Dnes Středa - oblacno 13°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 12°C
Středa 12. 6. 2024
Svátek má Antonie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Trojská botanická zahrada láká na tisíce rozkvetlých tulipánů a narcisů
V expozici medonosných rostlin právě kvetou narcisy a tulipány. Foto: BZHMP

Trojská botanická zahrada láká na tisíce rozkvetlých tulipánů a narcisů

Ačkoliv počasí je ještě aprílové, botanická zahrada v Troji zve k jarní procházce. Ornamentální zahrada se probouzí do své barevné krásy, podél cest lze zahlédnout nádherné květy kamélií. V Japonské zahradě nakvétají azalky a rododendrony, rozvily se již také květy sakury. V expozici medonosných rostlin a včel mohou příchozí obdivovat lány narcisů a tulipánů.

Během podzimu zahradníci botanické zahrady nasázeli na 10 000 cibulí a expozice je tak právě nyní plná zářivých barev a vůní, které lákají nejen návštěvníky, ale i místní včely. Bude květen, a to je čas šeříků, které září v několika barvách na Stráni. 

Na Pivoňkové louce v Horní zahradě stále ještě kvetou magnolie. V lesních expozicích pak poutají pozornost blankytně modré květy pomněnkovců a pupkovců, září pestrá paleta anemonek a stále nechybí typické jarní květy prvosenek nebo škornic. 

Barvami hýří rovněž skleník Fata Morgana, kde se až do 21. května koná výstava tropických motýlů. Ve skleníku se zhruba z 5500 kukel, které postupně doputují do Prahy, vylíhnou krasavci několika desítek druhů – babočky, otakárci nebo noční martináči.

Návštěvníci zahrady si už současně mohou vychutnat vína ročníku 2022 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí sedm odrůdových vín a jedno cuvée.

Jedná se o výhradně suchý ročník, a to v případě jak bílých, tak růžových vín. Vinaři ze sv. Kláry opět připravili klaret z hroznů Rulandského modrého, které je vlajkovou lodí místní vinice. Aktuální ročník 2022 doplňuje červené Rulandské modré ročníku 2018 a 2019 a šumivá vína z odrůdy Rulandské modré a Modrý portugal.

V nabídce je také fortifikované víno Fortis Magna. Vína z Vinice sv. Kláry pravidelně získávají ocenění. Zájemci je mohou ochutnat a zakoupit v místní Vinotéce sv. Kláry, která se nachází v Ornamentální zahradě.

„Vinice sv. Kláry je pýchou naší botanické zahrady. Mohu říci, že jsme jednou z mála zahrad, která vlastní produkční vinohrad a nabízí kolekci vlastních vín. V květnu bývají velmi oblíbená růžová vína, která máme v nabídce hned ve dvou odrůdách, a tak bych rád pozval nejen na příjemnou májovou procházku, kterou lze stále ještě spojit s výstavou motýlů, ale současně i na posezení s lahodnou sklenkou,“ řekl Bohumil Černý, ředitel trojské botanické zahrady.


Autor: puc

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

Dnes v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

Dnes v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

ZŠ Křimická přijme zaměstnance

Dnes v 09:24

Základní škola Křimická v Horních Měcholupech nabízí místo paní učitelce nebo panu učiteli 1. stupně. Nabízí možnost ubytování a třídnický příplatek 3 000 korun. Informovala o tom Praha 15 na svém facebookovém profilu. „Těšíme se také na asistenty/ky pedagoga,“ uvedla. Více informací lze získat na...

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

Dnes v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Zahradnictví Ďáblice slaví 100 let

Dnes v 07:20

V letošním roce slaví Zahradnictví Ďáblice 100 let od svého založení a v průběhu celého roku pořádá různé akce, při kterých zve i do jeho zázemí a arboreta.

Festival jak víno v Praze 3

Dnes v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Nahlédněte do útrob muzea i po setmění. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu

Dnes v 07:01

Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V rámci Pražské muzejní noci to ale možné bude – Národní zemědělské muzeum pro návštěvníky připravilo noční ponor do hlubin i historie muzea, komentovanou...

Komentovaná prohlídka výstavy o Františku Pláničkovi

10. června 2024 ve 12:16

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasankova se koná 25. června v 17:30. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

Devětkrát s devítkou: Art kvartet

10. června 2024 v 11:51

Čtvrtý koncert z cyklu koncertů Prahy 9 se koná 12. června. V Parku Přátelství na Proseku uslyšíte Art kvartet.

Baba: Pohled z výšky

10. června 2024 v 08:20

Vycházka v Praze 6 za slavnými vilami a architekty se koná v sobotu 15. června.

Poznejte historii dresů české fotbalové reprezentace

9. června 2024 ve 21:50

V jakých dresech se proháněli čeští fotbalisté, když slavili bronz v roce 2004, a v čem se budou prohánět na hřišti na letošním Euru? Podívat se můžete od 30. května do 15. června na výstavě historických dresů v nákupním centru Metropole Zličín, která se uskuteční u příležitosti třiceti let české...

Den s Policií ČR, vstup je zdarma

9. června 2024 v 10:59

V sobotu 15. června se mohou návštěvníci od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů. Návštěvníci budou mít příležitost si prohlédnout celý vozový park, nahlédnout do speciálního vozidla sloužícího k přepravě koní, nebo štábního vozidla Speciální...

Výstavu věnovanou generálmajorovi Josefu Dudovi vytvořili studenti z Prahy 6

9. června 2024 v 10:54

Studenti z Gymnázia Jana Keplera vytvořili v ulici Hládkov výstavu věnovanou generálmajorovi Josefu Dudovi. Před čtyřmi roky byla u vstupu do školy k poctě tohoto slavného absolventa instalována pamětní deska.

Studenti Pražské konzervatoře vystoupí v Kyjích

9. června 2024 v 08:19

Komorní orchestr Pražské konzervatoře tvoří studenti 2. a 3. ročníků školy oddělení smyčcových nástrojů. Vedle barokního a symfonického orchestru je jedním ze tří výstavních těles této významné instituce.

Další články
Nahoru