dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Pražský život

Tuk ze smažení ohrožuje kanalizaci, varují PVK

Tuky a oleje do kanalizace nepatří. Po ochlazení odpadní vody v kanalizaci dojde k vysrážení tohoto odpadu a postupně k jeho zanesení a zalepení odpadních systémů v domácnostech.

Kanalizace je určena výhradně k odvádění odpadních vod, to je vody mírně znečištěné během běžné denní hygieny, užívání toalety, úklidu, praní či mytí nádobí. Do kanalizace nepatří ani zbytky potravin, a to ani propasírovaných skrz kuchyňské drtiče, nebo léky.

Co do kanalizace nepatří, je určeno zákonem a všechny detaily mohou Pražané najít v Kanalizačním řádu na webových stránkách www.pvk.cz.

Správně by měli lidé použitý tuk shromažďovat do nádoby s pevným uzávěrem a tu poté vyhodit do kontejneru na směsný odpad, nebo ještě lépe, odnést do sběrného dvora.

Použitý olej v uzavřených PET lahvích
Na dvoře v areálu Toulcova dvora je umístěn kontejner na sběr použitého kuchyňského oleje a potravinářských tuků. Vybíraný olej může být lehce znečištěn vodou a zbytky potravin. Do kontejneru vhazujte olej v uzavřených PET lahvích. Takto shromážděný rostlinný olej je dále zpracován na standardizovaný produkt, využitelný v energetice, stavebnictví apod.

Obyvatelé Kolovrat se mohou ekologicky zbavit jedlých olejů a tuků zbylých po smažení, ve speciálních nádobách umístěných na 14 místech v obci, vždy u kontejnerového stanoviště na separovaný odpad.

V Praze 2 jsou nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Černé nádoby s hnědým víkem jsou zřetelně označeny polepem s návodem. Jsou uzamčeny, aby se zamezilo vhazování nepatřičného odpadu, ale také manipulaci s obsahem. Umístěny jsou na deseti stanovištích: Pod Slovany – Plavecká (Nové Město), Koubkova 1 (Nové Město), Václavská 20 (Nové Město), Sekaninova 30 (Nusle), Sázavská 13 (Vinohrady), Vinohradská 38 (Vinohrady), Londýnská – Záhřebská (Vinohrady), Polská 4 (Vinohrady), U Kanálky 8 (Vinohrady), Vratislavova 16 (Vyšehrad).


Další články
Nahoru