Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Tři nové kompostéry získají obyvatelé Prahy 6
Komunitní kompostování probíhá i na Praze 3. Zdroj foto: Kokoza

Tři nové kompostéry získají obyvatelé Prahy 6

Obyvatelé Prahy 6 získají od radnice další tři kompostéry na bioodpad, umístěny budou na Břevnově, ve Vokovicích a na Petřinách. Mají snížit množství směsného odpadu. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí šesté městské části Marek Zeman. Pořízení kompostérů vyjde radnici na zhruba 380 000 korun a zprovozněny budou od 12. a 14. června.

K prvním třem kompostérům, které už fungují na sídlišti Červený Vrch, ve vnitrobloku ve Velflíkově ulici a na Petřinách, nově přibydou další tři. Najdete je ve vnitrobloku Břevnovská vedle hřiště, ve Vokovicích v ulici Arabská v parku před Českou školní inspekcí a na Petřinách v parku v ulici Volavkova. Křest kompostérů, který se uskuteční 12. a 14. června odpoledne.

„K prvním třem kompostérům z roku 2021 přibydou další tři, kam můžete umístit rostlinný odpad ze zahrady i z vlastní kuchyně. Společné kompostéry vedou nejen ke snižování množství směsného odpadu končícího ve spalovně, ale také motivují ke sběru bioodpadu, který tvoří až 40 procent odpadů v domácnosti a z něhož vznikne hodnotná surovina. Kompostér zároveň podporuje komunitní život lidí, které spojuje nejen nadšení pro kompostování,“ řekl Petr Palacký (Zelení), radní pro životní prostředí a klima Prahy 6. Jeden kompostér může sloužit až padesáti domácnostem.

Břevnov, Vokovice a Petřiny

Sousedé z těchto lokalit tak budou podle radního brzy moci do kompostérů zdarma ukládat vytříděný bioodpad, který se poté změní na kvalitní hnojivo. Výsledný kompost lze využít pro pěstování v zahradě nebo péči o zeleň kolem domu. Všechny kompostéry mají tři komory – do jedné se bioodpad ukládá, v druhé probíhá přeměna na kompost a ze třetí se hnojivo odebírá.

Nádoby jsou opatřeny uzamykatelným zámek na kód a jsou vyrobeny z modřínového dřeva v integrační dílně Kokozy, která zaměstnává osoby s duševním onemocněním.

„Náš tým bude zpočátku uživatelům kompostérů k dispozici, aby poradil, co a jak do nádob ukládat, jakých chyb se vyvarovat, nabídneme praktické ukázky i online podporu, díky které zvládne kompostovat opravdu každý,“ řekla Soňa Houžvová z Kokozy.

Křest kompostérů

Každý kompostér bude mít svůj křest za účasti zájemců o kompostování. Na hodinovém setkání bude představena organizace Kokoza a správce/správkyně kompostéru. Součástí bude i přednáška o tom, jak komunita funguje, jakou roli má Praha 6, Kokoza a správce kompostéru a také jak správně třídit BIO a kompostovat. Prostor bude na dotazy.

Pondělí 12. června od 17:00 – Petřiny: ul. Volavkova – v parku

Středa 14. června od 17:00 – Červený Vrch: ul. Arabská – vedle gymnázia

Středa 14. června od 18:00 – Břevnov: Vnitroblok Břevnovská – v zeleni, vedle bývalého hřiště 

Zdroj: MČ Praha 6


Autor: Jan Puci

Vycházka: Park Eden a Slatiny

Dnes ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

Dnes ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

Dnes v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

Dnes v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Dnes v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Dnes v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Dnes v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

Včera v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

Včera v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Včera v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Včera v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Včera v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

20. září 2023 v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Další články
Nahoru