Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Turisté škodili páternosteru, magistrát ho proto zastavil
Páternoster nejezdí. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Turisté škodili páternosteru, magistrát ho proto zastavil

Kvůli velkému náporu turistů byl ve středu dočasně zastaven výtah páternoster v budově magistrátu na Mariánském náměstí. Důvodem je to, že se výtahem vozí velké množství turistů, kteří nerespektují pokyny k užívání a technickou raritu ničí. Podle mluvčí magistrátu Víta Hofmana bude výtah seřízen, zkontrolován a dojde k nastavení dalších pravidel pro jeho bezpečný chod. Kdy se kabiny opět uvedou do provozu, zatím není známo.

Magistrátní budova na Mariánském náměstí je volně přístupná. Když se v turistických průvodcích před pár lety objevily první zmínky o páternosteru, začal se zvyšovat počet turistů navštěvujících magistrát. Denně to byly stovky lidí.

Turisté se u výtahu fotí a překáží zaměstnancům úřadu, pro které je primárně určen. Navíc nerespektují pravidla pro bezpečný provoz. „Velkým problémem je nerespektování výstupu ve spodní a horní stanici. Vodítka kabin se tak rychleji opotřebují,“ sdělil Hofman.

Turisté podle něj také na výtah malují, polepují jej a jejich chování vede k tomu, že se několikrát denně nouzově zastaví díky nainstalovaným bezpečnostním mechanismům.

Výtah je u zadního vchodu budovy z ulice U Radnice, kvůli vysokému zájmu o něj hlavní město dokonce před čtyřmi lety instalovalo k tomuto vchodu turnikety za 625 tisíc korun bez DPH.

Zájemce o oběžný výtah to neodradilo. Do budovy se totiž dostanou bez problémů hlavním vchodem z Mariánského náměstí. A tam žádné turnikety nejsou. Ve volebním období 2014 až 2018 sice vedení města turnikety a bezpečnostní rámy zvažovalo, nicméně po kritice opozice i části koalice od záměru ustoupilo. 

V rámci elektronické kontroly si magistrát pohrával s myšlenkou nakoupit stovky čteček, kamer a požárních hlásičů. Návštěvníci by museli hlásit osobní údaje a jejich zavazadla by procházela rentgenem, jak je to běžné například v sídlech ministerstev.

K žádným opatřením však nedošlo. U hlavního vchodu je sice přítomen vrátný, ale když sem jdete v otevírací době úřadu, což je každý pracovní den, nechá vás jít dál. Kvůli bloumajícím turistům po secesní budově ze začátku 20. století úřad nedávno nařídil svým zaměstnancům zavírat dveře.  

Výtah byl kompletně přestavěn v roce 2017 za 3,6 milionu korun, předtím jezdila v budově verze zařízení ze 70. let minulého století. Úplně původní výtah byl vybudován patrně už na začátku minulého století, ale jeho podoba se nedochovala, uvedla ČTK.

Se zájem turistů se potýká i sousední budova městské knihovny. Ve vstupní hale stojí Idiom, sloup z 8 000 knih, přezdívaný také „sloup vědění“. Dílo slovenského výtvarníka Mateje Kréna bylo instalování sice již v roce 1998, do hledáčku turistů se dostalo až v poslední době. Někdy stojí pár desítek metrů dlouhou frontu, která se line až na náměstí a ztěžuje přístup čtenářů.


Autor: Jan Puci

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Dnes ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Dnes v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru