dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C

Tři osobnosti se staly čestnými občany Prahy 5

Pátá městská část ocenila udělením českých občanství celoživotní díla prof. Ing. Jaroslava Šestáka, DrSc., dr. h. c., Petra Weigla a PhDr. Eduarda Petišky in memoriam.

Fyzik Jaroslav Šesták, režisér a dramaturg Petr Weigl a básník, prozaik a překladatel Eduard Petiška, in memoriam, obdrželi čestná občanství MČ Praha 5 v sobotu 20. února.

Prof. Ing. Jaroslav Šesták, DrSc., dr. h. c. (*1938 Držkov)

je uznávaný český fyzik. Po absolvování průmyslové školy chemické (1957) a VŠCHT, obor silikáty (1962) se věnoval oblasti kinetiky reakcí a fyziky pevných látek. Po aspirantuře v ÚFPL pod vedením Dr. A. Bergsteina a prof. V. Šatavy v roce 1967 odjel na stáž do Švédska (Nukleární výzkum, Studsvik), kde se oženil s absolventkou VŠCHT, Věrou. Poté přednášel fyziku pevných látek jako asistent- profesor na Universitě v Missouri (Rolla, USA). Od roku 1973 je zaměstnán jako vědecký pracovník ve Fyzikálním ústavu AVČR, kde posléze obhájil doktorskou dizertační práci v oblasti studia skelných materiálů a získal titul DrSc (1990). V roce 1993 byl jmenován na VŠCHT Praha profesorem v oboru materiálového inženýrství. Je autorem téměř 300 vědeckých prací a 11 knih, jež přineslo téměř 2500 citací a Hirshův citační faktor 22. V roce 2000 byl zařazen mezi 20 nejvíce citovaných českých fyziků v oboru termodynamika. Je velkým cestovatelem, fotografem (22 samostatných výstav) a angažovaným občanem (v letech 1994–98 byl členem Rady MČ Praha 5). Jaroslav Šesták žije na Praze 5.

Petr Weigl (*1939 Brno)

je český filmový, televizní a divadelní režisér a dramaturg. V roce 1961 dokončil na FAMU studium filmové produkce. Po absolutoriu pracoval v Československé televizi jako dramaturg a režisér (1961 – 1976). Působil též v baletu Národního divadla v Praze v letech 1976 – 1991 na postu dramaturga, režiséra. V roce 1990 byl jmenován jeho čestným uměleckým šéfem a v roce 1994 členem Rady Národního divadla. Hostoval také v Národním divadle v Bratislavě, Deutsche Oper v Berlíně, Teatro Maestranza v Sevile, Espace Pierre Cardin v Paříži a Bayerische Oper v Mnichově. Je znám především jako filmový režisér nekonvenčních hudebních a operních děl s osobitou mírou stylizace. Při obsazování svých filmových děl vesměs dával přednost hercům před operními pěvci. Často spolupracoval se zahraničními televizními produkcemi. Za svou tvorbu obdržel řadu mezinárodních ocenění. Dvakrát byl nominován na cenu Emmy Award v USA. V roce 2008 získal od Českého filmového a televizního svazu FITES cenu Vladislava Vančury za celoživotní rozvoj hudebně dramatických forem v televizi a ve filmu. Petr Weigl je občanem Prahy 5.

PhDr. Eduard Petiška (14. května 1924 Praha – 6. června 1987 Mariánské Lázně)

byl český básník, romanopisec, povídkář, novelista, autor knih pro děti a mládež, dramatik, teoretik dětské literatury a překladatel, otec spisovatele Martina Petišky. Autor více než devadesáti titulů, oslovující už pátou generaci čtenářů. Jeho knihy byly přeloženy do několika desítek jazykůa staly se populární i v zahraničí. Celkové prodeje jeho děl přesáhly hranici osmnácti milionů kusů. Od roku 2013 vycházejí jeho díla také v elektronické podobě v edici sebraných spisů Eduarda Petišky, z nichž jsou některá k dispozici zdarma ke stažení a řadí se k nejstahovanějším českým e-knihám. Eduard Petiška je smíchovský rodák.


Na výstavu´Václavák´ se chystá i zakladatel Semaforu Jiří Suchý

Včera v 17:58

Na Václavském náměstí je až do konce roku k vidění ojedinělá velkoformátová výstava ´Václavák´, která připomíná dějiny tohoto prostoru. V noci nasvícené panely ukazují unikátní historické i současné fotografie a kresby, které doplňují citace související s Václavským náměstím. Součástí jsou také...

