dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - skorojasno
4°C
pozítří
Sobota - oblacno
2°C
Trojmezí. Praha ukázala na lokalitu, kde by mohly vzniknout domy s dostupným bydlením
Trojmezí láká developery již spoustu let. Foto: Petr Vilgus / Vikimedia Commons

Trojmezí. Praha ukázala na lokalitu, kde by mohly vzniknout domy s dostupným bydlením

Na Trojmezí mezi Prahou 10, 11 a 15 by mohly vzniknout domy s takzvaným dostupným bydlením. Trojmezí včera vybrali z čtveřice vytipovaných pozemků pražští radní. Byty mají sloužit mladým rodinám, seniorům nebo učitelům či policistům. Magistrát zpracuje ekonomicko-technickou a právní analýzu a začne připravovat výkupy pozemků od soukromých vlastníků. Proti záměru se postavili zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), kteří v Praze vládnou s ANO a ČSSD. Proti výstavbě v minulosti protestovali místní obyvatelé.

„Vývoj posledních let nám jasně ukázal, že rozprodej bytového i pozemkového fondu hlavního města i jednotlivých městských částí nebyl krok správným směrem. Město potřebuje vlastní dostupné byty, které může za zvýhodněných podmínek dávat k dispozici těm, kteří nejsou schopní zaplatit běžný komerční nájem. Takových bytů nám chybí tisíce a s výstavbou není na co čekat,“ zdůvodňuje záměr radní pro správu majetku a majetkové podíly Karel Grabein Procházka (ANO). Dostupné bydlení je podle něj pro pražský magistrát důležitým tématem. 

Dostupné bydlení by mělo sloužit primárně mladým rodinám, seniorům, zdravotně znevýhodněným osobám a také zaměstnancům, které město nutně potřebuje, ale nedokáže je dostatečně zaplatit. Tedy hasičům, zdravotním sestrám, učitelům či policistům.

Do finálového výběru se dostaly celkem čtyři lokality, v nichž má Praha již dnes určitý majetkový podíl. Jako úplně nejvhodnější se ukázaly rozsáhlé pozemky v sousedících městských částech Praha 10, Praha 11 a Praha 15, které jsou známé pod jménem Trojmezí. Jedná se o území o rozloze přibližně milionu metrů čtverečních. Již dnes město vlastní více než 40 procent této plochy.  

„Jedná se o naneštěstí nevyužívané a zanedbané území, které má ale zároveň dobrou dopravní dostupnost a ohromný potenciál pro vznik nových zelených ploch, sportovišť a dalších nezbytných míst pro zdravé a atraktivní město,“ říká dále radní Procházka. Odbor hospodaření s majetkem nyní zpracuje ekonomicko-technickou a právní analýzu a začne pracovat na přípravě výkupu pozemků, které v této lokalitě město nevlastní.

Cílem využití nově získaných pozemků nebude výstavba solitérních domů, ale naopak moderního urbanistického celku, který vedle bydlení zajistí také dostatečnou občanskou vybavenost, rozsáhlé zelené plochy a sportoviště i dobré dopravní napojení. Nově vzniklý veřejný prostor by tak podle Procházky sloužil nejen obyvatelům dostupných bytů, ale také všem obyvatelům v okolí.  

Za špatný označila záměr náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojmezí). Je podle ní v rozporu s chystaným Metropolitním plánem i zásadami územního rozvoje. Město by dle ní mělo pozemky vykoupit, sjednotit a zachovat zde zeleň.

Snaha zastavět Trojmezí se objevila již v letech 2006 až 2010, pokoušelo se o to několik developerských firem. Proti se tehdy postavili místní a posléze jednotlivé radnice a magistrát.

O zamýšlené výstavbě jednali radní i v říjnu 2015, kdy zamítli návrh změny využití několika pozemků, na nichž chtěl developer vybudovat domy, obchody, školy a kulturně-rekreační objekty.


Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru