Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Trolejbusem do zoo? Dopravní podnik hledá dodavatele studie elektrifikace linek 112 a 201
Trolejbusy se vrací do Prahy. Foto: Zdeněk Bek / DPP

Trolejbusem do zoo? Dopravní podnik hledá dodavatele studie elektrifikace linek 112 a 201

30. 11. -0001 - 30. 11. -0001
Pražský dopravní podnik (DPP) hledá společnost, která vypracuje technickou studii a další potřebné dokumenty pro elektrifikaci autobusových linek číslo 112 a 201. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek a webu tenderarena.cz. Trolejbusy mají jezdit část trasy na baterii a část připojeny k trolejovému vedení. Kromě trolejí se postaví také nové měnírny. Zájemci se mohou do tendru hlásit do 6. února a vítěze plánuje DPP vybrat letos v prvním čtvrtletí.

Praha spolu s DPP zahájila loni provoz nového trolejbusu na lince 140 a chystá elektrifikaci dalších linek, mimo jiné linky 119 na letiště v Ruzyni.

Předmětem veřejné zakázky je mimo jiné zpracování technické studie, dokumentace pro řízení EIA posuzující vliv stavby na životní prostředí, zajištění inženýrské činnosti a pravomocného povolení stavby.

Linka číslo 201 jezdí od Nádraží Holešovice přes Bulovku, Prosek, Letňany a Satalice k poliklinice na Černém Mostě. Její trasa měří zhruba 22,3 kilometru. Trolejové vedení by mělo být na asi 58 procentech trasy celkem v šesti úsecích. Kromě trolejí mají být vybudovány rovněž nové měnírny.

Autobus číslo 112 jezdí od Nádraží Holešovice k trojské zoo a do Podhoří. V tomto případě bude prověřena možnost vybudování trolejí obousměrně v úseku Kovárna – Trojská. V tomto případě by byla využita měnírna v Trojské.

Od loňského prosince se mohou lidé svézt trolejbusem číslo 58 z Palmovky přes Prosek, Letňany a Čakovice až do Miškovic. Trolejbusy na zhruba 12kilometrové trati napájené z trolejí asi na polovině úseku, ve zbytku využijí energii z trakčních baterií.

DPP připravuje také nasadit trolejbusy na linku číslo 119 z Veleslavína na Letiště Václava Havla. Také v tomto případě bude podnik kombinovat provoz na baterii a z trolejí. Jezdit zde budou tříčlánkové vozy, které jsou delší než běžné kloubové autobusy. Elektřinou poháněné vozy by měly jezdit rovněž na linkách 131, 134, 137, 176 a 191.

Do ulic Prahy trolejbusy vyjely v srpnu 1936. První linka vedla z tramvajové vozovny Střešovice přes Ořechovku a Hanspaulku ke kostelu svatého Matěje nedaleko Šárky. Poslední trolejbusová linka, která jezdila na Strahov, ukončila provoz před 50 lety, a to 15. října 1972.


Autor: ČTK

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Praha 6 žádá více informací o tramvajové trati na Dědinu, DPP reaguje

19. ledna 2023 v 17:39

Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) dopisem vyzval pražský dopravní podnik (DPP), aby zlepšil informovanost veřejnosti o výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu. „Na základě toho vedení dopravního podniku slíbilo více informací o projektu na svém webu,“ sdělil v tiskové...

Další články
Nahoru