dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Tunisan mě dostal tím, co čeští kluci neumí. Po příjezdu do Prahy jí ale udělal ze života peklo
Nejdříve to byla láska, která se později proměnila v partnerské peklo. Ilustrační kresba: freeimages

Tunisan mě dostal tím, co čeští kluci neumí. Po příjezdu do Prahy jí ale udělal ze života peklo

Stále více ohrožených lidí, převážně žen, se obrací na Intervenční centrum Praha s žádostí o pomoc při řešení domácího násilí. Vlivem migrace a přistěhovalectví z jiných koutů světa se začíná negativně projevovat i rozdílnost způsobů života různých kultur. Přečtěte si jeden z příběhů, se kterým se centrum setkalo a pomáhalo ho řešit. 

Domácí násilí

V těchto případech se lze obrátit na Intervenční centrum Centra sociálních služeb ke konzultaci na telefonu 281911883 nebo 734510292.

Bližší informace jsou na www.intervencnicentrum.cz.

Kateřina (21 let) odjela na dovolenou do Tuniska, když se vrátila, svěřila se rodičům, že se zamilovala, že její milý je Tunisan a její lásku opětuje. Rodiče to s ní probrali a doufali, že se zamilovanost na dálku postupně vytratí. Věřili, že sporadické kontakty prostřednictvím emailu postupně ochladnou a Kateřina dostane rozum.

Situace se ale vyvíjela právě naopak. Při hádkách s rodiči, kteří s rychlým sňatkem nesouhlasili, tvrdila, že je s budoucím mužem domluvena, že po příletu do Prahy začne mladý Tunisan navštěvovat kurzy českého jazyka a v brzké době získá práci nebo alespoň brigádu. Rodiče se postavili proti tomuto postupu.

Dcera se ale po půl roce sebrala a odjela zpátky do Tuniska, rodičům se přestala ozývat. Když se vrátila, sdělila jim, že se v Tunisku vdala a že její nový manžel přijede do Česka, jakmile ona sama zařídí pro jeho pobyt vše potřebné na úřadech v Praze. Kateřina si obstarala potřebné doklady pro legalizaci sňatku a začala shánět velkou částku peněz, kterou měl její manžel pro první měsíce pobytu u nás doložit, že má pro pobyt potřebné finanční krytí.

Nemakačenko se jen válel doma a bavil se

Něco měla našetřeno, ale potřebovala si půjčit asi 100 tisíc korun. Rodiče jí odmítli tuto částku zapůjčit, proto si Kateřina zjistila možnosti hotovostní půjčky u banky. Rodiče nakonec kapitulovali, protože dcera s nimi odmítala komunikovat. Odmítli svého zetě ubytovat u sebe v bytě, s dcerou se domluvili, aby se přestěhovala do bytu po babičce, který přestali pronajímat, a tam zkusila dokázat, že se jim podaří manželství udržet bez problémů.

„Zeť na dálku na svou ženu tlačil, aby urychlila přípravy na jeho přílet do Prahy, dokonce ji ještě přinutil, aby mu poukázala peníze na letenku na jeho účet,“ popsala Marie Šusterová z Intervenčního centra.

Brzy po příletu do Prahy se začalo odvíjet drama, které rodiče předpokládali. Mladý Tunisan odmítl navštěvovat kurzy češtiny, z každé práce nebo brigády předčasně utekl a asi po půl roce pobytu v Česku už nepracoval vůbec, pouze se povaloval doma, začal chodit na diskotéky a dokonce začal pít.

Svou ženu psychicky deptal, ponižoval ji, nadával jí a nutil ji, aby mu vydávala svou výplatu. Vysmíval se jí, že ho v Praze stejně neudrží, že už je domluven na odchodu do Německa. Dcera situaci dlouho před rodiči tajila, protože se za situaci styděla. Manžel však začal nátlak vyhrocovat a několikrát ji zfackoval, když mu bránila, aby večer šel sám na diskotéku.

Manžel si přivedl z diskotéky dámskou návštěvu

Domů se z diskoték vracel opilý, když se mu manželka odvážila něco říct, opakovaně ji brutálně napadl – pěstmi do obličeje, kopáním do těla, škrcením. Situace vyvrcholila, když si do bytu přivedl i mladou dívku z diskotéky, s níž se zavřel do pokoje. Kateřina utekla z bytu, který naštěstí vlastnili její rodiče. Konečně po roce a půl rodičům přiznala, co zažívá.

„Rodiče se obrátili na kriminální policii, ta pozvala dívku k výslechu a zároveň jí doporučila, aby navštívila pražské intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím,“ sdělila Šusterová.

Případ se řešil asi tři čtvrti roku, vyšetřovala ho i Cizinecká policie. Mladý muž byl souzen za trestný čin týrání blízké osoby – manželky a později byl z Česka vyhoštěn. Kateřina měla štěstí, že ji přijali zpátky rodiče a doprovázeli ji na policii i do intervenčního centra. Byla to pro ni drastická zkušenost.

Uváděla, že ji okouzlil, byl moc krásný urostlý mladý muž a dokázal se jí krásně dvořit. Nikdy tohle u českého kluka nezažila, o to rychleji se zamilovala a byla přesvědčena, že nemůže potkat slušnějšího a hodnějšího muže. Díky podpoře rodičů nakonec rozchod s partnerem z Tuniska zvládla.

Dcera byla jak zfanatizovaná

Dnes už na celou „sňatkovou“ situaci vzpomíná jako na zlý sen. Nikdy nezapomene na hořký románek s přítelem – Tunisanem, který tak vroucně a romanticky začal během dovolené na bělostném písku – a definitivně skončil na kriminální a cizinecké policii v Praze po dvou letech známosti.

Rodiče dívky byli vysokoškolsky vzdělaní lidé, nikdy by netušili, že je něco takového s vlastní dcerou potká. Byla jak zfanatizovaná, uvádí její matka, nedala si do ničeho mluvit a jednala jak neřízená střela.

„Rodina je moc ráda, že má tuto historii za sebou. Dcera Kateřina má nyní problémy zcela opačné – mužům se vyhýbá a zatím žije sama,“ dodala Marie Šusterová z Intervenčního centra.


Další články
Nahoru