Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Turismus v Praze se pomalu nadechuje, ve srovnání s předloňskem je však stále hodně pozadu
V Praze je oproti minulosti vidět více domácích turistů, do hlavního města jezdí na víkendové pobyty rodiny s dětmi. Foto: Karel Netolický

Turismus v Praze se pomalu nadechuje, ve srovnání s předloňskem je však stále hodně pozadu

Praha za druhý kvartál tohoto roku, tedy období od dubna do června, pocítila v rámci příjezdového cestovního ruchu mírné zlepšení. Stejně jako loňský rok ve druhém kvartálu přivítala zejména domácí turisty a návštěvníky z okolních zemí. Do Prahy dorazilo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) 252 427 hostů. 

V rámci postupného rozvolňování vládních nařízení na jaře docházelo i k postupnému návratu k cestování. Praha je však i nadále na 11,3 procentech roku 2019. 

Ve srovnání s minulým rokem je návštěvnost metropole v tomto období podle údajů ČSÚ mnohem příznivější. Do metropole dorazilo dvakrát více hostů. ​​Průměrná doba přenocování činí 2,1 noci a mírně se tak zkrátila oproti roku 2019. 

„Těší mě, že letošní novinky v programu V Praze jako doma zaujaly řadu tuzemských návštěvníků, kteří se rozhodli přijet do hlavního města na dovolenou, stejně tak že v ulicích metropole už je zase slyšet francouzština nebo němčina,“ uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě). 

Nejvíce turistů dle zveřejněných dat do metropole míří z tuzemska. Do hlavního města v období od dubna do června dorazilo 158 474 domácích hostů. Poměr hostů z tuzemska se díky úbytku zahraničních turistů zvýšil na 63 procent oproti běžným 15 procentům z minulých let. 

Dále do Prahy míří převážně lidé ze sousedních zemí, zejména pak z Německa. Absencí turistů ze Spojených států, Velké Británie a asijských států hlavní město i nadále trpí. Za normálních okolností dorazí ročně z těchto zemí okolo 20 procent návštěvníků. V současné chvíli se jedná o pouhá dvě procenta. 

Podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka není zlepšení důvodem k bezbřehému optimismu. „Díky nízké srovnávací základně vypadají výsledky cestovního ruchu za druhé čtvrtletí letošního roku velmi dobře. Počet hostů vykázal obří růst, a i další ukazatele vypadají v meziročním srovnání fantasticky. Nicméně ve skutečnosti se cestovní ruch vzpamatovává z tak tvrdého knockoutu, že ani nárůsty o desítky procent nejsou dostatečné k zotavení tohoto těžce zkoušeného odvětví naší ekonomiky,“ uvedl. 

„Vzhledem ke tragickému prvnímu čtvrtletí letošního roku je i přes zlepšující se trend zřejmé, že letošní rok se pro ubytovací zařízení nevyvíjí dobře. Nejhorší situace panuje v Praze, která je výrazně závislá na zahraničních hostech,“ dodal. 

„Jsme rádi, že se konečně pozvolna lidé vracejí k cestování a pozitivně vnímáme fakt, že stále více domácích turistů míří i do hlavního města. V současné chvíli i díky programu V Praze jako doma do metropole přicestovalo během července více než 30 tisíc návštěvníků, což je z našeho pohledu poměrně slušné číslo,“ sdělil předseda představenstva marketingové organizace hlavního města Prague City Tourism (PCT) František Cipro.  

Podle něj se tento rok bude jednat primárně o turisty z evropských destinací. „Už v tuto chvíli jednáme s Asociací hotelů a restaurací ČR o masivní kampani, díky které chceme do Prahy přilákat turisty, kteří do Prahy přijedou za kulturou, historií a kvalitními službami, a tudíž v Praze utratí i více peněz. Budeme tím naplňovat novou strategii cestovního ruchu a podporovat tak jiný typ turismu než alkoturistiku, se kterou se metropole dlouhodobě potýkala,“ řekl Cipro.


Autor: Karel Netolický

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru