dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Tři za tři: Trávila svou nadřízenou projímadlem, jde do vězení
Hlavní sídlo Městského soudu v Praze ve Spálené ulici. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Tři za tři: Trávila svou nadřízenou projímadlem, jde do vězení

Právnička, která dlouhodobě přimíchávala své nadřízené do pití projímadlo, si odpyká tři roky vězení. Rozhodnutí, podle něhož musí žena uhradit své oběti přes milion korun za trvalé poškození zdraví, dnes potvrdil odvolací Městský soud v Praze. Verdikt je tak pravomocný.

„Kdyby obžalovaná doznala jednání, které je minimálně jednou zachyceno na kameře, a litovala by nejen samu sebe, ale i poškozenou, případně by nahradila škodu a omluvila se, pak by bylo možno uvažovat i o jiném trestu než o nepodmíněném, ale to se nestalo. Obžalovaná se zřejmě neumí vcítit do problémů obžalované a myslí více na sebe než na ni," konstatovala předsedkyně soudního senátu Vladana Woratschová.

Pětapadesátiletá odsouzená a o 15 let mladší trávená žena spolu v hlavním městě pracovaly na právním oddělení obvodního ředitelství jedné ze státních organizací. Oběť byla před odchodem na mateřskou dovolenou v nadřízené pozici, kterou po ní následně převzala později obžalovaná právnička.

Když se oběť vrátila z mateřské, dostala svou vedoucí funkci zpět. Následně ji začaly pronásledovat nevysvětlitelné zdravotní problémy – časté průjmy, prudké bolesti břicha, závratě, zvracení, mravenčení v končetinách, výrazná únava a svalová slabost. Obtíže přicházely před důležitými soudními nebo jinými jednáními.

Za zdravotním stavem oběti stál podle rozsudku fakt, že jí podřízená přidávala do pití projímadlo, a to od května 2013 do dubna 2016. Trávená žena časem pojala podezření, že s kohoutkovou vodou na pracovišti není něco v pořádku. Svěřila se manželovi a nadřízenému, kteří jí nevěřili.

Po požití vody, kterou žena slila ze své sklenice do plastové lahve, však postihly střevní potíže také je, a ředitel se proto rozhodl instalovat v kanceláři oběti kameru. Záběry po čase zachytily, jak podřízená přimíchává do sklenice laxativum laxygal, a to v množství třináctinásobně přesahujícím maximální doporučené dávkování.

„Pracuji 29 roků jako právnička, nikdy jsem se ničeho zlého nedopustila. Pracuju výtečně, odvádím výsledky a lidem pomáhám," prohlásila dnes obžalovaná. „Celé toto řízení je pro mě zátěží. Je to také obrovská životní zkušenost a ponaučení. Neumím si představit, že bych měla v mém věku nastoupit do vězení," dodala.

Ke svému jednání se nikdy nevyjádřila, kriminalistům dříve jen stručně řekla, že čin nespáchala. Státní zástupkyně míní, že motivem pachatelky byla frustrace z osobního a pracovního života a vztek na nadřízenou.

Odsouzená žena nebyla dosud trestaná. Podle psycholožky má však sklony k manipulativnímu chování a prognóza jejího vývoje není příliš dobrá – pachatelka by totiž mohla v budoucnu řešit obdobnou situaci opět pasivní agresivitou.

Advokát obžalované Filip Matouš požadoval osvobození klientky. Mimo jiné zpochybnil míru a délku trvání způsobených zdravotních potíží, protože trávená žena se za celé tři roky neobrátila na lékaře.

Podle státní zástupkyně však k lékaři nešla, protože si myslela, že má rakovinu, a bála se diagnózy. Navíc si prý připadala jako blázen a nechtěla uvěřit tomu, že by jí někdo mohl záměrně ubližovat.

Poškozená žena k odvolacímu jednání nedorazila. Dříve u soudu uvedla, že s podřízenou měly dobrý vztah a její práci hodnotila kladně. Ze zjištění, že jí škodila právě ona, byla v šoku. Popsala také změnu své povahy: z otevřeného člověka se stala ženou, která ztratila důvěru k lidem.

Z práce nakonec paradoxně odešla trávená žena, a nikoliv strůjkyně jejího trápení. Vedení totiž obviněnou nevyhodilo a oběť měla strach sdílet s ní nadále pracoviště. Proto podala výpověď.


Strážník se psem Alexem nalezli podchlazenou seniorku

17. března 2018 ve 23:04

Pražští strážníci ze Záchranné kynologické skupiny byli požádáni o pomoc při pátrání po jednaosmdesátileté ženě z Královéhradeckého kraje. Silně podchlazenou zmatenou ženu našel strážník se psem Alexem. 

Pro policisty bylo derby klidnější, přesto předvedli sedm lidí

17. března 2018 ve 22:57

V souvislosti s dnešním fotbalovým derby (Sparta remizovala se Slavií 3:3) prováděla pražská policie od dopoledních hodin bezpečnostní opatření. Vzhledem k počtu zajištěných osob se řadí mezi ty klidnější.

Žalobci chtějí poslat soudce Elischera a další obviněné do vazby

15. března 2018 v 11:57

Policisté a státní zástupci podali v noci na dnešek návrh, aby soud vzal do vazby obviněného soudce Ivana Elischera. Do vazby chtějí poslat také dalších pět obviněných, kteří v případu se soudcem pražského vrchního soudu figurují.

Za loupež a ublížení na zdraví dostala trojice žen podmínky

15. března 2018 v 11:54

Dvěma sestrám a jejich matce, které v roce 2016 společně v Praze zbily a oloupily krajanku z Vietnamu, pražský městský soud uložil podmíněné tresty. Ženy se mstily za to, že napadená udržovala poměr s manželem jedné z nich.

Za pokus o vraždu seniora zpřísnil soud trest na 10 let

14. března 2018 ve 13:58

Jiří Kilian, který se loni v létě v Ruzyni pokusil zavraždit jemu neznámého seniora, půjde do vězení na deset let. Původní trest mu včera o tři roky zpřísnil Vrchní soud v Praze, který vyhověl odvolání státní zástupkyně. Kilian se do důchodcova bytu dostal pod vlivem přechodné duševní poruchy,...

Policie zadržela soudce Elischera z pražského vrchního soudu

13. března 2018 ve 21:42

Zadržený soudce na pražském vrchním soudu působí od roku 2013. Specializuje se na řešení závažných drogových kauz. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozoruje ho Městské státní zastupitelství...

U Lužického semináře zkolaboval turista

13. března 2018 v 19:25

V sobotu krátce po desáté hodině zastavil náhodný kolemjdoucí u Mánesova mostu projíždějící policejní hlídku. Dotyčný nahlásil náhlý zdravotní kolaps postaršího muže, který zůstal nehybně ležet v bezvědomí v nedaleké ulici U Lužického semináře.

Čtrnáctiletá výtvarnice popsala zídku

12. března 2018 ve 13:44

Strážníci zastihli mladou dvojici – dívku a chlapce právě ve chvíli, když něco malovali na zídku u podzemních garáží v Bobkově ulici v Praze 14. Výtvarnicí byla v tomto případě nezletilá.

Mladíci rozbili skleněnou výplň dveří

12. března 2018 ve 12:36

Hlídka městské policie byla v neděli v podvečer vyslána do Mikulovy ulice v Praze 11, kde měli dva mladí muži poškodit vstupní dveře. Volající předala hlídce popis mladíků i směr, kterým se dva mladí muži ve věku dvacet a dvacet dva let odebrali. 

Další články
Nahoru