dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
13°C
Tunelový komplex Blanka zažil řadu kuriózních situací. Couvající auto, kočárek, zmatené psy i opilé chodce
Na povrchu pršelo, jízda kočárkem v tunelu přišla vhod. Foto (3x): Printscreen YouTube TSK

Tunelový komplex Blanka zažil řadu kuriózních situací. Couvající auto, kočárek, zmatené psy i opilé chodce

Blanka, která je součástí Městského okruhu v Praze, funguje už čtyři roky. Za tu dobu komplexem tří tunelů (Brusnický, Dejvický, Bubenečský) o celkové délce 5,5 kilometru projelo 135 milionů aut a udála se zde řada nečekaných a kuriózních situací. Sice pro nezúčastněného pozorovatele zábavných, ale zároveň nebezpečných. Pojďme si některé připomenout.

Od počátku zkušebního provozu do konce letošního srpna řidiči v tunelech mezi Trojou a Brusnicí způsobili téměř 400 nehod. V červnu bylo z tunelu odtaženo tisící nepojízdné vozidlo. Celkem do tunelů za čtyřletou dobu provozu neoprávněně vstoupilo 300 lidí, z nichž byli někteří opilí, takže jim úzký chodník po stranách tunelu nestačil a klopýtali po vozovce.

pes-v-blance

Zaběhnutý pes zastavil provoz v tunelu

„Setkáváme se s nejrůznějšími situacemi. Nejčastěji je to závada na autě a jeho zastavení. Mezi nejnebezpečnější patří po dopravních nehodách samovolné požáry vozidel a pohyb chodců v tunelech. Z pohledu rizika neméně nebezpečná jsou zvířata, která se do tunelů zaběhnou,“ popisuje mimořádné události mluvčí Technické správy komunikací v Praze Barbora Lišková. V průměru dochází každý den k jedné takové události.

Když byla v roce 2015 Blanka otevřena jen pár měsíců, pár dní před Vánoci prošly Brusnickým tunelem dvě ženy s kočárkem. Mezi Prašným mostem a Malovankou urazily za plného provozu po únikovém chodníčku podél vozovky tunelu 1,4 kilometru. Aby tomu daly vše korunu, na Malovance přeběhly frekventovaný dvoupruhový nájezd do tunelu.

couvani-z-vyjezdu-blanka

Řidiči couvali z uzavřeného výjezdu, málem se srazili

Před třemi lety udělalo velmi nebezpečný manévr auto, které se zastavilo uprostřed vozovky výjezdové rampy z Brusnického tunelu. Spolujezdec se šel podívat za roh, jestli je skutečně výjezd zavřený, jak bylo signalizováno na informačních tabulích. Mezitím do auta málem narazil další vůz, který také ignoroval signalizaci a chtěl projet uzavřeným výjezdem. Následně oba řidiči začali couvat a málem se při tom srazili.

Zhruba jednou týdně v tunelovém komplexu někomu dojde „šťáva“, tedy zastaví se zde auto z důvodu nedostatku pohonných hmot. Jelikož tunelovým komplexem projede denně v průměru 92 tisíc aut, je takové zastavení nebezpečné. Letos v červnu došlo k tisícímu odtahu porouchaného nebo havarovaného auta.

Každý měsíc v Blance zhruba 1500 řidičů překročí maximální povolenou rychlost. Standardně se může jezdit sedmdesátkou, když je silný provoz, nehoda či jiná mimořádnost, platí v tunelech padesátka.

Historie tunelového komplexu Blanka (TKB)

1999 – zahájení prací na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí
2000 – návrh dokumentace k územnímu rozhodnutí
2002 – vydáno územní rozhodnutí
2004 – geologická sondáž
27. 11. 2006 – vydáno stěžejní stavební povolení (celkem 78 stavebních povolení)
2007 – zahájení stavebních prací
18. 7. 2011 – poslední průraz
19. 9. 2015 – otevření TKB

TKB v číslech

Délka: 5 500 metrů
Počet tubusů: 2
Délka tunelů: 12 km
Stavební objekty: 611
Cena: 43 mld.

Blanku tvoří tři tunely

Brusnický
Vede od křižovatky Malovanka do křižovatky Prašný most. Celková délka úseku je 1,4 km. Barva vodicího pruhu v obkladu je oranžová.

Dejvický
Začíná v křižovatce Prašný most a pod třídou Milady Horákové až na Letnou. Celková délka úseku je 1,0 km. Barva vodicího pruhu v obkladu je fialová.

Bubenečský
Od křižovatky Letná vede pod Stromovku, Císařský ostrov, Vltavu a potom podél řeky až k trojskému portálu. Celková délka úseku je 3,09 km. Barva vodicího pruhu v obkladu je tmavě modrá.


Ve čtvrtek v noci bude uzavřen tunelový komplex Blanka

Včera v 06:45

Tunelový komplex Blanka bude od 29. října od 23:00 hodin do 30. října do 5 hodin uzavřen.

Pracoviště registru vozidel v Břevnově je z důvodu karantény zcela uzavřeno

25. října 2020 v 19:20

Od 26. října do odvolání je z důvodu karantény pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Praze 6 – Břevnově, Radimova 39, mimo provoz. Nebude ani odbavovat klienty, kteří se objednali k návštěvě prostřednictvím rezervačního systému. 

U dopravního značení otestuje Praha inovativní technologie

25. října 2020 v 17:58

Pražští radní schválili projektový záměr s názvem Testování inovativní technologie pro správu dopravního značení. Realizací je pověřena městská společnost Operátor ICT (OICT). Cílem projektu je otestování IoT technologie, která poskytne například informace o GPS pozici nebo změně polohy oproti...

Na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí bude obnoveno signalizační zařízení

21. října 2020 v 17:14

V úterý 20. října zahájila Technická správa komunikací práce na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí.

Tunelový komplex Blanka bude zítra uzavřen

21. října 2020 v 16:04

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Tunelový komplex Blanka od 22. října od 23 hodin do 23. října do 5 hodin.

Omezený provoz v Těšnovském tunelu od soboty 24. října

21. října 2020 ve 14:23

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Těšnovský tunel uzavřen.

Další články
Nahoru