dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražské krimi

Tři muži okradli seniory o téměř 900 tisíc korun

Detektivové čtvrtého policejního obvodu zadrželi tři muže, kteří jsou podezřelí z 35 krádeží na seniorech se škodou téměř 900 tisíc korun. 

O praktikách zlodějů, kteří využívají důvěřivosti seniorů, již policie v minulosti několikrát informovala. Podvodníci užívají různé druhy záminek, aby z důvěřivých spoluobčanů pokročilejšího věku podvodným způsobem vylákali finanční prostředky. Tito podvodníci se pod různými legendami snaží vetřít do jejich obydlí a následně je okradou.  

Tento druh kriminality se objasňuje poměrně obtížně, a to i z toho důvodu, že obětmi jsou lidé v pokročilém věku a nebývá výjimkou, že nedokáží policistům popsat osobu pachatele, ale ani samotný skutek, jak se přesně stal. I přesto pražská policie zaznamenala významný pokles v počtu těchto krádeží a podvodného vylákání peněz ze seniorů.

Pomohl speciální tým Senior

Za rok 2012 bylo těchto případů v Praze zaznamenáno 324 a v roce 2013 už jen 198. Za první dva měsíce tohoto roku ve srovnání se stejným obdobím loňska jde o pokles o dalších 10 procent v nápadu této trestné činnosti. Nicméně tento pozitivní trend bude možné s jistotou potvrdit až při srovnání půlročních nebo ještě lépe ročních statistik.

Do jisté míry za tímto pozitivním trendem stojí i speciální tým Senior, který byl začátkem předloňského roku zřízen ředitelem pražské policie plk. Mgr. Martinem Vondráškem. Jedním z dalších aspektů pozitivního vývoje je zcela jistě i preventivní projekt Stop kriminalitě, za který mimo jiné pražská policie získala 3. místo v národním kole v soutěži o Evropskou cenu prevence kriminality.

Kontrolovali telefony, okradli pětadevadesátiletou ženu

V minulých týdnech kriminalisté čtvrtého policejního obvodu 5. oddělení obecné kriminality objasnili 35 případů krádeží, ze kterých sdělili obvinění třem mužům. Ti páchali trestnou činnost nezávisle na sobě a jedná se o dva různé případy. Respektive dva muži (28 a 29) jsou podezřelí, že ve spolupachatelství od dubna 2012 do února 2014 pod nepravdivou záminkou kontroly telefonu neoprávněně vystupovali jako pracovníci telekomunikačních služeb a vnikali do bytů seniorů, kde jim následně kradli peníze.

Konkrétně podle kriminalistů spáchali 21 případů převážně v obvodu Prahy 4, 6 a 10, kdy se škoda vyšplhala k téměř třem stům tisíc korun. Jejich nejstarší obětí byla pětadevadesátiletá žena, kterou připravili o sedm tisíc korun. Detektivové s nimi proto zahájili trestní stíhání pro trestné činy krádež, podvod a porušování domovní svobody, za což v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Stíhání je u obou mužů vedeno na svobodě.

Opravoval televize a signál  

Druhým případem je zadržení čtyřiapadesátiletého muže, který je podezřelý z trestných činů krádež a porušování domovní svobody. Ten se podle zjištění kriminalistů zmiňovaného oddělení ve čtrnácti případech v Praze 4 a 10 vetřel do bytů seniorů a následně také kradl peníze. Při této trestné činnosti využíval legendy, že v domě opravuje rozbité televize a signál.  Následně fingoval činnost při opravě televizního signálu v bytě seniora a poté co zjistil, kde má poškozený uložené peníze, tohoto odlákal do vedlejšího pokoje a finanční hotovost ukradl.

 


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru