Dnes Středa - prehanky-dest 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Trojská zoo se rozloučí se sloními samci Maxem a Rudim, narodili se v Praze
Max (vlevo) a Rudi (vpravo) už se začínají projevovat jako dospělí samci, a tak je vhodné, aby Zoo Praha opustili a posílili chov – na doporučení koordinátora chovného programu – jinde v Evropě. Foto Miroslav Bobek / Zoo Praha

Trojská zoo se rozloučí se sloními samci Maxem a Rudim, narodili se v Praze

Pražská zoologická zahrada se tuto sobotu rozloučí se sloními samci Maxem a Rudim, kteří na prahu dospělosti zamíří do jiných evropských zahrad. Oba byli první narozená a současně počatá slůňata v pražské zoo. Maxmilián, narozený v dubnu 2016, odjede v červnu do zoo v belgických Antverpách. O půl roku mladšího Rudolfa čeká už v dubnu cesta do Pombia Safari Parku v severní Itálii.

První ryze pražská slůňata Max a Rudi dospívají a zamíří proto do nových domovů. V dubnu 2016 narozený Maxmilián odjede v červnu do zoo v belgických Antverpách, zatímco o půl roku mladšího Rudolfa čeká ještě v dubnu cesta do Pombia Safari Parku v severní Itálii.

Oba mladí sloni indičtí se zapsali do historie jako první narození a současně i počatí sloni v Zoo Praha. Rozloučit se s bezmála osmiletými bratry budou moci návštěvníci v sobotu. Ve 14 hodin jim bude předán „dárek na rozloučenou“ v travnatém výběhu Údolí slonů u restaurace Gulab.

„Narození prvního a druhého ‚stoprocentně pražského slůněte‘ – Maxe a Rudiho – pro nás znamenalo ohromné zadostiučinění a o to těžší pro nás je nadcházející loučení,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Jejich příchod na svět byl nejen výsledkem chovatelského úsilí, ale i dlouholeté práce spojené se získáním jejich matek – Janity a Tamary – ze Srí Lanky,“ dodal.

Maxmilián se narodil 5. dubna 2016 Janitě, přičemž otcem byl Mekong. Max je od malička hravý a sebevědomý. Jméno dostal po císaři Maxmiliánovi II. Habsburském, který měl na svém dvoře patrně prvního slona, který kdy vstoupil na české území. Rudolf se narodil 7. října 2016 Tamaře, zatímco otcem byl Ankhor.

Rudi je oproti Maxovi konzervativnější a klidnější. Jeho jméno je připomínkou Rudolfa II. Habsburského, jehož pražské zvěřince byly předchůdci evropských zoo.

Dnes jsou oba sloní samci na prahu dospělosti a také se podle toho začínají povahově projevovat. Úkolem koordinátora Evropského chovného programu (EEP) tak bylo vybrat pro oba mladíky vhodné umístění.

„Pro mne je odchov jakéhokoli zvířete skutečně završen až ve chvíli, kdy se u nás zapojí do chovu, nebo odejde do nového domova právě v rámci chovného programu,“ sdělil kurátor savců Pavel Brandl. „Nutno dodat, že Max a Rudi u nás zůstali výjimečně dlouho, a to zejména díky skvělému soužití s dospělým samcem Ankhorem. Mezi sloními adolescenty fungoval bezvadně jako zklidňující element,“ pokračoval.

Slavnostní rozlučka s Maxem a Rudim proběhne již tuto sobotu 6. dubna v Údolí slonů v horní části pražské zoo. Komentovaná setkání u samčího výběhu slonů indických proběhnou v 11, 12 a 13 hodin. Následně ve 14 hodin v travnatém výběhu u restaurace Gulab předají chovatelé sloním bratrům „dárek na rozloučenou“ v podobě speciálního enrichmentu. Pro malé i velké návštěvníky bude navíc na místě připraveno tematické herní a informační stanoviště od 10 do 16 hodin.


Autor: Cen

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

Včera v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

Včera ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

Včera v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Sběrné dvory prodloužily provozní dobu

Včera v 08:49

Od začátku května došlo k prodloužení provozní doby sběrných dvorů, které pro hlavní město provozují Pražské služby. Jedná se celkem 10 sběrných dvorů na území hlavního města. Mezi nimi se nachází také tři sběrné dvory, které jsou pro občany Prahy 13 v dojezdové vzdálenosti: Sběrný dvůr...

Komentovaná procházka: Sportovním údolím Krč

Včera v 08:38

Informace o plánované revitalizaci a rozvoji údolí Kunratického potoka v úseku od krčského nádraží až do Braníka se dozvíte na setkání s představiteli radnice Prahy 4 a architekty v úterý 28. května od 18 hodin, kdy můžete projít těmito místy a přitom prodebatovat vizi Sportovního...

Staročeský jarmark v Praze 14

20. května 2024 ve 20:20

Tradiční staročeský jarmark plný zábavy a překvapení, ukázka historických řemesel a bohatý kulturní program ve farní zahradě v sobotu 25. května. Vstup zdarma.

Den s IZS: U dětí zvítězila hasičská pěna

20. května 2024 v 11:51

Profesionální a dobrovolní hasiči, policisté a záchranáři se o víkendu 18. května předvedli veřejnosti už podesáté na Dnu s IZS (Integrovaný záchranný systém). Akci pořádá městská část Radotín a zasloužilý hasič František Drož spolu se svou domovskou SDH...

Trhy na Slunečním náměstí se konají každé pondělí

20. května 2024 v 09:20

Na Sluneční náměstí v Nových Butovicích se vrátily tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost každé pondělí od 8 do 18 hodin nakoupit čerstvé zboží ve stáncích s ovocem, mléčnými a masnými výrobky, s uzeninami, rybami, zeleninou, pečivem, sladkostmi a nápoji, ale...

Květnový koncert Prahy 2 na Bastionu

20. května 2024 v 08:53

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě.

Další články
Nahoru