dnes
Sobota - jasno
8°C
zítra
Neděle - jasno
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Trhy na Jiřáku získaly jistotu budoucnosti, Praha 3 schválila smlouvu ohledně jejich pořádání
Farmářský trh na náměstí Jiřího z Poděbrad funguje skoro celý rok. Foto: www.scuk.cz

Trhy na Jiřáku získaly jistotu budoucnosti, Praha 3 schválila smlouvu ohledně jejich pořádání

Radní Prahy 3 schválili smlouvu o spolupráci při pořádání farmářských trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad prostřednictvím společnosti Správa zbytkového majetku MČ Praha 3 (SZM), jejímž jediným akcionářem je právě třetí městská část. Kontrakt by měl být podepsán ještě do říjnových voleb. Cílem smlouvy je finální stanovení podmínek provozování farmářského tržiště tak, aby byl zachován jak stávající rozsah tržiště a prodejních dní, tak i stávající kvalita nabízených služeb za dostupných cenových podmínek.

Společnost SZM provozuje trhy už od začátku loňského roku na základě usnesení rady. Vzhledem k tomu, že jde o firmu stoprocentně vlastněnou radnicí, nebylo nutné vypisovat veřejnou zakázku.   

bellu-k

Alexandrer Bellu

„Poslední rok a půl jasně ukázal, že se nepotvrdily obavy některých politiků, že naše městská část nedokáže efektivně zajistit průběh trhů. Opak je pravdou. Návštěvnost trhů je perfektní, farmáři mají jasná a cenově přívětivá pravidla pro pronájem stánků. Nyní pouze formálně uzavíráme celý proces a budeme dále pracovat na zkvalitňování jedněch z nejoblíbenějších farmářských trhů v Praze. Smlouva vlastně garantuje jejich další budoucnost, což jedině vítám,“ říká starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS / Koalice pro Prahu 3).   

Městská část podle schválené smlouvy neponese s pořádáním trhů žádné náklady. V minulosti přitom v době, kdy trhy pořádala soukromá společnost, hradila například energie, opravy stánků a podobně. Od pořadatele trhů, městské akciové společnosti, bude mít Praha 3 naopak nárok na podíl ze zisku. Pořadatel trhů má nárok na takvaný přiměřený zisk (tj. výnos z pořádání trhů krát 0,0316), na zbytek zisku má pak nárok městská část.   

Smlouva je uzavřena na dobu neurčitou a městská část má možnost ji vypovědět s tříměsíční výpovědní lhůtou za předpokladu, že společnost zvlášť hrubým způsobem poruší smluvní podmínky. Zároveň je možná i výpověď bez udání důvodu. V takovém případě bude záviset na doručení výpovědi – pokud dorazí v prvním čtvrtletí, uplyne výpovědní doba ke konci daného roku. Pokud později, skončí na konci roku následujícího.

Cílem uzavřené smlouvy je mimo jiné stanovit maximální cenu za pronájem stánku a stanovit počet dnů v týdnu, kdy se trhy budou pořádat. Toto opatření má za cíl jednak udržet vysoký standard farmářských trhů, za druhé pak zamezit maximalizaci zisku na úkor farmářů, kteří tak budou moci prodávat své zboží za přiměřenou cenu.

„Uzavřená smlouva mimo jiné stanovuje kvalitativní kritéria, která na nás kladou nároky na zachování vysoké kvality poskytovaných služeb. Chceme, aby farmáři měli dostatečně kvalitní podmínky pro pronájem míst i prodej svých produktů a aby si jejich zákazníci mohli koupit za dostupné ceny výrobky původem z České republiky s garantovaným původem. Pravidla obsažená ve smlouvě prakticky fungují již dnes, schválený dokument je pouze oficiálně zakotvuje,“ vyjmenovává hlavní přínosy nově uzavřené smlouvy Veronika Brabcová, která má ve společnosti SZM pořádání Trhů na Jiřáku na starosti.

Smlouva mezi městskou částí a SZM mimo jiné stanovuje pronájem jednoho prodejního místa ve výši tisíc korun za stánek a den. Pořadatel trhů, společnost SZM, plánuje veškeré výnosy z trhů znovu investovat do rozvoje trhů, zejména tedy do oprav a modernizace vybavení.

Na případné ztrátě trhů se městská část podle smlouvy podílet nebude. Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad se konají vždy od února do prosince daného roku, a to vždy ve středu, čtvrtek, pátek a v sobotu. V pracovních dnech je garantovaná prodejní doba od 8 hodin ráno do 16 hodin odpoledne. V sobotu pak od 8 hodin ráno do 12 hodin dopoledne. 


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

Včera ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

14. listopadu 2018 v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Další články
Nahoru