Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Trojská botanická zahrada láká na tisíce rozkvetlých tulipánů a narcisů
V expozici medonosných rostlin právě kvetou narcisy a tulipány. Foto: BZHMP

Trojská botanická zahrada láká na tisíce rozkvetlých tulipánů a narcisů

Ačkoliv počasí je ještě aprílové, botanická zahrada v Troji zve k jarní procházce. Ornamentální zahrada se probouzí do své barevné krásy, podél cest lze zahlédnout nádherné květy kamélií. V Japonské zahradě nakvétají azalky a rododendrony, rozvily se již také květy sakury. V expozici medonosných rostlin a včel mohou příchozí obdivovat lány narcisů a tulipánů.

Během podzimu zahradníci botanické zahrady nasázeli na 10 000 cibulí a expozice je tak právě nyní plná zářivých barev a vůní, které lákají nejen návštěvníky, ale i místní včely. Bude květen, a to je čas šeříků, které září v několika barvách na Stráni. 

Na Pivoňkové louce v Horní zahradě stále ještě kvetou magnolie. V lesních expozicích pak poutají pozornost blankytně modré květy pomněnkovců a pupkovců, září pestrá paleta anemonek a stále nechybí typické jarní květy prvosenek nebo škornic. 

Barvami hýří rovněž skleník Fata Morgana, kde se až do 21. května koná výstava tropických motýlů. Ve skleníku se zhruba z 5500 kukel, které postupně doputují do Prahy, vylíhnou krasavci několika desítek druhů – babočky, otakárci nebo noční martináči.

Návštěvníci zahrady si už současně mohou vychutnat vína ročníku 2022 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí sedm odrůdových vín a jedno cuvée.

Jedná se o výhradně suchý ročník, a to v případě jak bílých, tak růžových vín. Vinaři ze sv. Kláry opět připravili klaret z hroznů Rulandského modrého, které je vlajkovou lodí místní vinice. Aktuální ročník 2022 doplňuje červené Rulandské modré ročníku 2018 a 2019 a šumivá vína z odrůdy Rulandské modré a Modrý portugal.

V nabídce je také fortifikované víno Fortis Magna. Vína z Vinice sv. Kláry pravidelně získávají ocenění. Zájemci je mohou ochutnat a zakoupit v místní Vinotéce sv. Kláry, která se nachází v Ornamentální zahradě.

„Vinice sv. Kláry je pýchou naší botanické zahrady. Mohu říci, že jsme jednou z mála zahrad, která vlastní produkční vinohrad a nabízí kolekci vlastních vín. V květnu bývají velmi oblíbená růžová vína, která máme v nabídce hned ve dvou odrůdách, a tak bych rád pozval nejen na příjemnou májovou procházku, kterou lze stále ještě spojit s výstavou motýlů, ale současně i na posezení s lahodnou sklenkou,“ řekl Bohumil Černý, ředitel trojské botanické zahrady.


Autor: puc

Malá Strana září

Dnes v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

Dnes v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Dnes v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Dnes v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Dnes v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

Včera v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Komunitní centrum Kampa získalo dotace na péči o zeleň

19. září 2023 v 16:37

Radní Prahy 1 na svém úterním jednání schválili rozdělení financí z 2. kola dotačního programu v oblasti životního prostředí. Rozdělovalo se 286 000 korun.

Zaměstnanci magistrátu pomohli nemocné Verunce, vybrali téměř 57 tisíc korun

19. září 2023 v 15:16

Tříletá Verunka trpící vzácným nervosvalovým onemocněním obdržela v úterý od vedení hlavního města šek s finanční pomocí. Na pomoc Verunce přispívali zaměstnanci pražského magistrátu v rámci charitativní akce Run and Help, celkem přispěli 56 961 korun.

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Vedení Prahy 15 besedovalo s občany o Taškentu

19. září 2023 v 08:18

Zástupci vedení městské části Praha 15 se sešli v Hostivaři na besedě s občany, která proběhla v souvislosti s koncepční studií Centrum Nová Hostivař.

Hygienická stanice zve na Starou rychtu

19. září 2023 v 06:50

Den otevřených dveří pro veřejnost uspořádá ve čtvrtek 28. září od 9 do 15 hodin Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Nadace Kooperativy podpořila v grantovém řízení terapeutické služby

18. září 2023 ve 13:06

V České republice je dlouhodobý nedostatek odborných pracovníků v oblasti duševního zdraví dětí a jeho prevence. Nadace pojišťovny Kooperativa proto ve spolupráci s Českou asociací streetwork podpořila prostřednictvím grantového řízení psychoterapeutické služby pro klienty 21 nízkoprahových...

Praha 11 má přímo od farmářů ovoce a zeleninu

18. září 2023 ve 12:30

Členové Komunity podporovaného zemědělství v Praze 11 mají k dispozici ovoce, zeleninu, maso a sýry v biokvalitě přímo od výrobců. Za účastnický poplatek mohou odebírat sezonní produkty pěstované nebo chované s respektem k přírodě.  

Další články
Nahoru