
Tvůrce čokoládové hvězdy se narodil na nádraží, svůj život ukončil ještě před čtyřicítkou skokem pod vlak
26. října 2020 10:24
Malíř samouk s cestovatelskou duší Zdenek Rykr se narodil 26. října 1900 v nádražní budově v Chotěboři. Vystudoval dějiny umění a klasickou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, avšak víc než archeologie ho zajímalo malování. I když byl malíř samouk, pravidelně přispíval kresbami do novin, vystavoval svá díla a svou tvorbou se stal i průkopníkem zdejší reklamní tvorby.
Již od mládí spolupracoval s nejznámějšími československými značkami. V roce 1921 si ho pro jeho umění vybrala i firma Františka Maršnera, budoucí továrna na čokoládu Orion.
„Zdenek Rykr byl nesmírně významnou osobností při formování značky. Svou tvorbou zachránil výrobu čokolády a obrovský úspěch jeho navržené vizualizace způsobil, že se celá tehdejší firma nechala přejmenovat na Orion,“ uvedl Radomír Šlechta, Senior Brand Manager značky Orion.
Navzdory úspěchům v pracovním i osobním životě však 15. ledna 1940 svůj život v nedožitých 40 letech ukončil skokem pod rychlík na pražském Barrandově.
Inspirace orientem
Poptávka po čokoládě po konci 1. světové války sice začala pozvolna opět stoupat, vedení podniku Orion se rozhodlo vytvořit velkou reklamní kampaň. A tak začal v roce 1921 pro čokoládovnu pracovat Zdenek Rykr. Známou čtyřcípou hvězdu navrhl hned první den, co se s firmou dohodl na spolupráci.
Obrovský úspěch nové vizualizace značky i čtyřcípé hvězdy způsobil, že se v roce 1928 firma nadobro přejmenovala z „Výroba orientálních cukrovinek na Královských Vinohradech“ na krátký a zapamatovatelný Orion.
Během dvacetileté spolupráce s firmou navrhl obaly všech výrobků, řadu balicích papírů a stál také za časopisem Čokoládový svět, který firma vydávala a ve kterém se pravidelně objevovaly výrobky se svými obaly. Vzhled obalů byl velmi oblíbený, proto byla platnost ochranných známek na obaly a loga, které Zdenek Rykr navrhl, obnovována i po jeho smrti v roce 1940.
Umělecký styl Zdenka Rykra se dá označit za přinejmenším různorodý – vedle zaujetí orientem tvořil také ve stylu art deco, funkcionalismu nebo různými způsoby abstrakce. Často a rád cestoval, proto se na obalech čokolád obvykle objevovaly motivy inspirované právě jeho zážitky a vzpomínkami z různých krajin.
Odlišná místa a kultury mu pomáhaly v tvoření. Obaly výrobků bral Rykr nejen jako způsob podpory prodeje, ale i jako vyjádření názoru. Své grafické návrhy inspirované především orientem a cizinou Rykr přizpůsoboval pro československé spotřebitele.
Orion se stal v první republice nejvýznamnějším producentem čokolády v zemi, v roce 1934 třetinového podílu na trhu. Ačkoliv byl v roce 1947 znárodněn a přesunut do pražských Modřan, výroba pod národním podnikem Pražské čokoládovny pokračovala nadále.
V sedmdesátých letech vznikly výrobky Studentská pečeť nebo arašídová čokoláda Barila. O dekádu později pak světlo světa spatřily tyčinky Deli a Koko. Během privatizace v roce 1991 byla založena akciová společnost Čokoládovny Praha, kterou o rok později koupila společnost Nestlé.