dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Trhy na Jiřáku získaly jistotu budoucnosti, Praha 3 schválila smlouvu ohledně jejich pořádání
Farmářský trh na náměstí Jiřího z Poděbrad funguje skoro celý rok. Foto: www.scuk.cz

Trhy na Jiřáku získaly jistotu budoucnosti, Praha 3 schválila smlouvu ohledně jejich pořádání

Radní Prahy 3 schválili smlouvu o spolupráci při pořádání farmářských trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad prostřednictvím společnosti Správa zbytkového majetku MČ Praha 3 (SZM), jejímž jediným akcionářem je právě třetí městská část. Kontrakt by měl být podepsán ještě do říjnových voleb. Cílem smlouvy je finální stanovení podmínek provozování farmářského tržiště tak, aby byl zachován jak stávající rozsah tržiště a prodejních dní, tak i stávající kvalita nabízených služeb za dostupných cenových podmínek.

Společnost SZM provozuje trhy už od začátku loňského roku na základě usnesení rady. Vzhledem k tomu, že jde o firmu stoprocentně vlastněnou radnicí, nebylo nutné vypisovat veřejnou zakázku.   

bellu-k

Alexandrer Bellu

„Poslední rok a půl jasně ukázal, že se nepotvrdily obavy některých politiků, že naše městská část nedokáže efektivně zajistit průběh trhů. Opak je pravdou. Návštěvnost trhů je perfektní, farmáři mají jasná a cenově přívětivá pravidla pro pronájem stánků. Nyní pouze formálně uzavíráme celý proces a budeme dále pracovat na zkvalitňování jedněch z nejoblíbenějších farmářských trhů v Praze. Smlouva vlastně garantuje jejich další budoucnost, což jedině vítám,“ říká starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS / Koalice pro Prahu 3).   

Městská část podle schválené smlouvy neponese s pořádáním trhů žádné náklady. V minulosti přitom v době, kdy trhy pořádala soukromá společnost, hradila například energie, opravy stánků a podobně. Od pořadatele trhů, městské akciové společnosti, bude mít Praha 3 naopak nárok na podíl ze zisku. Pořadatel trhů má nárok na takvaný přiměřený zisk (tj. výnos z pořádání trhů krát 0,0316), na zbytek zisku má pak nárok městská část.   

Smlouva je uzavřena na dobu neurčitou a městská část má možnost ji vypovědět s tříměsíční výpovědní lhůtou za předpokladu, že společnost zvlášť hrubým způsobem poruší smluvní podmínky. Zároveň je možná i výpověď bez udání důvodu. V takovém případě bude záviset na doručení výpovědi – pokud dorazí v prvním čtvrtletí, uplyne výpovědní doba ke konci daného roku. Pokud později, skončí na konci roku následujícího.

Cílem uzavřené smlouvy je mimo jiné stanovit maximální cenu za pronájem stánku a stanovit počet dnů v týdnu, kdy se trhy budou pořádat. Toto opatření má za cíl jednak udržet vysoký standard farmářských trhů, za druhé pak zamezit maximalizaci zisku na úkor farmářů, kteří tak budou moci prodávat své zboží za přiměřenou cenu.

„Uzavřená smlouva mimo jiné stanovuje kvalitativní kritéria, která na nás kladou nároky na zachování vysoké kvality poskytovaných služeb. Chceme, aby farmáři měli dostatečně kvalitní podmínky pro pronájem míst i prodej svých produktů a aby si jejich zákazníci mohli koupit za dostupné ceny výrobky původem z České republiky s garantovaným původem. Pravidla obsažená ve smlouvě prakticky fungují již dnes, schválený dokument je pouze oficiálně zakotvuje,“ vyjmenovává hlavní přínosy nově uzavřené smlouvy Veronika Brabcová, která má ve společnosti SZM pořádání Trhů na Jiřáku na starosti.

Smlouva mezi městskou částí a SZM mimo jiné stanovuje pronájem jednoho prodejního místa ve výši tisíc korun za stánek a den. Pořadatel trhů, společnost SZM, plánuje veškeré výnosy z trhů znovu investovat do rozvoje trhů, zejména tedy do oprav a modernizace vybavení.

Na případné ztrátě trhů se městská část podle smlouvy podílet nebude. Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad se konají vždy od února do prosince daného roku, a to vždy ve středu, čtvrtek, pátek a v sobotu. V pracovních dnech je garantovaná prodejní doba od 8 hodin ráno do 16 hodin odpoledne. V sobotu pak od 8 hodin ráno do 12 hodin dopoledne. 


Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru