dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Třídírna odpadu v blízkosti domů? V  Satalicích bude společně s volbami probíhat referendum
Ilustrační foto: archiv

Třídírna odpadu v blízkosti domů? V Satalicích bude společně s volbami probíhat referendum

Zastupitelstvo městské části Praha-Satalice schválilo vyhlášení místního referenda, jehož tématem je nová výstavba či rozšíření stávajících zařízení k nakládání s odpadem v katastru obce. Hlasování se uskuteční společně s komunálními volbami ve dnech 10. a 11. října.

Návrh na vyhlášení místního referenda společně s podpisy poloviny obyvatel Satalic předložil spolek Občané Satalic za udržení životního prostředí v reakci na záměr investora vybudovat velkokapacitní třídírnu odpadu v bezprostřední blízkosti obytné zóny.

I díky nesouhlasu občanů společnost letos na jaře od svého plánu ustoupila. Nelze však vyloučit, že se v dohledné době k tomuto, byť upravenému, záměru opět vrátí.

„Náš spolek rozhodně podporuje ekologické nakládání s odpady. Považujeme však za nepřípustné, aby třídírna odpadů pro polovinu Prahy stála pouhých sto metrů od rodinných domků. Navíc by v Satalicích došlo k rapidnímu nárůstu nákladní dopravy v blízkosti základní školy,“ říká jednatel spolku Petr Beran.

„Naším záměrem je také poskytnout nově zvoleným zastupitelům jasný nástroj pro hájení zájmů občanů,“ dodává.

V místním referendu budou moci obyvatelé Satalic vyjádřit svůj souhlas či nesouhlas s rozšířením stávajících zařízení k nakládání s odpadem a se vznikem nových zařízení tohoto typu na území městské části Praha-Satalice.

Pro platnost hlasování je třeba účast minimálně 35 % oprávněných voličů. Rozhodnutí v místním referendu je pro zastupitelstvo a starostu obce závazné.


Další články
Nahoru