dnes
Pátek - zatazeno
25°C
zítra
Sobota - oblacno
31°C
pozítří
Neděle - oblacno
30°C
Trojmezí. Praha ukázala na lokalitu, kde by mohly vzniknout domy s dostupným bydlením
Trojmezí láká developery již spoustu let. Foto: Petr Vilgus / Vikimedia Commons

Trojmezí. Praha ukázala na lokalitu, kde by mohly vzniknout domy s dostupným bydlením

Na Trojmezí mezi Prahou 10, 11 a 15 by mohly vzniknout domy s takzvaným dostupným bydlením. Trojmezí včera vybrali z čtveřice vytipovaných pozemků pražští radní. Byty mají sloužit mladým rodinám, seniorům nebo učitelům či policistům. Magistrát zpracuje ekonomicko-technickou a právní analýzu a začne připravovat výkupy pozemků od soukromých vlastníků. Proti záměru se postavili zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), kteří v Praze vládnou s ANO a ČSSD. Proti výstavbě v minulosti protestovali místní obyvatelé.

„Vývoj posledních let nám jasně ukázal, že rozprodej bytového i pozemkového fondu hlavního města i jednotlivých městských částí nebyl krok správným směrem. Město potřebuje vlastní dostupné byty, které může za zvýhodněných podmínek dávat k dispozici těm, kteří nejsou schopní zaplatit běžný komerční nájem. Takových bytů nám chybí tisíce a s výstavbou není na co čekat,“ zdůvodňuje záměr radní pro správu majetku a majetkové podíly Karel Grabein Procházka (ANO). Dostupné bydlení je podle něj pro pražský magistrát důležitým tématem. 

Dostupné bydlení by mělo sloužit primárně mladým rodinám, seniorům, zdravotně znevýhodněným osobám a také zaměstnancům, které město nutně potřebuje, ale nedokáže je dostatečně zaplatit. Tedy hasičům, zdravotním sestrám, učitelům či policistům.

Do finálového výběru se dostaly celkem čtyři lokality, v nichž má Praha již dnes určitý majetkový podíl. Jako úplně nejvhodnější se ukázaly rozsáhlé pozemky v sousedících městských částech Praha 10, Praha 11 a Praha 15, které jsou známé pod jménem Trojmezí. Jedná se o území o rozloze přibližně milionu metrů čtverečních. Již dnes město vlastní více než 40 procent této plochy.  

„Jedná se o naneštěstí nevyužívané a zanedbané území, které má ale zároveň dobrou dopravní dostupnost a ohromný potenciál pro vznik nových zelených ploch, sportovišť a dalších nezbytných míst pro zdravé a atraktivní město,“ říká dále radní Procházka. Odbor hospodaření s majetkem nyní zpracuje ekonomicko-technickou a právní analýzu a začne pracovat na přípravě výkupu pozemků, které v této lokalitě město nevlastní.

Cílem využití nově získaných pozemků nebude výstavba solitérních domů, ale naopak moderního urbanistického celku, který vedle bydlení zajistí také dostatečnou občanskou vybavenost, rozsáhlé zelené plochy a sportoviště i dobré dopravní napojení. Nově vzniklý veřejný prostor by tak podle Procházky sloužil nejen obyvatelům dostupných bytů, ale také všem obyvatelům v okolí.  

Za špatný označila záměr náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojmezí). Je podle ní v rozporu s chystaným Metropolitním plánem i zásadami územního rozvoje. Město by dle ní mělo pozemky vykoupit, sjednotit a zachovat zde zeleň.

Snaha zastavět Trojmezí se objevila již v letech 2006 až 2010, pokoušelo se o to několik developerských firem. Proti se tehdy postavili místní a posléze jednotlivé radnice a magistrát.

O zamýšlené výstavbě jednali radní i v říjnu 2015, kdy zamítli návrh změny využití několika pozemků, na nichž chtěl developer vybudovat domy, obchody, školy a kulturně-rekreační objekty.


Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

Včera v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru