Dnes Sobota - zatazeno 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 21°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Tři nové kompostéry získají obyvatelé Prahy 6
Komunitní kompostování probíhá i na Praze 3. Zdroj foto: Kokoza

Tři nové kompostéry získají obyvatelé Prahy 6

Obyvatelé Prahy 6 získají od radnice další tři kompostéry na bioodpad, umístěny budou na Břevnově, ve Vokovicích a na Petřinách. Mají snížit množství směsného odpadu. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí šesté městské části Marek Zeman. Pořízení kompostérů vyjde radnici na zhruba 380 000 korun a zprovozněny budou od 12. a 14. června.

K prvním třem kompostérům, které už fungují na sídlišti Červený Vrch, ve vnitrobloku ve Velflíkově ulici a na Petřinách, nově přibydou další tři. Najdete je ve vnitrobloku Břevnovská vedle hřiště, ve Vokovicích v ulici Arabská v parku před Českou školní inspekcí a na Petřinách v parku v ulici Volavkova. Křest kompostérů, který se uskuteční 12. a 14. června odpoledne.

„K prvním třem kompostérům z roku 2021 přibydou další tři, kam můžete umístit rostlinný odpad ze zahrady i z vlastní kuchyně. Společné kompostéry vedou nejen ke snižování množství směsného odpadu končícího ve spalovně, ale také motivují ke sběru bioodpadu, který tvoří až 40 procent odpadů v domácnosti a z něhož vznikne hodnotná surovina. Kompostér zároveň podporuje komunitní život lidí, které spojuje nejen nadšení pro kompostování,“ řekl Petr Palacký (Zelení), radní pro životní prostředí a klima Prahy 6. Jeden kompostér může sloužit až padesáti domácnostem.

Břevnov, Vokovice a Petřiny

Sousedé z těchto lokalit tak budou podle radního brzy moci do kompostérů zdarma ukládat vytříděný bioodpad, který se poté změní na kvalitní hnojivo. Výsledný kompost lze využít pro pěstování v zahradě nebo péči o zeleň kolem domu. Všechny kompostéry mají tři komory – do jedné se bioodpad ukládá, v druhé probíhá přeměna na kompost a ze třetí se hnojivo odebírá.

Nádoby jsou opatřeny uzamykatelným zámek na kód a jsou vyrobeny z modřínového dřeva v integrační dílně Kokozy, která zaměstnává osoby s duševním onemocněním.

„Náš tým bude zpočátku uživatelům kompostérů k dispozici, aby poradil, co a jak do nádob ukládat, jakých chyb se vyvarovat, nabídneme praktické ukázky i online podporu, díky které zvládne kompostovat opravdu každý,“ řekla Soňa Houžvová z Kokozy.

Křest kompostérů

Každý kompostér bude mít svůj křest za účasti zájemců o kompostování. Na hodinovém setkání bude představena organizace Kokoza a správce/správkyně kompostéru. Součástí bude i přednáška o tom, jak komunita funguje, jakou roli má Praha 6, Kokoza a správce kompostéru a také jak správně třídit BIO a kompostovat. Prostor bude na dotazy.

Pondělí 12. června od 17:00 – Petřiny: ul. Volavkova – v parku

Středa 14. června od 17:00 – Červený Vrch: ul. Arabská – vedle gymnázia

Středa 14. června od 18:00 – Břevnov: Vnitroblok Břevnovská – v zeleni, vedle bývalého hřiště 

Zdroj: MČ Praha 6


Autor: Jan Puci

Návštěvy skleníku botanické zahrady budou omezeny

Dnes v 15:04

V pondělí 20. a v úterý 21. května bude skleník Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 otevřený jen od 10:00 do 12:00 hodin.

Na Veletrhu vědy se letos představí šest fakult ČVUT

Dnes v 11:19

Veletrh vědy, pořádaný Akademií věd ČR, se od svého prvního ročníku v roce 2015 rozrostl v největší a nejvyhledávanější akci popularizující vědu. ČVUT v Praze se proto letos rozhodlo nabídnout návštěvníkům ukázky činnosti hned šesti ze svých osmi fakult: Fakult stavební, strojní, elektrotechnické,...

Kvásek a jak na něj

Včera v 11:02

Akce v knihovně ve Vikově ulici se koná 27. května v 15 hodin.

V Praze 6 otevře festival Open House patnáct budov

Včera v 07:35

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha zpřístupní o víkendu 18. a 19. května 115 budov na území hlavního města, z toho 15 v Praze 6. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.

Oslavte 100 let Umělecké zahrady v Nuslích

Včera ve 03:56

Stálá výstava v Umělecké zahradě bude zahájena 17. května v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 31. října.

Praha 15 vyhlásila výběrové řízení na pracovní pozici

16. května 2024 ve 22:02

Městská část Praha 15 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa „sociální pracovník OSPOD – OSP".

Otevírání střech 2024

16. května 2024 v 15:50

Slavnostní jízda vozidel – cabrioletů v sobotu 18. května od 10:00 hodin.

Posezení s architekty: Oživení parku Lotyšská

16. května 2024 ve 14:34

Setkání s architekty a zástupci radnice Prahy 6 k parku Lotyšská se koná v sobotu 18. května.

V Praze 9 se bude tančit

16. května 2024 ve 13:29

Začátkem roku proběhlo setkání občanů z rozvojových Vysočan v Colben centru s místostarostkou Kamilou Matějkovou. Tématem byl plácek kolem budovy Afi City a jeho využití.

Přehled plánovaných výluk vody na 21. týden

16. května 2024 ve 12:45

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Vyšehradský hřbitov: Komentovaná prohlídka

16. května 2024 ve 12:14

Poznejte v úterý 28. května v 17 hodin poslední místa odpočinku Karla Čapka, Antonína Dvořáka, Boženy Němcové a dalších. Prohlédněte si jedinečnou galerii náhrobků a významná díla českých sochařů.

Praha 4 zve na knižní malotrh

16. května 2024 v 09:26

Druhý ročník knižního Malotrhu v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Další články
Nahoru