Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Trojské ekocentrum s rozhlednou místním i radnici nevoní, desítky lidí protestovaly
Součástí ekocentra by měla být lezecká stěna. Vizualizace: United Architect Studio / Proti-plotu.cz

Trojské ekocentrum s rozhlednou místním i radnici nevoní, desítky lidí protestovaly

Téměř sto lidí včera protestovalo mezi silnicí Na Pazderce a areálem Botanické zahrady hl. města Prahy proti záměru v těchto místech vystavět ekocentrum s rozhlednou. V areálu má být také klubovna s restaurací a neveřejné parkoviště pro návštěvníky. Proti stavbě protestují místní občané a občanská sdružení, nesouhlasí s ní ani tamní radnice. Investorem ekocentra je společnost United Architect Studio.

„Pod účelově připraveným záměrem Naučné a poznávací aktivity – Troja je ve skutečnosti ukryt projekt soukromého investora s plánem masivní výstavby neveřejného parkoviště pro 29 vozidel, jedenatřicetimetrové rozhledny a budovy klubovny s restaurací, kterému by mělo padnout 2333 metrů čtverečních vzrostlého lesa mezi Botanickou zahradou a sídlištěm Bohnice," uvedla iniciativa Proti-plotu.cz.

„Nesouhlasíme s výstavbou komerčního objektu namísto lesa. Jsme rádi, že díky 680 zaslaným nesouhlasným vyjádřením na ministerstvo životního prostředí za dva dny a mnoha nesrovnalostem v projektu bylo nařízeno přezkoumání celého záměru dle EIA. Vždyť i dnes se na setkání ukázalo, že občané ani zástupci radnice o stavbu restaurace s rozhlednou a parkovištěm v této lokalitě nestojí. Pražané se svými rodinami už nemají zájem o další restaurace. Chtějí se pouze v klidu projít se svými dětmi v lese a relaxovat v přírodě," uvedl Petr Kalla z iniciativy Proti plotu.

Soukromý investor, který má za sebou řadu developerských projektů, svůj záměr včera na parkovišti u Botanické zahrady představil a pokusil se ho obhájit. Proti výstavbě se na místě sešli zástupci Prahy 8 a občané, kteří proti ekocentru bojují peticí. Ta má už více než 6000 podpisů.

„O projektu teprve jednáme. Pozemek nabízí určitý druh výstavby a my jako majitelé jej využijeme a nabídneme na zastavěné ploše 500 m2 nové využití. Náš záměr přináší občanům Bohnic a jejich dětem sportovní vyžití v podobě restaurace, zázemí a horolezecké stěny, i když přiznáváme, že nebude zdarma," uvedl zástupce investora Roman Oubrecht. Na stavbu chce investor získat evropské peníze a od návštěvníků vybírat vstupné.

Starosta: Vykácením stromů by hrozil nárůst hluku

Všechny plánované atrakce včetně rozhledny jsou podle iniciativy již v bezprostředním okolí. Městský les slouží desítky let jako klidová a rekreační zóna pro neorganizované volnočasové aktivity pro 30 000 občanů sídliště a okolí.

Podle radních by výstavba, kterou plánuje soukromý investor, narušila zeleň a možnost rekreace, navíc by musela být pokácena více než stovka stromů.

„Naše městská část nesouhlasí s tímto projektem. Narušil by celistvost zdejších zelených ploch, které využívají naši obyvatelé ke svým volnočasovým aktivitám. Navíc by došlo k velkému kácení zeleně, která nyní působí jako akustická clona. Hrozil by proto nárůst hluku v této lokalitě," uvedl starosta Roman Petrus (ČSSD).

Podle oznámení záměru zařazeném v systému EIA, kdy se posuzuje vliv stavby na životní prostředí, má být zastavěná plocha v součtu přes 2300 metrů čtverečních. Navržená klubovna má být pak dvoupodlažní a vysoká 7,7 metru. Ekocentrum s rozhlednou má být rozděleno do devíti pater a vysoké přes 30 metrů.


Autor: red

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru