
Občané Prahy 18 budou hlasovat o třinácti projektech participativního rozpočtu
16. dubna 2025 12:42
V rámci loňského ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Osmnáctku občané podali celkem 19 návrhů. Šest z nich do hlasování nepostoupilo, protože nesplnily pravidla. Z třinácti projektů, které se dostaly do hlasování, bylo nakonec realizováno jedenáct – vešly se do celkového rozpočtu jeden milion korun.
„Všechny tyto projekty byly dokončeny do konce roku 2024. Mezi nimi například nový pingpongový stůl, lavičky věnované čestným občanům Prahy 18 nebo dva nové trvalkové záhony,“ uvedla mluvčí Prahy 18 Ivana Svobodová.
Pro letošek radnice rozpočet navýšila a vyčlenila 1,5 milionu korun. „Městská část zvýšila rozpočet s cílem podpořit větší počet projektů a umožnit také realizaci těch s vyššími náklady. Maximální rozpočet na jeden projekt se zvedl na 250 000 korun, což občanům dalo možnost navrhovat ambicióznější projekty,“ vysvětlil starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera (ANO).
Podávání návrhů probíhalo v lednu a únoru, od začátku března do poloviny dubna se uskutečnila kontrola a posouzení návrhů po formální i odborné stránce a představení došlých návrhů.
I když do hlasování postoupilo z jednatřiceti návrhů „jen“ třináct, podle starosty městská část vyřazené projekty neopomíjí. „Několik návrhů je považováno za natolik zásadní, že o nich není třeba hlasovat a budou se realizovat se mimo participativní rozpočet. Jedná se například o výsadbu stromů u domu s pečovatelskou službou nebo žádost o umístění lamp veřejného osvětlení do dosud neosvětlených ulic,“ popsal Kučera.Obdobně jako v loňském roce se většina projektů zaměřuje na zeleň a úpravy veřejného prostoru. Občané navrhli například revitalizaci fitness hřiště Chlebovická, hry na chodník, broukoviště, zamykací schránky u cyklostezky nebo třeba pítko na Staré návsi.
Díky vyššímu rozpočtu se letos objevily i větší a finančně náročnější návrhy, jako revitalizace veřejného prostranství před objektem Šumperka nebo rekonstrukce původní podoby letňanského křížku.
Do blížícího hlasování se lze zapojit pouze jednou, přičemž má každý k dispozici tři hlasy, které rozdělí mezi projekty podle svých preferencí. K realizaci pak budou dle počtu hlasů vybrány ty projekty, které se vejdou do celkového rozpočtu 1,5 milionu korun. „V projektu Tvoříme 18 plánujeme pokračovat i v dalších letech,“ ujistil starosta.
Praha 18 má vlastní participativní rozpočet pro školy, je nazvaný Pébéčko. V loňském roce měl také svůj první ročník. Každá ze tří letňanských základních škol na tyto projekty získala 100 000 korun. Děti nejen podávaly návrhy, ale také o nich samy hlasovaly.Díky Pébéčku si děti na vlastní kůži vyzkoušejí, jaké to je přijít s nápadem, obhájit ho před ostatními, hlasovat a vidět, jak se jejich návrh promění ve skutečnost. „Tento proces jim pomáhá lépe pochopit, že veřejné prostředky nejsou neomezené a že je potřeba pečlivě zvažovat, co je opravdu důležité. Zároveň se učí, že jejich hlas má váhu a že mohou ovlivnit prostředí, ve kterém žijí,“ vysvětlila mluvčí Svobodová.
Úspěšné projekty Pébéčka z loňského ročníku už byly realizovány – mezi ně patří například sportovní vybavení, venkovní altán, moderní stavebnice pro výuku robotiky a programování nebo edukativní školní schody s anglickými slovíčky či chemickými vzorci.
„První ročník se setkal s velkým zájmem, a proto pokračujeme v této iniciativě i v letošním roce,“ dodal Kučera.