Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Trojdomí v Praze 6 by se pro dům seniorů mělo opravit podle návrhu Škarda architekti
Dům na rohu Zikovy a Šolínovy bude opět sloužit seniorům. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons

Trojdomí v Praze 6 by se pro dům seniorů mělo opravit podle návrhu Škarda architekti

Domy v ulici Šolínova v Praze 6 by měly být pro potřeby Domova pro seniory (DPS) Elišky Purkyňové upravené podle návrhu ateliéru Škarda architekti. Návrh vyhrál architektonickou soutěž, kterou loni vyhlásil pražský magistrát prostřednictvím své organizace. Rekonstrukce objektu by podle zástupců metropole mohla být dokončena na přelomu let 2024 a 2025. ČTK to sdělili zástupci Prahy a ředitelka DPS Elišky Purkyňové Eva Kalhousová. Nyní je objekt u Vítězného náměstí nevyužívaný.

Objekt by se po rekonstrukci měl proměnit na centrum služeb určených zvláště pro seniory, jak uvedla radní hlavního města Milena Johnová (Praha Sobě). V opravených prostorách by tak mělo vzniknout mimo jiné pobytové zařízení pro seniory, domov se zvláštním režimem a prostory pro odlehčovací služby.

V objektu budou ordinace lékaře, lékárna, kavárna a sál pro kulturní akce. Johnová už dříve uvedla, že cena za proměnu neobývaného domu se odhaduje na 550 milionů korun.

Architektonická soutěž na budoucí podobu domů byla vyhlášená loni v červnu a byla dvoukolová. Vítězný návrh vybrala porota, v níž zasedli mimo jiné architekti Pavel Hnilička, Lenka Burgerová, Pavel Nasadil a Marek Tichý. Předsedou poroty soutěže byl právní poradce České komory architektů (ČKA) Jiří Plos.

Budovy u Vítězného náměstí byly postaveny v letech 1922 až 1924. Tehdy se využívaly pro ubytování opuštěných lidí a lidí bez rodin. Následně v nich sídlil domov pro seniory.

V roce 2013 se ale kvůli špatnému stavu domů DPS Elišky Purkyňové přestěhoval do Břevnova. Praha 6 původně zamýšlela trojdomí opravit a provozovat na své náklady, nakonec se na spolupráci domluvila s pražským magistrátem.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru