dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Tříměsíční trojčata vzácného levharta se mají k světu
Měsíční trojčata levharta mandžuského, foto: Tomáš Adamec / Zoo Praha

Tříměsíční trojčata vzácného levharta se mají k světu

Pražská zoo odchovala trojčata levharta mandžuského, vzácná koťata kriticky ohrožené šelmy se v Praze narodila po 13 letech. Malí levharti přišli na svět už koncem listopadu, zoo o jejich odchovu informovala až nyní.

Návštěvníci si mláďata budou moci prohlédnout za měsíc. Dva samci a jedna levhartí samička jsou potomky tříleté Khanky a čtyřletého Kirina. Jejich odchov se podařil po třinácti letech a proběhl bez problémů. S ohledem na vzácnost přírůstku byla samice i se svými mláďaty umístěna v chovném zázemí expozice.

„Khanka se ukázala jako pečlivá matka, o svá koťata se hned od porodu začala velmi dobře starat,“ uvedl Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha. Levhartí mláďata přišla na svět na konci listopadu 2013. V lednu začala opouštět porodní box a dnes již nárazově vylézají do venkovních prostor.

levhart-mandzusky-nahled

Jedno z mláďat s matkou Khankou

Zhruba do měsíce se koťata ukážou návštěvníkům ve výběhu levhartů v horní části zoologické zahrady. Zde je nyní k vidění jejich otec, samec Kirin, který se zde střídá se s poslední pražskou samicí levhartů mandžuských, Betynou.

Levhart mandžuský je jednou z nejohroženějších velkých koček, IUCN odhaduje jejich počet v divočině zhruba na 30. V přírodě se tento poddruh levharta skvrnitého vyskytuje pouze na pomezí Ruska, Číny a Severní Koreje. Chov v zoologických zahradách je proto mimořádně důležitý.

Pražská zoo chová i levharta jávského. V divočině tohoto ostrova zbývá podle některých údajů méně než 100 jedinců. Podobně jako další levharti, také levhart jávský je nesmírně přizpůsobivý a dovede přežít v otevřené křovité krajině i hustém pralese.


Další články
Nahoru