Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 16°C
Čtvrtek 20. 6. 2024
Svátek má Květa
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Troja: Zámek a labyrint

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

GHMP zámek využívá ke kulturním, výstavním a vzdělávacím účelům. Tyto aktivity nově doplňuje projekt Labyrint, jehož cílem je z areálu zámku a zahrady vytvořit místo setkávání a odpočinku, aktivního trávení volného času, vzdělávání a zábavy napříč generacemi.

„Chceme přiblížit baroko a jeho kouzlo i relevanci dnešnímu publiku. Usilujeme rovněž o nové formy spolupráce jako příklad aktivního uvažování o možném využití kulturního dědictví, kterému je věnována maximální péče z hlediska ochrany, ale které je zároveň využíváno kreativním a inovativním způsobem,” uvedla iniciátorka projektu Helena Musilová, náměstkyně pro odbornou činnost a vedoucí oddělení sbírek GHMP.

V nové sezóně 2024 GHMP připravuje v rámci projektu Labyrint několik programových aktivit, jejichž společným jmenovatelem jsou témata související s barokem a barokní kompozicí, ale i sbližování umění, přírodní krajiny a životního prostředí v souvislosti s aktuálními společenskými tématy. S novou sezonou rovněž vzniká také nová vizuální identita a navigační systém, jehož autory jsou grafické studio Anymade a Jakub Pollag ze zeitgeist.limited.

Tyto aktivity navazují na projekt Bio Troja a sérii pilotních projektů zaměřených na jedinečný charakter této barokní památky, ale i na situaci kolem životního prostředí a změn klimatu. Záměrem celého konceptu je rozvíjet tématiku uvědomělé ochrany památek, kulturního dědictví, udržitelnosti ve městě i smysluplného trávení volného času.

Program:
Víkend otevřených zahrad
Loutky bez hranic: Včely
Zahrada Zámku Troja / Labyrint
9. 6., 13–18 h

Ve spolupráci s nezávislým divadelním uskupením Loutky bez hranic pro vás u příležitosti Víkendu otevřených zahrad přinášíme interaktivní výtvarně-divadelní instalaci Včely o fascinujícím světě společenství včel medonosných, které připravil divadelní spolek Loutky bez hranic. Nevšední zážitek je určen pro rodiny s dětmi, žáky, studenty, dospělé, jinými slovy pro všechny, kteří se zajímají o včely a přírodu kolem nás. 

Dance Well v zahradách Zámku Troja
4. 6., 16.30

V rámci festivalu TANEC PRAHA 2024 vás zveme na otevřenou lekci mezinárodního projektu Dance Well do areálu Zámku Troja. V rámci projektu Dance Well pořádá Tanec Praha pravidelná setkání s tancem určená nejen těm, kterým vstoupila do života Parkinsonova choroba či jiné pohybové omezení. Lekce jsou pro všechny, kterým leží na srdci péče o sebe i společenskou soudržnost. Setkání vedená týmem speciálně vyškolených profesionálních umělců se konají každé úterý v nedivadelních inspirativních prostorách. Jejich cílem je stimulování nejen těla, ale i mysli.

Triomphez
Veselé chvíle
Zámek Troja / Císařský sál
19. a 20.5., 20.30
16. a 17.6., 21.00
22. a 23.9., 20.30

Triomphez je třetí hudebně-divadelní projekt sboru Veselé chvíle (DAMU) inspirovaný barokní epochou, který pro letní sezónu Zámku Troja připravily režisérka Anna Datiashvili a sbormistryně Veronika Holcová. Sbor Veselé chvíle pracuje s prvky barokní hudby a divadla, a snaží se neobvykle aplikovat tyto principy na formát sborového tělesa a zpěvu. To vše s důrazem na site-specific tvorbu v barokním prostoru, kterým je Císařský sál Zámku Troja. Repertoár zahrnuje díla autorů jako Georg Friedrich Händel, Johann Sebastian Bach nebo Jean-Baptiste Lully.

Jóga v zahradě Zámku Troja
20. 6., 7.30
27. 6., 16.00 s hlídáním dětí od 6 let
11. 7., 7.30
18. 7., 16.00 s hlídáním dětí od 6 let
25. 7., 18.00

Lekce jógy uprostřed barokní zahrady zahájíme 20. června ku příležitosti vítání slunce během nejdelšího dne v roce, na letní slunovrat a zároveň tak o den dříve oslavíme mezinárodní den jógy. Nachystali jsme pro vás v průběhu června a července dvě ranní lekce, dvě odpolední i s hlídáním pro děti od 6 let v kreativní dílně eko-ateliér a jednu devadesátiminutovou lekci od 18 hodin. Lekcemi vás provede zkušená lektorka Klára Janíčková ze studia Yoga4Yogi.

Opulence
9. 7., 18.00
30. 7., 18.00
20. 8., 18.00

Série tří hudebních eventů s názvem Opulence, odkazující na hedonismus a velikášství, které se prolíná v umění od baroka až po současnost, proběhne během tří letních večerů v areálu Zámku Troja ve spolupráci GHMP a Radia Wave. První set se bude věnovat velkoleposti současného popu a boji za rovná práva, druhý bude zkoumat propojení baroka a rapové kultury a třetí se zaměří na hojivou sílu varhanního zvuku. Těšit se můžete na koncerty a tematické debaty se zajímavými hosty.Autoři: Alo, TZ

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

Dnes ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

České mozky léčí svět

Dnes v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Happening na Patnáctce na Veronském náměstí

Dnes v 06:15

Akce na Veronském náměstí se koná 20. června od 13 hodin.

Vítání léta na Sulické 2024

Včera ve 14:08

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická zve na akci pro malé i velké. Děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu, chybět nebude dětský koutek, malování na obličej a vrací se oblíbená škola klaunů.

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

Včera v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Den pro zdraví

Včera v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

18. června 2024 v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

18. června 2024 v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

18. června 2024 v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Letní kino Jezerka: Obrazy pražské periferie

17. června 2024 v 10:53

Spolek Probuďme Nusle přináší ve čtvrtek 20. června první letošní promítání v Altánu. Od 20:20 hodin uvidíte dokumentární film Obrazy pražské periferie, ztvárněným místním umělcem Josefem Císařovským. S mistrem bude po promítání vedena debata.

Praha 14 zprovozní v ulici Bratří Venclíků nový odbor dopravních přestupků

17. června 2024 v 09:42

Dopravní přestupky dosud řešil pražský magistrát, avšak od 1. července je budou mít na starosti radnice. Důvodem změny je novela silničního zákona. Na Praze 14 proto vznikl zcela nový odbor dopravních přestupků, který bude sídlit na adrese Bratří Venclíků 1070/2. Informovala o tom tajemnice ÚMČ...

Džbán Park je letos na větší ploše a s několika změnami

17. června 2024 v 09:11

Od začátku června funguje na jižním břehu vodní nádrže Džbán odpočinková plocha Džbán Park. Oproti loňskému roku nabízí větší plochu pro rekreaci a došlo k několika dalším změnám, které mají přinést více komfortu.

Praha 1 chystá interaktivní mapu občanské vybavenosti

17. června 2024 v 08:58

Praha 1 připravuje interaktivní mapu občanské vybavenosti na území městské části. Digitální online nástroj umožní vyhledávat a zobrazovat informace o konkrétních místech. O podrobnostech v červnovém vydání zpravodajsko-publicistického magazínu Jedna informoval radní Karel Grabein...

Další články
Nahoru