dnes
Čtvrtek - oblacno
17°C
zítra
Pátek - oblacno
16°C
pozítří
Sobota - oblacno
16°C
Tunelový komplex Blanka zažil řadu kuriózních situací. Couvající auto, kočárek, zmatené psy i opilé chodce
Na povrchu pršelo, jízda kočárkem v tunelu přišla vhod. Foto (3x): Printscreen YouTube TSK

Tunelový komplex Blanka zažil řadu kuriózních situací. Couvající auto, kočárek, zmatené psy i opilé chodce

Blanka, která je součástí Městského okruhu v Praze, funguje už čtyři roky. Za tu dobu komplexem tří tunelů (Brusnický, Dejvický, Bubenečský) o celkové délce 5,5 kilometru projelo 135 milionů aut a udála se zde řada nečekaných a kuriózních situací. Sice pro nezúčastněného pozorovatele zábavných, ale zároveň nebezpečných. Pojďme si některé připomenout.

Od počátku zkušebního provozu do konce letošního srpna řidiči v tunelech mezi Trojou a Brusnicí způsobili téměř 400 nehod. V červnu bylo z tunelu odtaženo tisící nepojízdné vozidlo. Celkem do tunelů za čtyřletou dobu provozu neoprávněně vstoupilo 300 lidí, z nichž byli někteří opilí, takže jim úzký chodník po stranách tunelu nestačil a klopýtali po vozovce.

pes-v-blance

Zaběhnutý pes zastavil provoz v tunelu

„Setkáváme se s nejrůznějšími situacemi. Nejčastěji je to závada na autě a jeho zastavení. Mezi nejnebezpečnější patří po dopravních nehodách samovolné požáry vozidel a pohyb chodců v tunelech. Z pohledu rizika neméně nebezpečná jsou zvířata, která se do tunelů zaběhnou,“ popisuje mimořádné události mluvčí Technické správy komunikací v Praze Barbora Lišková. V průměru dochází každý den k jedné takové události.

Když byla v roce 2015 Blanka otevřena jen pár měsíců, pár dní před Vánoci prošly Brusnickým tunelem dvě ženy s kočárkem. Mezi Prašným mostem a Malovankou urazily za plného provozu po únikovém chodníčku podél vozovky tunelu 1,4 kilometru. Aby tomu daly vše korunu, na Malovance přeběhly frekventovaný dvoupruhový nájezd do tunelu.

couvani-z-vyjezdu-blanka

Řidiči couvali z uzavřeného výjezdu, málem se srazili

Před třemi lety udělalo velmi nebezpečný manévr auto, které se zastavilo uprostřed vozovky výjezdové rampy z Brusnického tunelu. Spolujezdec se šel podívat za roh, jestli je skutečně výjezd zavřený, jak bylo signalizováno na informačních tabulích. Mezitím do auta málem narazil další vůz, který také ignoroval signalizaci a chtěl projet uzavřeným výjezdem. Následně oba řidiči začali couvat a málem se při tom srazili.

Zhruba jednou týdně v tunelovém komplexu někomu dojde „šťáva“, tedy zastaví se zde auto z důvodu nedostatku pohonných hmot. Jelikož tunelovým komplexem projede denně v průměru 92 tisíc aut, je takové zastavení nebezpečné. Letos v červnu došlo k tisícímu odtahu porouchaného nebo havarovaného auta.

Každý měsíc v Blance zhruba 1500 řidičů překročí maximální povolenou rychlost. Standardně se může jezdit sedmdesátkou, když je silný provoz, nehoda či jiná mimořádnost, platí v tunelech padesátka.

Historie tunelového komplexu Blanka (TKB)

1999 – zahájení prací na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí
2000 – návrh dokumentace k územnímu rozhodnutí
2002 – vydáno územní rozhodnutí
2004 – geologická sondáž
27. 11. 2006 – vydáno stěžejní stavební povolení (celkem 78 stavebních povolení)
2007 – zahájení stavebních prací
18. 7. 2011 – poslední průraz
19. 9. 2015 – otevření TKB

TKB v číslech

Délka: 5 500 metrů
Počet tubusů: 2
Délka tunelů: 12 km
Stavební objekty: 611
Cena: 43 mld.

Blanku tvoří tři tunely

Brusnický
Vede od křižovatky Malovanka do křižovatky Prašný most. Celková délka úseku je 1,4 km. Barva vodicího pruhu v obkladu je oranžová.

Dejvický
Začíná v křižovatce Prašný most a pod třídou Milady Horákové až na Letnou. Celková délka úseku je 1,0 km. Barva vodicího pruhu v obkladu je fialová.

Bubenečský
Od křižovatky Letná vede pod Stromovku, Císařský ostrov, Vltavu a potom podél řeky až k trojskému portálu. Celková délka úseku je 3,09 km. Barva vodicího pruhu v obkladu je tmavě modrá.


Uzavření tunelového komplexu Blanka

Dnes ve 13:26

Od soboty 19. října od 23 hodin do neděle 20. října do 5 hodin bude tunelový komplex uzavřen.

Praha 9: Lávka přes Rokytku je uzavřena

Včera v 09:38

Od dnešního dne je na 8 týdnů uzavřena dřevěná lávka přes Rokytku u ragbyového hřiště.

Omezení dopravy v Bucharově ulici

Včera v 07:48

Ve čtvrtek 17. října zahájí Technická správa komunikací souvislou údržbu v části Bucharovy ulice ve Stodůlkách. Jedná se o úsek ulic Upolínová – Jeremiášova. Práce jsou rozděleny do dvou etap a potrvají až do poloviny roku 2020.

Dopravní opatření v okolí stavby na Chodově

15. října 2019 v 07:59

Probíhající dostavba školy ZŠ a MŠ Chodov si vyžádala změnu dočasných dopravních opatření.

Výtoň – Sídliště Modřany: V noci ze čtvrtka na pátek nepojedou tramvaje

8. října 2019 v 11:41

V noci ze čtvrtka 10. října od 21:25 hodin na pátek 11. října do 4:25 hodin bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Výtoň – Sídliště Modřany.

Další články
Nahoru