Dnes Středa - skorojasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Tržnici v Holešovicích převezme za půl roku do správy Výstaviště Praha
Areál Pražské tržnice. Foto: Jan Puci

Tržnici v Holešovicích převezme za půl roku do správy Výstaviště Praha

Pražskou tržnici v Holešovicích převezme do správy městská akciová společnost Výstaviště Praha, která se stará o nedaleké Výstaviště Praha. Od počátku července příštího roku bude mít na starost správu, rozvoj areálu i veškeré smluvní vztahy včetně smluv s nájemci. Od změny si město slibuje efektivnější správu či urychlení oprav. Pod Výstaviště přejdou všichni zaměstnanci tržnice.

Areál Pražské tržnice v Holešovicích přechází s platností od července 2022 do správy městské akciové společnosti Výstaviště Praha. Spojení dvou městských areálů má Praze přinést dynamičtější rozvoj tržnice, rychlejší realizace rekonstrukcí, lepší údržbu a větší efektivitu v řízení a správě areálu. 

„Slíbili jsme, že zajistíme rozvoj Pražské tržnice, oživíme ji a dlouho plánované spojení s městskou společností Výstaviště Praha pomůže tento záměr urychlit. Každý se může na vlastní oči přesvědčit, kam se Výstaviště za poslední tři roky posunulo,” uvedl Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu, v jehož gesci je areál Pražské tržnice i Výstaviště Praha.  

S novou správou tržnice budou muset být uzavřeny nové smlouvy se všemi nájemci. „Skoro se všemi počítáme i nadále, drtivý počet smluv bude skutečně pokračovat. Navíc u nových smluv už nebude tříměsíční výpovědní lhůta, která je nyní, takže to nájemcům přinese větší stabilitu,“ sdělil serveru Pražský patriot Vyhnánek. 

Podle něj vinou vleklého soudního sporu s bývalým správcem areálu město dlouho nemohlo Pražskou tržnici dlouho jakkoliv rozvíjet. Za poslední roky se ale tržnice už dočkala mnoha změn.

Hlavní město vyhrálo soudní spor, opravuje budovy, podařilo se zkultivovat hlavní korza a pokračuje mezinárodní architektonická soutěž na řešení všech veřejných prostranství v areálu. 

Správě tržnice se podařilo také zpřístupnit některé nevyužívané prostory a pronajmout je novým provozovatelům. V areálu se koná řada společenských i kulturních akcí pro veřejnost nebo sezónní trhy. 

Dosavadní zakotvení Pražské tržnice pod magistrátní odbor majetku a správce objektu již podle Vyhnánka narážela na limity možného. 

„Převzetí tržnice tak vnímáme jednak jako logické vyústění naší dosavadní činnosti a zároveň jako novou výzvu pro celý tým. Budeme rádi, když se pod naším vedením bude její areál dále otevírat návštěvníkům, bude přinášet širokou nabídku služeb, gastra, obchodů, kultury a dalších volnočasových aktivit,” okomentoval novou situaci předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl. 

Dosavadní tým Pražské tržnice také přechází od prosince letošního roku pod akciovou společnost. Kurátor rozvoje areálu Pražské tržnice, Michal Tošovský, zůstává v nové organizační struktuře v roli programového ředitele areálu. 

„Spojení s Výstavištěm otevře prostor pro skutečně komplexní správu areálu, kterou tržnice potřebuje. Nejde jen o celkovou rekonstrukci budov a veřejných prostranství a jejich údržbu, ale také o to přinést, udržet a podporovat život areálu v každé denní i roční době,“ uvedl. 

Z hlediska programu chce Pražská tržnice navázat na to, co se dosud prokázalo jako funkční, tedy nejrůznější tržní, gastronomické a kulturní akce, jak ve venkovních korzech, tak uvnitř v halách. 

Je též v plánu zachovat pravidelný program pro rodiny s dětmi a jeho nabídku ještě rozšířit. Areál se v posledních dvou letech stal vyhledávanou lokalitou pro pořadatele společenských akcí a zájem o pronájem prostor v nadcházejícím roce neustále roste. 

Pokračovat bude i fyzická proměna areálu. V plánu je rekonstrukce neorenesanční jateční burzy, k níž již bylo vydáno stavební povolení. Pokračuje rekonstrukce prostor haly 24, která po jejím dokončení nabídne nové jednotky k pronájmu. 

Upravuje se také oblast vstupu do areálu z Jateční ulice. Bližší obrysy celkové rekonstrukce veřejných prostranství pak určí vítězný návrh mezinárodní architektonické soutěže, která už začala.

V budově v jižní části areálu u nábřeží, ve které mnoho let sídlil erotický podnik Showpark, by mohla být služebna městské policie, sdílené kanceláře a také firmy kreativního průmyslu.

Hlavní město chce do opravy Pražské tržnice v příštích 15 letech investovat dvě až tři miliardy korun. Areál bude plnit funkci kulturní, obchodní a gastronomickou. Budou zde i kanceláře, supermarket a vznikne vyhlídková věž. Rozšířena bude možnost vstupu, vysázena nová zeleň a dešťová voda bude zachycována do podzemních nádrží.


Autor: red

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Další články
Nahoru