Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Trigema podala žalobu na vedení Prahy 12 kvůli plánovaným věžákům na Kamýku
V místech, kde se ulice Durychova (uprostřed) stáčí do ulice U Kamýku, chce developer postavit dva věžáky zvané Bytový dům Kamýk. Vizualizace: Trigema

Trigema podala žalobu na vedení Prahy 12 kvůli plánovaným věžákům na Kamýku

Investiční skupina Trigema podala žalobu na radní Prahy 12, kteří odmítli i přepracovaný projekt k plánovaným bytovým domům Kamýk. Ty chce Trigema stavět ve Vosátkově ulici a podle nového návrhu by budovy měly mít devět a 15 pater. Podle vedení Prahy 12 se stále jedná o předimenzovanou stavbu, která by zhoršila v okolí dopravní situaci i kvalitu života. Podle Trigemy jsou ale navržené domy v souladu s územním plánem a argumenty radních jsou nerelevantní.

Do konce roku chce Trigema začít s demolicí stávajícího objektu nákupního centra, který nyní stojí na pozemku, kde chce developer stavět. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Trigema Petra Martínková. Proti výstavbě se kromě radnice postavili v petici také obyvatelé Kamýku.

Rada Prahy 12 stavbu svým usnesením odmítla v srpnu. Místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (BEZPP/Piráti s podporou Zelených) tehdy uvedla, že trvá předimenzovanost navrženého objektu ve srovnání s okolní zástavbou, hrozí úbytek parkovacích stání pro místní obyvatele a v místě navrženého projektu bude chybět občanská vybavenost.

Podle místostarosty Prahy 12 Petra Šuly (TOP 09) stavba není v souladu se stabilizovaným územím. Nesouhlasné stanovisko radnice vůči projektu zvanému Dvě věže potvrdilo na konci září i zastupitelstvo Prahy 12, když podpořilo petici občanů proti výstavbě.

Trigema argumenty radních odmítá. „Městská část Praha 12 o nás stále šíří nepravdivé informace, falešně nás obviňuje z protiprávního jednání, a tím nám znemožňuje předložit projekt k odbornému posouzení stavebním úřadem. Proto jsme v neděli 3. října odeslali na Městský soud v Praze ostrou žalobu na Městskou část Prahy 12 adresovanou fakticky vůči radním Prahy 12, kteří aktivně hlasovali proti projektu Bytového domu Kamýk," sdělila Martínková.

Podání žaloby předcházela předžalobní výzva, kterou Trigema vedení Prahy 12 zaslala 17. září. Místostarosta Šula následně v tiskové zprávě uvedl, že bude radnice s developerem jednat o dalších úpravách projektu. Podle Martinkové ale Trigemu nikdo z vedení radnice Prahy 12 dosud nekontaktoval.

Trigema nyní podle své mluvčí požaduje zrušení zamítavého usnesení rady k Bytovému domu Kamýk, omluvu a náhradu škody ve výši nákladů na úrokovou službu za týden, který uplynul mezi prvním jednáním rady po zaslání předžalobní výzvy a podáním žaloby.

Martínková dodala, že pokud by měl být v budoucnu celý projekt zmařen, bude Trigema žádat i náhradu škody, která by odpovídala celkovým nákladům projektu. Tu nyní Trigema odhaduje asi na 160 milionů korun.

Místostarostka Tylová dnes pro ČTK uvedla, že Praha 12 pokládá žalobu za zásah do práv městské části na samosprávu a ochranu veřejného zájmu vlastních obyvatel. Zároveň se ohradila proti tvrzení společnosti, že radnice pro vyjádření k nové verzi záměru neměla potřebné informace, jak Trigema zmínila v předžalobní výzvě.

„Městská část získala popis projektu oficiálně od dotčených orgánů, které Trigema požádala o stanovisko k aktualizovanému projektu. Tento popis počtu navrhovaných podlaží, bytů i parkovacích míst a další parametry jsou dostatečné pro vyslovení názoru rady, zda se jedná o stavbu předimenzovanou či nikoli," uvedla místostarostka.

Rovněž Tylová odmítla to, že by radnice obvinila společnost Trigema z protiprávního jednání a že jí brání předložit projekt k odbornému posouzení stavebnímu odboru.

Trigema koupila objekt původního nízkopodlažního obchodního centra v roce 2018 s cílem jej zbourat a postavit na jeho místě dva moderní bytové domy s obchodním parterem. Věže měly původně mít 18 a 14 nadzemních pater. Návrh ale nedostal od úřadů potřebná povolení, a proto doznal změn. Nyní mají plánované objekty mít devět a 15 pater, v nichž by měly být byty asi pro 300 obyvatel. K nim jsou projektované třípodlažní podzemní garáže.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru