dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Pražská kultura

Tři dny, které se zapsaly do dějin Norska: Severské filmové čtvrtky uvádí film Králův nesouhlas

Je duben roku 1940 a Hitlerova armáda postupuje na sever. Dánsko je rychle dobyto, ale Norsko tlaku odolává, třebaže je i samotný král Haakon VII. donucen uprchnout z Osla. Norské historické drama o třech útrpných dnech, během nichž se rozhodovalo o dalším osudu celé země, uvede v rámci Severských filmových čtvrtků již 1. října pražské komorní kino Evald. 

Film Králův nesouhlas pojednává o době, kdy se teror třetí říše nemilosrdně šířil i do Skandinávie, která se zpočátku snažila zachovat neutralitu. Prvotní příčinou německé invaze do Norska byla švédská železná ruda. Do středu dění se posléze dostal samotný norský král, který se ocitl pod velkým tlakem ze strany německých okupantů. Dokáže si Norsko pod jeho vedením zachovat suverenitu, i kdyby to mělo znamenat uvržení do víru druhé světové války?

Organizátorka promítání Jitka Jindřišková říká: „Film zachycuje zajímavou a mimo Skandinávii vcelku neznámou kapitolu norských dějin. Přestože důraz kladený na královu roli je částečně filmařskou licencí, snímek působivě líčí počátek německé invaze a vztahy v královské rodině, zejména mezi králem a jeho synem."

Jeden z nejzářivějších výkonů podal v hlavní roli krále herec Jesper Christensen. Za pozornost stojí i Karel Markovics, který se zhostil role německého vyslance v Norsku. Dalších úloh se zdatně ujali Anders Baasmo Christiansen (korunní princ) a Tuva Novotny (jeho žena, princezna Märtha). Právě skvělé herecké výkony v kombinaci s brilantním scénářem a působivou hudbou vedly k rozhodnutí vyslat film jako adepta na boj o Oscara za nejlepší cizojazyčný film roku 2016. Králův nesouhlas se dostal do užšího výběru na finální nominaci, i když ta mu nakonec těsně utekla. Uspěl však v ceně Amandaprisen (norské obdobě Českého lva), odkud si odnesl mimo jiné i cenu za nejlepší film roku.

Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu.

1. října 2020, 18:00 hodin, Kino Evald, Národní 60/28, Praha 1. Vstupné 130 korun.
V Praze 5 uvidíte výstavu 100 let Asociace českých kameramanů

Včera v 16:12

Před kostelem sv. Václava na Štefánikově ulici začne v pondělí 2. listopadu výstava ke stému výročí založení Asociace českých kameramanů, která se koná pod záštitou místostarosty Lukáše Herolda.

Dny Severu 2020: O médiích skrze (sociální) média

29. října 2020 v 11:05

I navzdory nepříznivým okolnostem pořádá Skandinávský dům tradiční podzimní festival Dny Severu. Letošní jedenáctý ročník se uskuteční zcela či z velké části online (přes Facebook a následně YouTube), což dobře koresponduje s letošním tématem, kterým jsou...

Na Staroměstském náměstí je výstava k výročí bitvy na Bílé hoře

27. října 2020 v 07:37

Na Staroměstském náměstí byla zahájena unikátní streetová výstava Bílá hora 1620 – Osudový mezník našich dějin. Na výstavních panelech najdou návštěvníci až do 19. listopadu ucelený přehled historických souvislostí spojených s touto významnou událostí. 

Praha 1 a Malostranská beseda zvou fanoušky živé muziky na online koncert

26. října 2020 v 10:24

Amelie Siba, talentovaná pražská písničkářka, mistrně melancholických písní, které doprovází na kytaru vystoupí dnes od 17 hodin.

Praha 1 zve na online koncerty

24. října 2020 ve 21:51

Praha 1 a Malostranská beseda nabídnou fanouškům živé muziky sérii online koncertů, které budou z Malostranské besedy živě přenášeny.

Praha 1 a Malostranská beseda nabídnou online koncerty

20. října 2020 v 10:41

Koncerty Báry Zmekové v úterý 20. října a Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – oba od 17 do 18 hodin – nabídnou všem fanouškům výborné živé muziky Praha 1 a Malostranská beseda. Oba koncerty budou z Malostranské besedy živě přenášeny na Facebooku a na...

Desátý ročník Knihománie startuje 21. října

20. října 2020 v 07:25

Knihománie je každoročně vrcholem knižní sezóny. Jejím hlavním cílem je nabídnout čtenářům to nejlepší, co přináší podzimní knižní trh, a také podpořit knihkupce v kamenných prodejnách. Letošní nabídka 10. ročníku přináší 26 novinek od 18 nakladatelů. Z nich si mohou čtenáři vybírat od 21. října...

Charlie Gallagher: Sleduje tě

17. října 2020 v 11:21

V kontejneru na odlehlém místě leží tělo mladé ženy. Vrah ji pozoruje přes kameru. Rád obdivuje své dílo. Sleduje její umírání. Jenže ona není mrtvá. Pachatel se tedy vrátí, aby svou práci dokončil. Ale musí být opatrný. Nesmí pospíchat. Spěch je špatný rádce.

Andrew Mayne: Temný vzorec

16. října 2020 v 07:56

Doktor Theo Cray je proslulý tím, že za použití matematických metod dokáže vypátrat sériové vrahy. Jenže pak je vystaven působení patogenu ovlivňujícímu mozkovou činnost a vědomí, že má v těle virus, který z něj samotného může udělat zabijáka, mu zničí pověst i vyšetřování a on začne pochybovat...

Další články
Nahoru