dnes
Sobota - obcasny-dest
9°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Troju a Císařský ostrov do konce příštího roku znovu propojí lávka. Postaví ji firma, která opravila Karlův most
Trojská lávka se zřítila v prosinci 2017. Foto: Roman Půta / HZS Praha

Troju a Císařský ostrov do konce příštího roku znovu propojí lávka. Postaví ji firma, která opravila Karlův most

Novou lávku v pražské Troji namísto zřícené postaví společnost SMP CZ za cenu 128,3 milionu korun s DPH. O výběru stavebníka včera rozhodli radní hlavního města. Na lávku už má Praha stavební povolení a podle dřívějších informací ji chce mít hotovou v do konce příštího roku. Nová ocelová konstrukce s životností 100 let bude mít jednodušší údržbu a nově ji vedle pěších využijí i cyklisté. Původní lávka se zřítila koncem roku 2017.

Vysoutěžená cena je o o 36 milionů korun vyšší než předpokládaná hodnota zakázky, což je podle schváleného dokumentu dáno rostoucími cenami materiálu a stavebních prací.

„Při výběru zhotovitele jsme ukázali, jak chceme významné dopravní stavby v Praze soutěžit. Nezáleželo nám jen na ceně, ale také na odborné kvalifikaci, aby nová lávka měla opravdu špičkovou kvalitu. Přihlásit se mohly jen společnosti odborně a ekonomicky zdatné a především technicky způsobilé. Součástí přihlášek byly i seznamy hotových stavebních prací, seznamy techniků, osvědčení o vzdělání, odborné kvalifikaci a popisem technického vybavení, se kterým bude firma pracovat,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Firma SMP CZ v minulosti opravila zábradlí, vozovku a další části Karlova mostu. Postarala se také o rekonstrukci historického mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou. Cena vzešlá ze soutěže je tak podle Scheinherra adekvátní a odpovídá situaci na trhu.

Zřícenou lávku nahradí nová ocelově vyztužená konstrukce s životností 100 let. Oproti původní lávce nebude zevnitř korodovat a její stav bude možné účinně kontrolovat.

Je navržena tak, aby byl snadný přístup k ocelovým lanům a bylo jak efektivně zjistit jejich momentální stav. Konstrukce bude ocelová a mostovka dřevěná. Nová lávka bude široká čtyři metry a bude nově sloužit pěším, cyklistům i lidem na kolečkových bruslích. V případě potřeby po ní přejede také vůz Integrovaného záchranného systému.

Zásah hasičů na místě spadlé lávky v Troji

Cena zahrnuje mimo jiné přípravu území, pravé a levé předpolí, schodiště, elektrické osvětlení a vegetační úpravy.

Lávka nahradí původní, která se zřítila předloni v prosinci. Policisté při vyšetřování nehody obvinili dva muže z obecného ohrožení. Minulé vedení metropole plánovalo před stavbou definitivní náhrady vybudovat provizorní konstrukci s životností 30 let, což stávající koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) přehodnotila.

Lávka se zřítila 2. prosince 2017, město každému ze čtyř zraněných dalo 50 000 korun. Na dalším odškodnění se magistrát domluvil letos v lednu s pojišťovnou, která začala odškodné vyplácet ještě před ukončením policejního vyšetřování.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Dnes v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Dnes v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru