dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Trpící Spořilov dosáhl peticí dílčího úspěchu
Spořilovem projedou denně desítky tisíc kamionů. Ilustrační foto: archiv

Trpící Spořilov dosáhl peticí dílčího úspěchu

Peticí za okamžité odvedení těžké tranzitní dopravy z centra Spořilova se dnes zabývalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. Pražské radě uložilo podrobně se zabývat všemi body v petici i podněty, se kterými na jednání vystoupili zástupci petentů.

Podle slov předsedy kontrolního výboru Petra Dolínka (ČSSD), který usnesení k petici předložil, situace obyvatele Spořilova dlouhodobě trápí. Zástupkyně petentů Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov uvedla, že centrem této části Prahy denně projíždí 200 tisíc automobilů.

Škody na zdraví

Na zdravotní rizika dlouhodobě upozorňují i hygienici, vědci či ombudsman Pavel Varvařovský.

V petici je navíc uvedeno, že již více než dva roky devastuje centrum Spořilova ve dne i v noci tranzit téměř 11 tisíc kamionů nad 12 tun.

„Vzhledem k prokazatelným škodám na zdraví a životech našich občanů žádáme urychlenou realizaci dopravního opatření u Kačerova,“ je uvedeno v petici.

Občané Spořilova požadují též rozdělení dopravních toků na několik komunikací. Pavel Vlach z občanského sdružení SOS Spořilov řekl, že spořilovštví vítají i krátkodobá opatření u Kačerova. Požadují ale i dlouhodobé řešení.

Zastupitel Prahy 4 Petr Štěpánek připomněl, že opakovaně neúspěšně navrhoval vyčlenit významné finanční částky na zkvalitnění a vybudování protihlukových bariér na území Spořilova. Vyslovil se pro noční zákaz jízdy kamionů.

Vlamování do otevřených dveří

Zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD) neúspěšně navrhl, aby pražská rada urychleně realizovala komplexní řešení situace, s důrazem na zakrytí Spořilovské a právě noční zákaz jízdy kamionů v této komunikaci.

Usilováno by podle něj mělo být i o trvalé řešení tristní situace v jihovýchodní části městského okruhu. S nadsázkou řekl, že pokud se situace rychle nevyřeší, nezbude než jít demonstrovat před ministerstvo dopravy či s vidlemi uspořádat další pražskou defenestraci.

Podle náměstka pro dopravu Josefa Noska (ODS) se Dolínek vlamuje do otevřených dveří. Rada podle jeho slov už na řešení situace pracuje.

Předsedkyně klubu zastupitelů KSČM Marta Semelová řekla, že se nediví spořilovským, že jsou netrpěliví. Jako poslankyně sněmovny se chce v této záležitosti obrátit prostřednictvím interpelace i na ministra dopravy Zbyňka Stanjuru (ODS).

Rada hlavního města Prahy se, na základě usnesení zastupitelstva, bude muset podrobně zabývat všemi body v petici i podněty, se kterými na jednání vystoupili zástupci petentů. Posléze s výsledky seznámí zastupitelstvo.


Autor: Anna Skálová

Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Tato běžně používaná věc může zabíjet. Týká se to překvapivě velkého množství lidí

6. listopadu 2017 v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože...

Další články
Nahoru