Dnes Neděle - oblacno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 1°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Troju a Císařský ostrov do konce příštího roku znovu propojí lávka. Postaví ji firma, která opravila Karlův most
Trojská lávka se zřítila v prosinci 2017. Foto: Roman Půta / HZS Praha

Troju a Císařský ostrov do konce příštího roku znovu propojí lávka. Postaví ji firma, která opravila Karlův most

Novou lávku v pražské Troji namísto zřícené postaví společnost SMP CZ za cenu 128,3 milionu korun s DPH. O výběru stavebníka včera rozhodli radní hlavního města. Na lávku už má Praha stavební povolení a podle dřívějších informací ji chce mít hotovou v do konce příštího roku. Nová ocelová konstrukce s životností 100 let bude mít jednodušší údržbu a nově ji vedle pěších využijí i cyklisté. Původní lávka se zřítila koncem roku 2017.

Vysoutěžená cena je o o 36 milionů korun vyšší než předpokládaná hodnota zakázky, což je podle schváleného dokumentu dáno rostoucími cenami materiálu a stavebních prací.

„Při výběru zhotovitele jsme ukázali, jak chceme významné dopravní stavby v Praze soutěžit. Nezáleželo nám jen na ceně, ale také na odborné kvalifikaci, aby nová lávka měla opravdu špičkovou kvalitu. Přihlásit se mohly jen společnosti odborně a ekonomicky zdatné a především technicky způsobilé. Součástí přihlášek byly i seznamy hotových stavebních prací, seznamy techniků, osvědčení o vzdělání, odborné kvalifikaci a popisem technického vybavení, se kterým bude firma pracovat,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Firma SMP CZ v minulosti opravila zábradlí, vozovku a další části Karlova mostu. Postarala se také o rekonstrukci historického mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou. Cena vzešlá ze soutěže je tak podle Scheinherra adekvátní a odpovídá situaci na trhu.

Zřícenou lávku nahradí nová ocelově vyztužená konstrukce s životností 100 let. Oproti původní lávce nebude zevnitř korodovat a její stav bude možné účinně kontrolovat.

Je navržena tak, aby byl snadný přístup k ocelovým lanům a bylo jak efektivně zjistit jejich momentální stav. Konstrukce bude ocelová a mostovka dřevěná. Nová lávka bude široká čtyři metry a bude nově sloužit pěším, cyklistům i lidem na kolečkových bruslích. V případě potřeby po ní přejede také vůz Integrovaného záchranného systému.

Zásah hasičů na místě spadlé lávky v Troji

Cena zahrnuje mimo jiné přípravu území, pravé a levé předpolí, schodiště, elektrické osvětlení a vegetační úpravy.

Lávka nahradí původní, která se zřítila předloni v prosinci. Policisté při vyšetřování nehody obvinili dva muže z obecného ohrožení. Minulé vedení metropole plánovalo před stavbou definitivní náhrady vybudovat provizorní konstrukci s životností 30 let, což stávající koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) přehodnotila.

Lávka se zřítila 2. prosince 2017, město každému ze čtyř zraněných dalo 50 000 korun. Na dalším odškodnění se magistrát domluvil letos v lednu s pojišťovnou, která začala odškodné vyplácet ještě před ukončením policejního vyšetřování.


Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru