dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Uprchlík chycen v síti, na svobodě jsou už jen čtyři jeho kamarádi
Ibis skalní. Foto: Rostislav Stach / Zoo Praha

Uprchlík chycen v síti, na svobodě jsou už jen čtyři jeho kamarádi

Pražské zoologické zahradě se s pomocí veřejnosti zatím podařilo pochytat 14 z 18 ibisů skalních, kteří v úterý uletěli z poškozené voliéry. V neděli se podařilo odchytit dva ptáky v pražských Holešovicích a Ruzyni. Ibisa u Ruzyně, odrostlé mládě vylíhnuté teprve loni, pomohl chytit dravec cvičený k ochraně ruzyňského letiště. Samec chycený v Holešovicích dostal přezdívku „holešovický fantom". Hlášení o jeho pohybu na území Prahy 7 totiž bylo veliké množství, ale vzhledem k tomu, že se pohyboval ve velikých výškách, byl téměř nepolapitelný. Nakonec byl odchycen na balkoně soukromého bytu. Čtrnáctý ibis byl odchycen v pondělí nedaleko Kroužkovací stanice Národního muzea v Horních Měcholupech do pěvčí sítě. Na svém twitteru o tom informoval ředitel zoo Miroslav Bobek.

Ibisům by podle mluvčí zahrady Jany Myslivečkové nynější počasí nemělo dělat problémy. „Stávající klimatické podmínky nejsou pro přežití ibisů limitující, chladno i mráz snášejí dobře. Ibisi jsou víceméně všežraví, s preferencí živočišné potravy,“ sdělila na dotaz ČTK. Doplnila, že ptáci zvládnou bez obtíží hladovět pět až sedm dní, potravu by si ale měli dokázat za současných podmínek nalézt.

„Všem, kteří nám při hledání a odchytu ibisů pomohli a stále pomáhají, mnohokrát děkuji. Pomoc veřejnosti je pro nás nepostradatelná a velice si jí ceníme. Zároveň jsem hrdý na to, s jakým nasazením – doslova ve dne i v noci – usilují o návrat ibisů pracovníci naší zoo,“ sdělil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Všech třináct ptáků, které se podařilo odchytit, je v současné době v zázemí zahrady. Kontrolou bylo zjištěno, že jsou po prožitém dobrodružství v uspokojivém zdravotním stavu.

Týmy chovatelů jsou stále v terénu, a proto Zoo Praha prosí i nadále veřejnost o poskytování aktuálních informací na telefonním čísle 734524439.

ibisi-uprchlici1-nahled

Zdravotní kontrola odchyceného ibise.

ibisi-uprchlici-nahled

Další články
Nahoru