dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Lifestyle / Zdraví

Turčan: Tuto krizi zažívají čtyři z pěti mužů, ale oproti minulosti o dost později

Podle renomovaného gynekologa a sexuologa Pavla Turčana zažije krizi středního věku až 8 z 10 mužů. Jelikož se její pomyslná hranice posunula z dřívějších 35 let na věk mezi 40 a 50 lety, úzce souvisí rovnou také s andropauzou, tedy mužským přechodem. Mohou muži krizi středního věku sami zabránit? Může být nástup andropauzy spouštěčem krize středního věku? Existují páry, kde sexuální problém ve vztahu nezapříčiní ženská menopauza, ale spíše mužský přechod? K těmto a dalším faktům se vyjadřuje Pavel Turčan ve svém komentáři.

Nástup takzvané krize středního věku ovlivňuje řada faktorů. Muž si při pohledu do data v kalendáři uvědomí, kolik je mu vlastně let. Už tento fakt samotný může být spouštěčem krize. Muž si najednou uvědomí, že mu ubývají síly, bilancuje, co vše chtěl v životě stihnout a co už možná nestihne, a jen těžko se vzdává svých plánů.

Zkrátka lpí na výkonu a odmítá přijmout fakt, že mládí už je pryč. Proto se v tomto období mnoho mužů, zvláště těch, kteří potřebují uznání a chtějí se cítit obdivovaní, poohlédne po mladší partnerce. Doufají, že je bude vnímat jako autoritu. Že bohužel tato dívka často obdivuje spíše jejich majetek či společenský status, jim mnohdy nedojde.

Není to tak dlouho, kdy se ve věku nad 50 let považovali lidé již za osoby důchodového věku. Podle toho se mnohdy také oblékali a chovali, tedy tak skutečně působili. Dnes však období mezi 40 a 50 lety označujeme za střední věk. Muži v těchto letech totiž dnes vypadají velice dobře a psychicky ani fyzicky se na důchodce ještě necítí.

Problémem, který však s tímto posunem hranice směrem nahoru nastává, jsou neúprosné vnitřní lidské hodiny. Jakkoliv se totiž muž cítí vitální, mladistvý a fit, jeho tělo začne v tomto období procházet andropauzou, neboli mužským přechodem. A tento faktor může případnou krizi středního věku podpořit či dokonce odstartovat.

Muži, kteří jsou fyzicky i psychicky relativně bez příznaků andropauzy, nebo je mají jen mírné, jsou většinou celkově vyrovnanější. Je tak šance, že pokud vůbec krizi středního věku zažijí, budou ji zvládat lépe. Horší je to u jedinců, kteří přechod prožívají intenzivně.

Andropauza je stav, o kterém se ani v 21. století příliš nemluví. Přitom je toto období pro zdraví i psychiku muže stejně náročné, jako menopauza pro ženy. Postupně se snižuje tvorba a hladina testosteronu, dochází k bolestem hlavy, závratím, návalům horka, depresím, podrážděnosti, k poruchám spánku a také k problémům s potencí.

Klesá zároveň svalová síla, ubývá kostní hmota i celková sexuální výkonnost. Mnoho mužů začne tloustnout, a hrozí jim tak riziko onemocnění cév a srdce, infarkt myokardu nebo třeba cévní mozková příhoda.

Jelikož krize středního věku s psychickým a fyzickým stavem velmi úzce souvisí, může zde nastat problém. Příznaky andropauzy mohou být jedním ze spouštěčů krize, zejména tehdy, pokud se u muže objevují ve větší míře právě zmiňované poruchy nálad s úzkostností a sklonem k depresivitě, případně pokud výrazným způsobem klesá jeho psychická, fyzická i sexuální výkonnost.

Ve své sexuologické praxi se pak setkávám s páry, kde vztah přestává fungovat nikoliv kvůli ženskému klimakteriu, ale právě kvůli mužské andropauze.

turcan_1-nahled

MUDr. Pavel Turčan

Funguje to však i naopak. Pokud muž začne prožívat krizi středního věku, může si sám ztížit také průběh andropauzy. Pokud má například chmurné myšlenky, špatně spí a je ve stresu z toho, co vše v životě nestihl či co chtěl udělat jinak, může si přivodit snížení tvorby testosteronu, který je jedním z hlavních průvodních jevů mužského přechodu.

V souvislosti s tímto snížením pak začnou přicházet také další příznaky, o kterých jsem hovořil. Příznaky andropauzy a krize středního věku se pak trochu stírají a přitom se vzájemně potencují. Muž se může dostat do bludného kruhu, ze kterého je těžké nalézt cestu ven.

Existuje však způsob, jak andropauzu a potažmo tedy i krizi středního věku lépe zvládnout, případně dokonce jí částečně předcházet. Důležitá je podpora rodiny, která bude k případným změnám nálad tolerantní. Prospěšná je zdravá strava bohatá na ženšen, selen, vitaminy B a C, hořčík, železo, zinek či mateří kašičku.

Autorem komentáře je gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Redakčně kráceno.


Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru