dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Tři za tři: Trávila svou nadřízenou projímadlem, jde do vězení
Hlavní sídlo Městského soudu v Praze ve Spálené ulici. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Tři za tři: Trávila svou nadřízenou projímadlem, jde do vězení

Právnička, která dlouhodobě přimíchávala své nadřízené do pití projímadlo, si odpyká tři roky vězení. Rozhodnutí, podle něhož musí žena uhradit své oběti přes milion korun za trvalé poškození zdraví, dnes potvrdil odvolací Městský soud v Praze. Verdikt je tak pravomocný.

„Kdyby obžalovaná doznala jednání, které je minimálně jednou zachyceno na kameře, a litovala by nejen samu sebe, ale i poškozenou, případně by nahradila škodu a omluvila se, pak by bylo možno uvažovat i o jiném trestu než o nepodmíněném, ale to se nestalo. Obžalovaná se zřejmě neumí vcítit do problémů obžalované a myslí více na sebe než na ni," konstatovala předsedkyně soudního senátu Vladana Woratschová.

Pětapadesátiletá odsouzená a o 15 let mladší trávená žena spolu v hlavním městě pracovaly na právním oddělení obvodního ředitelství jedné ze státních organizací. Oběť byla před odchodem na mateřskou dovolenou v nadřízené pozici, kterou po ní následně převzala později obžalovaná právnička.

Když se oběť vrátila z mateřské, dostala svou vedoucí funkci zpět. Následně ji začaly pronásledovat nevysvětlitelné zdravotní problémy – časté průjmy, prudké bolesti břicha, závratě, zvracení, mravenčení v končetinách, výrazná únava a svalová slabost. Obtíže přicházely před důležitými soudními nebo jinými jednáními.

Za zdravotním stavem oběti stál podle rozsudku fakt, že jí podřízená přidávala do pití projímadlo, a to od května 2013 do dubna 2016. Trávená žena časem pojala podezření, že s kohoutkovou vodou na pracovišti není něco v pořádku. Svěřila se manželovi a nadřízenému, kteří jí nevěřili.

Po požití vody, kterou žena slila ze své sklenice do plastové lahve, však postihly střevní potíže také je, a ředitel se proto rozhodl instalovat v kanceláři oběti kameru. Záběry po čase zachytily, jak podřízená přimíchává do sklenice laxativum laxygal, a to v množství třináctinásobně přesahujícím maximální doporučené dávkování.

„Pracuji 29 roků jako právnička, nikdy jsem se ničeho zlého nedopustila. Pracuju výtečně, odvádím výsledky a lidem pomáhám," prohlásila dnes obžalovaná. „Celé toto řízení je pro mě zátěží. Je to také obrovská životní zkušenost a ponaučení. Neumím si představit, že bych měla v mém věku nastoupit do vězení," dodala.

Ke svému jednání se nikdy nevyjádřila, kriminalistům dříve jen stručně řekla, že čin nespáchala. Státní zástupkyně míní, že motivem pachatelky byla frustrace z osobního a pracovního života a vztek na nadřízenou.

Odsouzená žena nebyla dosud trestaná. Podle psycholožky má však sklony k manipulativnímu chování a prognóza jejího vývoje není příliš dobrá – pachatelka by totiž mohla v budoucnu řešit obdobnou situaci opět pasivní agresivitou.

Advokát obžalované Filip Matouš požadoval osvobození klientky. Mimo jiné zpochybnil míru a délku trvání způsobených zdravotních potíží, protože trávená žena se za celé tři roky neobrátila na lékaře.

Podle státní zástupkyně však k lékaři nešla, protože si myslela, že má rakovinu, a bála se diagnózy. Navíc si prý připadala jako blázen a nechtěla uvěřit tomu, že by jí někdo mohl záměrně ubližovat.

Poškozená žena k odvolacímu jednání nedorazila. Dříve u soudu uvedla, že s podřízenou měly dobrý vztah a její práci hodnotila kladně. Ze zjištění, že jí škodila právě ona, byla v šoku. Popsala také změnu své povahy: z otevřeného člověka se stala ženou, která ztratila důvěru k lidem.

Z práce nakonec paradoxně odešla trávená žena, a nikoliv strůjkyně jejího trápení. Vedení totiž obviněnou nevyhodilo a oběť měla strach sdílet s ní nadále pracoviště. Proto podala výpověď.


Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru