Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Trojdomí v Praze 6 by se pro dům seniorů mělo opravit podle návrhu Škarda architekti
Dům na rohu Zikovy a Šolínovy bude opět sloužit seniorům. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons

Trojdomí v Praze 6 by se pro dům seniorů mělo opravit podle návrhu Škarda architekti

Domy v ulici Šolínova v Praze 6 by měly být pro potřeby Domova pro seniory (DPS) Elišky Purkyňové upravené podle návrhu ateliéru Škarda architekti. Návrh vyhrál architektonickou soutěž, kterou loni vyhlásil pražský magistrát prostřednictvím své organizace. Rekonstrukce objektu by podle zástupců metropole mohla být dokončena na přelomu let 2024 a 2025. ČTK to sdělili zástupci Prahy a ředitelka DPS Elišky Purkyňové Eva Kalhousová. Nyní je objekt u Vítězného náměstí nevyužívaný.

Objekt by se po rekonstrukci měl proměnit na centrum služeb určených zvláště pro seniory, jak uvedla radní hlavního města Milena Johnová (Praha Sobě). V opravených prostorách by tak mělo vzniknout mimo jiné pobytové zařízení pro seniory, domov se zvláštním režimem a prostory pro odlehčovací služby.

V objektu budou ordinace lékaře, lékárna, kavárna a sál pro kulturní akce. Johnová už dříve uvedla, že cena za proměnu neobývaného domu se odhaduje na 550 milionů korun.

Architektonická soutěž na budoucí podobu domů byla vyhlášená loni v červnu a byla dvoukolová. Vítězný návrh vybrala porota, v níž zasedli mimo jiné architekti Pavel Hnilička, Lenka Burgerová, Pavel Nasadil a Marek Tichý. Předsedou poroty soutěže byl právní poradce České komory architektů (ČKA) Jiří Plos.

Budovy u Vítězného náměstí byly postaveny v letech 1922 až 1924. Tehdy se využívaly pro ubytování opuštěných lidí a lidí bez rodin. Následně v nich sídlil domov pro seniory.

V roce 2013 se ale kvůli špatnému stavu domů DPS Elišky Purkyňové přestěhoval do Břevnova. Praha 6 původně zamýšlela trojdomí opravit a provozovat na své náklady, nakonec se na spolupráci domluvila s pražským magistrátem.


Autor: ČTK

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru