dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Pražský život

Trmalova vila v Praze 10 nabízí poučení i zábavu

Sedm desetiletí po smrti svého prvního majitele Františka Trmala se stejnojmenná vila v pražských Strašnicích znovu ocitá v centru kulturního dění. Začátkem června v ní byla slavnostně otevřena stálá expozice věnovaná „duchovnímu otci“ stavby, architektu Janu Kotěrovi. Uměleckoprůmyslové muzeum zapůjčilo soubor nábytku, jež Kotěra v prvních dvou dekádách minulého století vytvořil pro byty významných pražských rodin. Vila však nabízí i v tomto roce další zajímavý program a vyžití.

„Jsme nesmírně hrdí na osobnosti, které v minulosti působily na území Prahy 10. Jan Kotěra je jedním z těch, kteří tu zanechali nesmazatelnou stopu, a považujeme nejen za povinnost, ale především za čest starat se o jeho dílo a spoluutvářet tak kulturní tradice naší městské části,“ řekl radní pro územní rozvoj Bohumil Zoufalík.

Jedná se o první rodinný dům navržený Kotěrou v Praze, který si u něj objednal František Trmal, ministerský inspektor obchodního školství. V roce 1990 vilu z majetku státu získala Praha 10, která ji nechala citlivě opravit a zpřístupnit veřejnosti. Po loňské rekonstrukci dřevěných prvků objekt i nadále slouží jako muzeum a Kotěrovo centrum, známé jako studijní zařízení pro badatele v oblasti architektury a umění.

V rámci svých dalších letošních aktivit Kotěrovo centrum připravilo zajímavé programy pro školy, ale i další zájemce věnované například rodinným domům a vilám slavných pražských architektů a osobností, sídlům pražských erbovních pánů, pražským usedlostem či tajemným domů a stavbám.

Za povšimnutí nepochybně stojí také cyklus připravený v tomto roce, nazvaný Rok osobností a památek Prahy 10, který v širších souvislostech představuje mimo jiné Karla Čapka, Vladimíra Holana či Otu Pavla, doplněný o velké množství přednášek a besed.

Trmalova vila již léta nabízí i možnost konání svatebních obřadů a slavností, konají se zde oslavy Dne dětí, vinobraní, oslavy Sv. Martina či adventní koncert.  Od června do září je rovněž návštěvníkům nově zpřístupněna k posezení, odpočinku i hrám zahrada patřící k této zajímavé nemovitosti.  


Další články
Nahoru