Dnes Sobota - jasno 3°C
Zítra Neděle - polojasno -2°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Tvůrce čokoládové hvězdy se narodil na nádraží, svůj život ukončil ještě před čtyřicítkou skokem pod vlak
Zdenek Rykr na jednom z mála dochovaných snímků.

Tvůrce čokoládové hvězdy se narodil na nádraží, svůj život ukončil ještě před čtyřicítkou skokem pod vlak

Před 120 lety se 26. října 1900 narodil významný avantgardní malíř Zdenek Rykr, který se inspiroval svými cestami za exotikou. Po první světové válce nastavil novou vizualizaci značky Orion, která byla v mnoha ohledech nadčasová. Mezi jeho nejvýznamnější díla, kromě čtyřcípé hvězdy, patří také například ikonický mouřenín s kávou na obale Kofily. 

Malíř samouk s cestovatelskou duší Zdenek Rykr se narodil 26. října 1900 v nádražní budově v Chotěboři. Vystudoval dějiny umění a klasickou archeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, avšak víc než archeologie ho zajímalo malování. I když byl malíř samouk, pravidelně přispíval kresbami do novin, vystavoval svá díla a svou tvorbou se stal i průkopníkem zdejší reklamní tvorby.

Již od mládí spolupracoval s nejznámějšími československými značkami. V roce 1921 si ho pro jeho umění vybrala i firma Františka Maršnera, budoucí továrna na čokoládu Orion.

„Zdenek Rykr byl nesmírně významnou osobností při formování značky. Svou tvorbou zachránil výrobu čokolády a obrovský úspěch jeho navržené vizualizace způsobil, že se celá tehdejší firma nechala přejmenovat na Orion,“ uvedl Radomír Šlechta, Senior Brand Manager značky Orion.

Navzdory úspěchům v pracovním i osobním životě však 15. ledna 1940 svůj život v nedožitých 40 letech ukončil skokem pod rychlík na pražském Barrandově.

Inspirace orientem

Poptávka po čokoládě po konci 1. světové války sice začala pozvolna opět stoupat, vedení podniku Orion se rozhodlo vytvořit velkou reklamní kampaň. A tak začal v roce 1921 pro čokoládovnu pracovat Zdenek Rykr. Známou čtyřcípou hvězdu navrhl hned první den, co se s firmou dohodl na spolupráci.

Obrovský úspěch nové vizualizace značky i čtyřcípé hvězdy způsobil, že se v roce 1928 firma nadobro přejmenovala z „Výroba orientálních cukrovinek na Královských Vinohradech“ na krátký a zapamatovatelný Orion.

Během dvacetileté spolupráce s firmou navrhl obaly všech výrobků, řadu balicích papírů a stál také za časopisem Čokoládový svět, který firma vydávala a ve kterém se pravidelně objevovaly výrobky se svými obaly. Vzhled obalů byl velmi oblíbený, proto byla platnost ochranných známek na obaly a loga, které Zdenek Rykr navrhl, obnovována i po jeho smrti v roce 1940.

Umělecký styl Zdenka Rykra se dá označit za přinejmenším různorodý – vedle zaujetí orientem tvořil také ve stylu art deco, funkcionalismu nebo různými způsoby abstrakce. Často a rád cestoval, proto se na obalech čokolád obvykle objevovaly motivy inspirované právě jeho zážitky a vzpomínkami z různých krajin.

Odlišná místa a kultury mu pomáhaly v tvoření. Obaly výrobků bral Rykr nejen jako způsob podpory prodeje, ale i jako vyjádření názoru. Své grafické návrhy inspirované především orientem a cizinou Rykr přizpůsoboval pro československé spotřebitele.

Orion se stal v první republice nejvýznamnějším producentem čokolády v zemi, v roce 1934 třetinového podílu na trhu. Ačkoliv byl v roce 1947 znárodněn a přesunut do pražských Modřan, výroba pod národním podnikem Pražské čokoládovny pokračovala nadále.

V sedmdesátých letech vznikly výrobky  Studentská pečeť nebo arašídová čokoláda Barila. O dekádu později pak světlo světa spatřily tyčinky Deli a Koko. Během privatizace v roce 1991 byla založena akciová společnost Čokoládovny Praha, kterou o rok později koupila společnost Nestlé.


Podnikatelé se podělí o zkušenosti z koronakrize

12. února 2021 v 09:39

Šest panelistů z řad podnikatelů a živnostníků bude hovořit o tom, co jim aktuální koronavirová krize dala a vzala. Diskuzí na toto téma startuje Praha 10 svá Desítková fóra. Účastníci a zástupci radnice se propojí prostřednictvím videokonference, živý přenos bude městská část vysílat na svém...

V lednu přerušilo podnikání o polovinu víc živnostníků než v roce 2020

11. února 2021 ve 20:02

První měsíc nového roku je z pohledu počtu nově přerušených živností dlouhodobě nejsilnější. Leden 2021 překonal všechny dosavadní rekordy. Podnikatelské aktivity pozastavilo 25 534 OSVČ, což je o 50 % víc než vloni. „To je důsledkem trýznivé situace na trhu a nejistých vyhlídek do budoucnosti,“...

Vzniklo Sdružení českých firem venkovní reklamy, kritizuje vyhlášku o regulaci reklamy

11. února 2021 v 18:56

Nově vznikající Sdružení českých firem venkovní reklamy (SČVR) si klade za cíl hájit zájmy podnikatelů působících v oblasti venkovní reklamy. V současné době zastupuje 95 % menších firem dlouhodobě působících v tomto odvětví. Předsedou sdružení se stal Josef...

Radnice Prahy 13 odpustí podnikatelům poplatky z ubytování

8. února 2021 v 18:46

Vedení Prahy 13 si je plně vědomo složité situace podnikatelů v oblasti ubytování, a tak od února nebudou muset hradit tyto poplatky.

Retro Music Television loni zaznamenalo nárůst podílu na trhu, hudební stanici se hodně dařilo v Praze

28. ledna 2021 ve 13:55

Retro Music Television potvrdila v roce 2020 už počtvrté vzestupný trend v oblíbenosti a dominanci ve specifickém segmentu hudebních televizních stanic. Dařilo se jí obzvláště v hlavním městě. V segmentu hudebních stanic a v cílové skupině Praha 15–69 let, zaujala podíl na sledovanosti 74,54 %....

Veolia Energie ČR získala certifikát protikorupčního managementu

27. ledna 2021 v 15:26

Společnost Veolia Energie ČR úspěšně prošla certifikačním auditem protikorupčního managementu AbMS ISO 37001. Stala se tak druhou firmou v České republice, která tento certifikát získala prostřednictvím certifikační autority Bureau Veritas. První společností, která certifikát získala, byly Pražské...

V loňském roce zaniklo nejvíce společností v historii České republiky

26. ledna 2021 v 18:08

V roce 2020 zaniklo v České republice 16 111 obchodních společností, což je o 353 více než v předešlém roce a také nejvíce v historii. Zároveň vzniklo 27 228 společností, což je nejnižší počet za posledních 6 let. 

Další články
Nahoru