Požár přístřešku v Jinonicích

Včera v 17:41

Hasiči dnes v 11:45 zasahovali u požáru dřevěného provizorního přístřešku v Tichnově ulici v Jinonicích. Požár se částečně rozšířil na okolní porost.

Zdobení vánočních stromečků v Loretánské zahradě

Včera ve 12:47

Letošní předvánoční akci a soutěž o nejkrásnější vánoční stromeček nazvanou „Zdobit může každý – Zdobit bude každý“ byla dnes slavnostně zahájena v 10 hodin v Loretánské zahradě za účasti radního hl. m. Prahy Daniela Hodka. 

Strážníci nakoupí střelivo, ponožky a radary

Včera ve 12:46

Pražští strážníci podepíší rámcové smlouvy na dodávku střeliva, ponožek a laserových měřičů rychlosti v souhrnné částce 13,62 milionu korun bez DPH. Všechny smlouvy jsou čtyřleté. Vyplývá to z materiálů, které včera schválili pražští radní.

Hasiči vyprostili zraněného řidiče z osobního auta po střetu s tramvají

Včera ve 12:42

Dnes od 10:14 hodin zasahovaly jednotky pražských hasičů ze Satalic, Strašnic a HZS DPP u střetu tramvaje a osobního auta na křižovatce ulic Poděbradská a Slévačská v Praze 9.

Vznícení sazí v komíně bylo příčinou požáru střechy

Včera ve 12:22

Dnes v 6:05 hodin zasahovala profesionální jednotka hasičů ze Smíchova a jednotka SDH Řeporyje u požáru střechy chaty v zahrádkářské kolonii v ulici Pod zahrádkami v Řeporyjích.

Zastupitelstvo Prahy 6 schválilo prodej cenných pozemků developerovi

Včera ve 12:15

Zastupitelé Prahy 6 včera schválili záměr prodeje pozemků v hodnotě stovek milionů korun pro developerskou výstavbu bytů, uvedla ČTK. Parcely v ulici Na Dračkách, kde má vzniknout obytný areál se 150 byty, vlastní firma SNEO, která je v majetku Prahy 6 a kvůli prodeji vytvoří dceřinou společnost,...

Český filmový plakát 1931–1948. Výběr plakátů představí muzeum

Včera v 07:39

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 13. prosince do 11. března v hlavní budově muzea výstavu Český filmový plakát 1931–1948. Výstava představí výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Praha 3 během svátků umožní parkování všem

Včera v 07:35

Městská část Praha 3 chce i letos během Vánoc vyjít vstříc svým občanům a zajistit pro jejich rodiny, přátele a známé, kteří je přijedou o svátcích navštívit, bezproblémové parkování.

Zažijte atmosféru tradičních vánočních zvyků a koled v Národopisném muzeu

Včera v 07:23

Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Národopisného muzea, kde se v sobotu 16. prosince od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend. Návštěvníci se dozvědí, proč se zdobí vánoční stromeček a odkud pocházejí další zvyky typické pro vánoční čas. Rovněž si mohou vyzkoušet řadu...

Praha 6 odhalí Lavičku Ferdinanda Vaňka

Včera v 07:11

Ondřej Kolář, starosta městské části Praha 6 a Michael Žantovský, výkonný ředitel Knihovny Václava Havla zvou na slavnostní odhalení Lavičky Ferdinanda Vaňka.

Křest: Knihu První stopa pokřtí Václav Sůra

12. prosince 2017 ve 20:02

Jak se spí ve sněhu, kdy je zmrzlina za polárním kruhem lepší než salám a proč se nejlíp chodí po Laponsku na snowboardu, se dozvíte na křtu knihy První stopa. Těšit se můžete na tematické polární občerstvení.

Provoz bezplatné právní poradny

12. prosince 2017 v 19:13

Bezplatná právní poradna studentů Právnické fakulty Univerzity Karlovy pořádaná ve spolupráci s hl. m. Prahou bude v tomto kalendářním roce naposledy otevřena dne 20. prosince. V novém roce bude provoz poradny zahájen 8. ledna a potrvá do 30. května 2018.

Další krátké zprávy
Nahoru