dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Tři minuty a dost! Radní omezili zastupitelům možnost delší diskuse nad programem
Na jednání zastupitelstva je často bouřlivá atmosféra, času na meditaci je málo. Ale najít se dá. Foto: archiv

Tři minuty a dost! Radní omezili zastupitelům možnost delší diskuse nad programem

Pražští zastupitelé budou mít omezený prostor na diskusi k programu zasedání zastupitelstva. Radní schválili změnu jednacího řádu, kterou zkrátili délku vystoupení každého řečníka na tři minuty. Chtějí se tak vyhnout situacím, při nichž zastupitelé debatují i několik hodin, aniž by byl schválen program jednání.

Návrh ještě musí schválit zastupitelstvo, v němž má koalice většinu. Opozice rozhodnutí kritizuje. Prý je to další krok, kterým se koalice uzavírá před diskusí o problematických kauzách. Považuje to za totalitní praktiky.

Několikahodinovou debatu před hlasováním o programu zažili zastupitelé třeba při nedávném mimořádném jednání, které primátorka Adriana Krnáčová (ANO) svolala na žádost opozice. Opoziční TOP 09 a ODS se chtěli pokusit primátorku svrhnout. Pro její odvolání ale neměli dostatek hlasů. V rozpravě o programu diskutovali několik hodin, poté odvolání Krnáčové neprošlo ani na program jednání a zasedání tím skončilo.

„Rádi bychom zpružnili jednání zastupitelstva, aby nedocházelo ke zneužívání jednacího řádu tím, že budou doplňována témata, která nesouvisí s programem," vzkázala dnes ČTK prostřednictvím mluvčího primátorka. „Inspirovali jsme se na jednotlivých městských částech a v zahraničních parlamentech, kde podobná opatření fungují. Rozpravy k programovým záležitostem budou i nadále bez časového omezení," doplnila.

„Je to nejhrubší způsob, jak zbavit opozici možnosti cokoli na jednání říct, třeba k problematice tunelu Blanka, Opencard a nebo aktuálně záchranné služby, témat, o nichž se koalice vytrvale odmítá bavit," reagoval předseda klubu zastupitelů za TOP 09 Václav Novotný. Koalice podle něj pokračuje v uzavírání se před veřejností, prý kvůli tomu, že za sebou půl roku ve vedení města nemá žádné výsledky. „Kde je transparentní magistrát, který před volbami slibovala?" řekl.

„Omezování práva na vystoupení je klasická totalitní metoda, kterou se v Česku vrací dříve zavedené pořádky," řekl bývalý primátor Tomáš Hudeček (bezp.). Také předseda pražské ODS Filip Humplík považuje rozhodnutí radních za pokus o umlčení opozice a omezování zastupitelské demokracie. „Rada se místo řešení aktuálních problémů a rozvíjení města raději věnuje omezování hlasu opozice," tvrdí Humplík.

Prahu od podzimu vede koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN, KDU-ČSL).


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru