

Možná mnozí z nás očekávali přinejmenším stagnaci nebo spíše pokles cen na trhu nemovitostí v souvislosti s jarní vlnou epidemie coronaviru. Nic takové se však zatím nekoná. Samozřejmě lze najít výjimky nebo odlišný trend regionálně/lokálně či pro daný typ...

S autem na CNG řidiči ušetří za dálniční známku

18. listopadu 2020 v 15:39

Jízda vozem na CNG bude od ledna 2021 ještě výhodnější. Společně se zavedením elektronické dálniční známky vstoupí v platnost i výrazné cenové zvýhodnění pro vozy na CNG nebo bioCNG. Zatímco u aut s konvenčními pohony na benzín a naftu je roční dálniční poplatek stanoven na 1500 korun, majitelé...

Pobočky jsou zavřené. Šest možností, jak innogy kontaktovat

17. listopadu 2020 v 09:34

Všechny pobočky innogy jsou sice zavřené, veřejnost má ale spoustu dalších možností, jak se s operátory spojit.

Další články
Nahoru