dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Trocha romantiky neuškodí: v libeňském parku vznikne pikniková louka se zurčícími potůčky
Thomayerovy sady. Foto: prahazelena.cz

Trocha romantiky neuškodí: v libeňském parku vznikne pikniková louka se zurčícími potůčky

Radnice MČ Praha 8 zrevitalizuje louku v Thomayerových sadech. Vznikne zde relaxační plocha vhodná pro pikniky, vyžití rodin s dětmi i lehké sportovní aktivity. Projekt pamatuje i na umístění pítka, objekt veřejných záchodků či posezení u prameniště. Práce budou zahájeny na jaře a potrvají až do podzimu. Náklady jsou odhadovány na šest milionů korun. Výběrové řízení teprve proběhne.

Pikniky v Praze 8

Pořádání pikniků je v současnosti možné v Karlíně v Kaizlových sadech a do budoucna bude reálné i v parku na náměstí dr. Holého. Zde by se s přestavbou mělo začít letos na jaře.

Prostor v Thomayerových sadech v těsné blízkosti vltavské zátoky se již brzy dočká rozsáhlé proměny. Cílem revitalizace je zpříjemnění pobytu na louce a hřišti se zachováním přírodního charakteru „dolní louky“. Ta je občany Prahy 8 hojně navštěvována.

„Chceme zde vytvořit klidné místo pro odpočinek, čemuž pomůže i vložení mlatové promenádní pěšiny do prostoru louky. Ta umožní nerušený pohyb a pobyt mimo hlavní pěší a cyklistický tah,“ prohlásil starosta Prahy 8 Jiří Janků. Práce mají začít letos na jaře a potrvají až do podzimu.

Obnova počítá s funkčním rozdělením do tří ploch, které zahrnou dětské hřiště, louku a odpočinkovou část. Plocha bude dotvořena jednoduchými prvky, zejména mobiliářem v podobě klasických laviček s opěradly, piknikovými stoly a neformálními dřevěnými odpočinkovými platy rozmístěnými v zadní části louky. Důraz se klade na ponechání co největší travnaté plochy, která bude oseta speciálním travním semenem.

Vodní hra s pumpou a dřevěnými korýtky

Stávající dětské hřiště se rozšíří a nově vybaví herními prvky přírodního vzhledu, určenými pro věkové kategorie tři až patnáct let. Hřiště bude celé oplocené včetně travnatých ploch. Jednotná písková dopadová zóna pro všechny herní prvky s vloženými travnatými ostrovy umožní různé druhy her.

Atraktivním herním prvkem se stane vodní hra s pumpou a dřevěnými korýtky, kudy voda bude protékat. Hřiště bude navíc vybaveno lavičkami a piknikovými sestavami, takže se prostor stane místem, kde bude možné strávit celé odpoledne. Součástí úprav proto bude i nové pítko a objekt veřejných WC.

V louce samotné se využijí prameny, které se tam přirozeně vyskytují. Voda bude svedena do nového prameniště na úpatí svahu a prostor bude dotvořen tak, aby zde bylo možné posedět na stupních a vnímat tekoucí vodu zblízka.

Stávající pramen u vrby se ponechá a bude i nadále volně protékat loukou. „Prameny vnímáme jako velkou hodnotu místa, čistá voda vybízí k pokoře. Součástí obnovy bude také výsadba listnatých stromů a kompletní rekonstrukce trávníku,“ dodal Janků.


Další články
Nahoru