dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Lifestyle / Zdraví

Tato běžná vada z vás může v určitých situacích udělat opilce či uživatele drog

Vánoční svátky s sebou přinášejí tradiční mezilidské setkávání. Na Vánoce se chtějí vidět známí, kamarádi a především příbuzní, včetně těch vzdálených. Každoročně tak za volant usedají tisíce lidí, kteří se po zbytek roku prakticky obejdou bez automobilu a patří mezi takzvané sváteční řidiče. Připočteme-li rizikové faktory spojené s ročním obdobím, tedy kluzkost vozovky a snížená viditelnost, stávají se adventní svátky jedním z nejrizikovějších období na silnicích.

Během Vánoc v roce 2012 (během dnů 24. – 26.12) vyjížděli policisté cekem k 298 dopravním nehodám. O rok později k 341 nehodám, loni na Vánoce zaznamenali strážci zákona dokonce 355 karambolů.

Příčin je mnoho: špatný technický stav vozidla (nekvalitní pneumatiky), podcenění stavu vozovky, v některých případech, samozřejmě, také alkohol, byť třeba jen takzvaný zbytkový. V neposlední řadě bývá ale častým důvodem problémů na silnici zdravotní stav řidiče.

Především zrak hraje za volantem nezanedbatelnou roli. Lesklá a namrzlá vozovka, odrazy protijedoucích aut a brzké stmívání. To jsou faktory, které komplikují ostré vidění i zcela zdravým jedincům. Přesto stovky řidičů sedají za volant se špatným zrakem.

Opilý nebo krátkozraký řidič? Výsledek je podobný

„Každý řidič by měl mít v pořádku všechny zrakové funkce – zrakovou ostrost, zorné pole, schopnost vidět i za snížené viditelnosti, barevné vidění, dostatečnou citlivost na oslnění protijedoucím vozidlem a 3D vidění,“ říká Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize, a připomíná: „Každý řidič by měl podstoupit alespoň jednou do roka pravidelné oční kontroly s rozkapáním zornice -  tedy vyšetření v cykloplegii.“

Zhoršený zrak můžeme totiž často úplně přehlédnout. Někteří lidé ztratí až 50 procent vidění, aniž by si všimli jakékoli změny. Na tuto problematiku upozorňovala již dříve prezidentka Sdružení optometristů ČR Ivana Urválková. Podle ní se taková zraková vada za volantem rovná stavu, jako při požití návykových látek.

Řidič se zhoršeným zrakem vybočuje podle dopravních expertů z jízdního pruhu až o 62 procent častěji než řidič se správně zkorigovaným zrakem. Některým dělá problém správně rozeznávat dopravní značení. Sekunda za volantem je při tom velmi dlouhá doba. Při rychlosti 60 km/hod řidič ujede téměř 17 metrů, při 90 km/hod až 25 metrů, jak udávají dopravní experti.

Desítky metrů poslepu

Každý řidič by měl mít ostré vidění do dálky i do blízka. Neustále musí sledovat dění před sebou i na krajnicích a zároveň kontrolovat údaje na palubním počítači. Pokud má řidič neléčenou nebo špatně zkorigovanou oční vadu, vystavuje se velmi riskantním momentům.

„Při pohledu na palubovou desku potlačuje řidič vnímání dění na silnici. Až po zpracování informace o rychlosti se zrak vrací zpět do původního postavení. Dobu trvání tohoto procesu ovlivňuje velké množství faktorů, mezi které patří věk, kondice, pozornost či zkušenost řidiče. V průměru tento proces může trvat 0,5–3 sekundy. Při jízdě v rychlosti 100 km/ hod vůz ujede 14– 83 metrů a při rychlosti 160 km/ hod ujede 22– 133 metrů,“ upozorňuje primářka Valešová.

Pokud ale za volant usedne řidič s nezkorigovanými dioptriemi, hrozí mu takzvané astenopické potíže – horší soustředění, bolest hlavy, únava očí a zhoršené vidění.  „Zejména řidiči by neměli podceňovat pravidelné preventivní prohlídky očí,“ dodává Valešová.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru