Dnes Sobota - polojasno 3°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Trojské ekocentrum s rozhlednou místním i radnici nevoní, desítky lidí protestovaly
Součástí ekocentra by měla být lezecká stěna. Vizualizace: United Architect Studio / Proti-plotu.cz

Trojské ekocentrum s rozhlednou místním i radnici nevoní, desítky lidí protestovaly

Téměř sto lidí včera protestovalo mezi silnicí Na Pazderce a areálem Botanické zahrady hl. města Prahy proti záměru v těchto místech vystavět ekocentrum s rozhlednou. V areálu má být také klubovna s restaurací a neveřejné parkoviště pro návštěvníky. Proti stavbě protestují místní občané a občanská sdružení, nesouhlasí s ní ani tamní radnice. Investorem ekocentra je společnost United Architect Studio.

„Pod účelově připraveným záměrem Naučné a poznávací aktivity – Troja je ve skutečnosti ukryt projekt soukromého investora s plánem masivní výstavby neveřejného parkoviště pro 29 vozidel, jedenatřicetimetrové rozhledny a budovy klubovny s restaurací, kterému by mělo padnout 2333 metrů čtverečních vzrostlého lesa mezi Botanickou zahradou a sídlištěm Bohnice," uvedla iniciativa Proti-plotu.cz.

„Nesouhlasíme s výstavbou komerčního objektu namísto lesa. Jsme rádi, že díky 680 zaslaným nesouhlasným vyjádřením na ministerstvo životního prostředí za dva dny a mnoha nesrovnalostem v projektu bylo nařízeno přezkoumání celého záměru dle EIA. Vždyť i dnes se na setkání ukázalo, že občané ani zástupci radnice o stavbu restaurace s rozhlednou a parkovištěm v této lokalitě nestojí. Pražané se svými rodinami už nemají zájem o další restaurace. Chtějí se pouze v klidu projít se svými dětmi v lese a relaxovat v přírodě," uvedl Petr Kalla z iniciativy Proti plotu.

Soukromý investor, který má za sebou řadu developerských projektů, svůj záměr včera na parkovišti u Botanické zahrady představil a pokusil se ho obhájit. Proti výstavbě se na místě sešli zástupci Prahy 8 a občané, kteří proti ekocentru bojují peticí. Ta má už více než 6000 podpisů.

„O projektu teprve jednáme. Pozemek nabízí určitý druh výstavby a my jako majitelé jej využijeme a nabídneme na zastavěné ploše 500 m2 nové využití. Náš záměr přináší občanům Bohnic a jejich dětem sportovní vyžití v podobě restaurace, zázemí a horolezecké stěny, i když přiznáváme, že nebude zdarma," uvedl zástupce investora Roman Oubrecht. Na stavbu chce investor získat evropské peníze a od návštěvníků vybírat vstupné.

Starosta: Vykácením stromů by hrozil nárůst hluku

Všechny plánované atrakce včetně rozhledny jsou podle iniciativy již v bezprostředním okolí. Městský les slouží desítky let jako klidová a rekreační zóna pro neorganizované volnočasové aktivity pro 30 000 občanů sídliště a okolí.

Podle radních by výstavba, kterou plánuje soukromý investor, narušila zeleň a možnost rekreace, navíc by musela být pokácena více než stovka stromů.

„Naše městská část nesouhlasí s tímto projektem. Narušil by celistvost zdejších zelených ploch, které využívají naši obyvatelé ke svým volnočasovým aktivitám. Navíc by došlo k velkému kácení zeleně, která nyní působí jako akustická clona. Hrozil by proto nárůst hluku v této lokalitě," uvedl starosta Roman Petrus (ČSSD).

Podle oznámení záměru zařazeném v systému EIA, kdy se posuzuje vliv stavby na životní prostředí, má být zastavěná plocha v součtu přes 2300 metrů čtverečních. Navržená klubovna má být pak dvoupodlažní a vysoká 7,7 metru. Ekocentrum s rozhlednou má být rozděleno do devíti pater a vysoké přes 30 metrů.


V Praze 13 začala závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova

Včera v 11:09

Ve středu 24. února byla zahájena třetí, závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova. Projekt rekonstrukce celého vnitrobloku byl v roce 2018 projednán s veřejností v rámci místní Agendy 21.

Praha 1 opět podpoří Městskou knihovnu na Pohořelci

25. února 2021 v 09:42

Radnice Prahy 1 odsouhlasila poskytnutí účelové dotace pro Městskou knihovnu, pobočku Hradčany, a to ve výši půl milionu korun na tento rok.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

24. února 2021 ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Další články
Nahoru