dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Trhy v centru – stále stejné a dlouho bez soutěže
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Trhy v centru – stále stejné a dlouho bez soutěže

Zhruba za měsíc začnou na Staroměstském a Václavském náměstí velikonoční trhy. Již mnoho let je pořádá, stejně jako trhy vánoční, společnost Taiko. Trhy jsou, až na drobnosti, stále stejné. Nechtělo by to pro Pražany a návštěvníky hlavního města nějakou změnu?

Společnost Taiko, v jejíž dozorčí radě seděla během primátorování Pavla Béma i manželka lobbisty  Romana Janouška Simona, je dlouhodobým provozovatelem areálu Žluté lázně v Podolí a organizátorem akce Fish festival.

Již dlouhou dobu také společnost pořádá tradiční vánoční a velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí. V roce 2004 totiž zvítězila ve výběrovém řízení. Sama přiznává, že změny na těchto trzích byly v průběhu let jen nepatrné.

„Velikonoční trhy zůstávají prakticky stejné, mění se drobnosti, vánoční mění především téma a dekorace a každý rok je nějaká novinka,“ uvedla mluvčí společnosti Taiko Hana Tietze.

Tisková mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Tereza Králová řekla, že firma byla vybrána ve výběrovém řízení v roce 2004. Přiznává, že od té doby se další výběrové řízení nekonalo.

„Smlouva je na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou dva roky. Firma zajišťuje kompletně uspořádání trhů,“ uvedla Králová. Další trhy v Praze podle jejích slov pořádají jednotlivé městské části a magistrát o nich nemá přehled.

Smluvnímu vztahu soutěž prospívá

„Neznám podmínky smlouvy, takže nevím, jak a zda je to pro Prahu tak úžasně výhodné. Každopádně si ale myslím, že každý dlouhý smluvní vztah by bylo dobré čas od času podrobit soutěži,“ řekl pražský politik a bývalý městský zastupitel Jiří Dienstbier (ČSSD).

„Vůbec mě nepřekvapuje, že firma trhy dělá tak dlouho a nebylo nové výběrové řízení. Větší aroganci, než kterou předvádí vedení radnice ODS a TOP 09, jsem nezažil. Jinde v krajích již vládne levice a tam jsou výběrová řízení nastavena transparentně,“ uvedl zastupitel Petr Šimůnek (KSČM).

Designérka Marcela Hybšová řekla, že velikonoční ani vánoční trhy v Praze příliš nenavštěvuje, ničím ji neoslovují. Mnohem zajímavější pro ni jsou vánoční hrnčířské trhy, které se konají v holešovickém Výstavišti o stříbrném adventu. Jinak se jí pod kůži dostávají spíš trhy farmářské. „Našla jsem si k nim vztah pohody, relaxace a uvolnění,“ řekla.

V Plzni přistoupí ke změně

A jak tomu je jinde? „Řemeslné trhy v Plzni se konají tradičně již několik let, a to pravidelně osmkrát do roka (Valentýnské, Velikonoční, Májové a Letní, Bartolomějské, Svatováclavské, Havelské, Martinské a Vánoční). V letošním roce bylo po čtyřech letech vypsáno výběrové řízení na nového provozovatele. Proto se předpokládá, že se letos může systém a vzhled trhů změnit,“ uvedla Lucie Hůrková z plzeňského magistrátu.

Jinak jsou na tom menší města. „Trhy nepořádáme. Lidé si na ně mohou dojet do nedalekých Českých Budějovic, které jsou od nás vzdáleny pouhých třináct kilometrů. U nás, společně s mateřským centrem Sluníčko, pořádáme psaní dopisů Ježíškovi, sejdeme se u vánočního stromku, který rozsvítíme a děti pošlou dopis,“ uvedl místostarosta asi čtyřtisícového města Zliv Bohuslav Mrázek (KSČM). I on chce vánoční akce do budoucna zpestřit o něco nového.


Autoři: Anna Skálová, Redakce
Další články
Nahoru