Trojská botanická zahrada obnovuje a posiluje včelstvo, úly se otevřou návštěvníkům
24. června 2022 12:17
„Včely do naší botanické zahrady patří. Jsou součástí celého cyklu života rostlin, se kterými se u nás návštěvníci mohou seznámit, a dá se říci, že díky včelám se lépe daří i našim sbírkám. Úly již v naší expozici Medonosných rostlin a včel byly, nicméně nyní osazujeme nové a obnovujeme včelstvo. Péči o včelstvo se chceme věnovat intenzivně. Pro návštěvníky i školy připravujeme vzdělávací aktivity, které se právě včelám, jejich životu i přínosu pro přírodu a společnost věnují,“ sdělil Bohumil Černý, trojské botanické zahrady.
Expozice je rozdělená na dva naučné okruhy. První se zaměřuje na způsoby opylování na jednotlivých stanovištích typických pro krajinu České republiky. Jedná se o rodinnou zahradu, vřesoviště, les, ovocný sad, pole a louku rozmístěné podél šestiúhelníkového chodníku, inspirovaného podobou včelího plástu.
Druhý okruh seznamuje pomocí interaktivních prvků návštěvníky s několika tématy ze života včel. Součástí expozice je i dřevěná stavba – domek včelaře, jehož interiér navržený Ondřejem Maškem se soustředí na pyl a opylování. Přibyla babiččina zahrádka a nově byl rozšířena „šalvějová louka“.
Ovocný sad zahrnuje i zapomenuté teplomilné druhy a odrůdy ovocných stromů, jako jsou mandloně, morušovníky či hruškojeřáb. Z tradičních českých odrůd jabloní lze zmínit například Královské z Jiříkova, Panenské české nebo Malinové holovousé.
Součástí expozice je pole medonosných rostlin, které se pěstují pro produkci jenodruhových medů v jižních oblastech Evropy. Interaktivní prvky zde jsou určené zejména nejmenším návštěvníkům a seznamují je se životem včel hravou formou.Expozici Medonosných rostlin a včel čekají další úpravy, nově tu vznikne například vodní plocha se sbírkou vrb.
Botanická zahrada rovněž připravuje nové vzdělávací programy zaměřené na včely, včelařství a medonosné rostliny, které budou určené jak školám, tak široké veřejnosti.