dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Svátek vinařů doprovodí balkánské vypalovačky. V kroji je vstup zdarma
Program zpestří seminář bulharských tanců pro začátečníky. Foto: zaedno.org

Svátek vinařů doprovodí balkánské vypalovačky. V kroji je vstup zdarma

V pátek 13. února od 18 hodin se v sále Paláce Casa Gelmi uskuteční již třináctý ročník jedné z největších balkánských slavností, konaných pravidelně v Praze – osobitý svátek vinařů Trifon Zarezan.

Během bujarého večera budou hosté moci ochutnat proslulé odrůdy bulharských vín a pochutiny typické pro balkánskou obřadní tabuli. Na pódiu i pod ním vystoupí několik okrojovaných souborů z ČR i ze samotného Bulharska, které představí živou bulharskou hudbu a tanec. Následovat bude koncert kapely Mr. Loco, jež publikum rozproudí balkánskými vypalovačkami.

Program letos zpestří také přípravný seminář bulharských tanců pro začátečníky a mírně pokročilé, workshop určený dětským návštěvníkům a kurz vaření pro ctitele kulinárních delikates z Balkánského poloostrova.

V Bulharsku oblíbený svátek sv. Trifona má své kořeny až ve starověké Thrákii, jejíž obyvatelé platili za obratné válečníky, nadané klenotníky, ale především za milovníky krás života. K jejich hudbě vzhlíželi s obdivem i antičtí Řekové a ne náhodou byl nejuctívanějším hudebníkem starověku právě Thrák – bájný Orfeus. Thrákové vynikali i náklonností k vínu, které proti zvyklostem neředili vodou. Bulhaři po svých předchůdcích Thrácích mnohé zdědili.

Bezesporu vášnivé zaujetí pro temperamentní hudbu a tanec a také zálibu v dobrém jídle a pití. Původní thrácké ceremonie dostaly křesťanský háv, a tak se zrodil i kult sv. Trifona Zarezana. Trifon je patronem vína a všech vinařů. Na jeho svátek, jenž připadá na 14. února, začíná oficiálně vinařský rok obřadním řezáním vinné révy.

Jiskřivé víno teče proudem a oslava zpravidla vrcholí výběrem cara Trifona – nejzdatnějšího ze všech pijáků, jehož hlavní starostí je zajistit všem hojnost lahodného moku po celý následující rok! Svého cara pozná i publikum pražského trifonovského večera. Nedosedne nakonec révová korunka, určená výhradně pro cara Trifona, právě na vaší hlavu?

Folklorní večer Trifon Zarezan: 13. února v 18 hodin, Palác Casa Gelmi, Korunní 926/30, Praha 2, vstupné 150 korun.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru